Mattias Knave Unlimited Aktiebolag
556489-3195Aktiebolagreg. 1994
Enskede, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
301 tkr
Resultat efter fin. poster
9 tkr
Soliditet
60 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Triangelvägen 7, 122 32 Enskede
Postadress
Triangelvägen 7, 122 32 Enskede
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall idka producerande verksamhet, konsultverksamhet, förlagsverksamhet, artistverksamhet, kompositörsverksamhet, textverksamhet, speakerverksamhet, arrangörsverksamhet och handelsrörelse inom marknadsföring, PR, reklam, konst, bok, film, video, radio, TV, musik, nöjes- och teaterbranschen samt idka därmed förenlig verksamhet. Därjämte kan bolaget köpa, sälja och förvalta reverser, musikmaskiner och musikinventarier, driva uthyrnings- och leasingverksamhet avseende musikmaskiner och musikinventarier, köpa och sälja administrativa tjänster, ingå borgensåtaganden samt idka därmed förenlig verksamhet, dock ej sådan verksamhet som avses i lag om bankrörelse eller lag om kreditaktiebolag. Tillika äger bolaget rätt att för dotterbolag och närbesläktade företag ingå borgensåtagande, så ock till dessa lämna lån.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 434 tkr | −9 tkr | – |
| 2019 | 421 tkr | 70 tkr | – |
| 2020 | 400 tkr | 110 tkr | 124 tkr |
| 2021 | 126 tkr | −73 tkr | 111 tkr |
| 2022 | 221 tkr | −21 tkr | 90 tkr |
| 2023 | 176 tkr | −11 tkr | 74 tkr |
| 2024 | 301 tkr | 9 tkr | 75 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 59,6 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal 3 % – branschmedian 12 %
Omsättningstillväxt 71 % – branschmedian −2 %
Median för 7318 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 301 | 176 | 221 | 126 | 400 | 421 | 434 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 220 | 80 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 301 | 396 | 301 | 126 | 400 | – | – |
| Handelsvaror | 121 | 228 | 196 | 34 | 86 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 172 | 179 | 119 | 150 | 192 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 2 | 10 | 6 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 5 | 5 | 5 | – | – |
| Rörelsekostnader | 292 | 407 | 322 | 199 | 289 | – | – |
| Rörelseresultat | 8 | −12 | −21 | −73 | 110 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −0 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 9 | −11 | −21 | −73 | 110 | 70 | −9 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 61 | −36 | – | – |
| Resultat före skatt | 9 | −11 | −21 | −11 | 74 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 8 | 4 | 0 | 2 | 23 | – | – |
| Årets resultat | 1 | −16 | −21 | −13 | 50 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 6 | 6 | 6 | 11 | 17 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 6 | 6 | 6 | 11 | 17 | – | – |
| Kundfordringar | 22 | 14 | 22 | 18 | 29 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 55 | 44 | 66 | 53 | 43 | – | – |
| Kassa och bank | 66 | 178 | 141 | 54 | 176 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 121 | 222 | 207 | 107 | 219 | – | – |
| Summa tillgångar | 127 | 228 | 213 | 118 | 235 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 24 | 40 | 61 | 74 | 24 | – | – |
| Fritt eget kapital | 25 | 24 | 40 | 61 | 74 | – | – |
| Eget kapital | 75 | 74 | 90 | 111 | 124 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 61 | – | – |
| Leverantörsskulder | 13 | 47 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 5 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 51 | 154 | 123 | 7 | 50 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 127 | 228 | 213 | 118 | 235 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 59,6 % | 32,6 % | 42,2 % | 94,1 % | 73,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 236 % | 144 % | 168 % | 1 522 % | 439 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 2,8 % | −6,6 % | −9,6 % | −57,8 % | 27,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 3 % | −6,3 % | −9,5 % | −57,9 % | 27,5 % | 16,6 % | −2,1 % |
| Omsättningstillväxt | 71 % | −20,4 % | 75,4 % | −68,5 % | −5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,5 % | −21 % | −23,5 % | −11,6 % | 40,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 301 tkr | 176 tkr | 221 tkr | 126 tkr | 400 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 1 tkr | −16 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 tkr | −16 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 16 tkr | 21 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −16 tkr | −21 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 75 tkr | 74 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 tkr | −16 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 25 tkr | 24 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 25 tkr | 24 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 6 tkr | 8 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 6 tkr | 6 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 204 tkr | 204 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 198 tkr | 198 tkr |
| Medel disponera | – | 24 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 26 tkr | 23 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 18 tkr | 107 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | 1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Mattias Knave Unlimited AktiebolagHuvudarbetsställe
Triangelvägen 7, 122 32 Enskede
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556489-3195
Registreringsdatum
17 juni 1994
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
- SNI 90.200 – Scenkonst
- SNI 90.390 – Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.