Mattproffset Väst AB
556932-6506Aktiebolagreg. 2013
Uddevalla, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
7 160 tkr
Resultat efter fin. poster
909 tkr
Soliditet
90 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Herrestadsfjället 134, 451 94 Uddevalla
Postadress
c/o Mattproffset, Herrestadsfjället 134, 451 94 Uddevalla
Verksamhetsbeskrivning
Golv och mattläggning Våtrumsarbeten Parkett läggning Golvbeläggningar - Inläggningar, reparationer hushålls nära tjänster
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 5 384 tkr | 1 534 tkr | – |
| 2021 | 5 370 tkr | 1 002 tkr | – |
| 2022 | 5 422 tkr | 1 039 tkr | 3 550 tkr |
| 2023 | 4 972 tkr | 914 tkr | 3 766 tkr |
| 2024 | 5 366 tkr | 1 116 tkr | 4 141 tkr |
| 2025 | 7 160 tkr | 909 tkr | 4 240 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 90,2 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 12,7 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 33,4 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 160 | 5 366 | 4 972 | 5 422 | 5 370 | 5 384 |
| Övriga rörelseintäkter | 10 | 5 | 27 | 13 | – | – |
| Rörelseintäkter | 7 170 | 5 371 | 4 999 | 5 435 | – | – |
| Handelsvaror | 2 646 | 2 217 | 1 874 | 2 228 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 620 | 516 | 433 | 446 | – | – |
| Personalkostnader | 3 004 | 1 623 | 1 847 | 1 709 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 49 | 7 | 17 | 17 | – | – |
| Rörelsekostnader | 6 320 | 4 363 | 4 172 | 4 400 | – | – |
| Rörelseresultat | 850 | 1 008 | 827 | 1 035 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 59 | 109 | 87 | 5 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 59 | 109 | 87 | 5 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 909 | 1 116 | 914 | 1 039 | 1 002 | 1 534 |
| Bokslutsdispositioner | −18 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 891 | 1 116 | 914 | 1 039 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 191 | 242 | 197 | 224 | – | – |
| Årets resultat | 699 | 875 | 716 | 815 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 176 | 14 | 21 | 39 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 600 | 600 | 600 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 776 | 614 | 621 | 39 | – | – |
| Kundfordringar | 833 | 754 | 374 | 623 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 272 | 1 162 | 594 | 884 | – | – |
| Kassa och bank | 3 416 | 3 652 | 3 797 | 3 716 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 688 | 4 813 | 4 391 | 4 600 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 464 | 5 427 | 5 013 | 4 639 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 491 | 3 216 | 3 000 | 2 685 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 190 | 4 091 | 3 716 | 3 500 | – | – |
| Eget kapital | 4 240 | 4 141 | 3 766 | 3 550 | – | – |
| Obeskattade reserver | 865 | 847 | 847 | 847 | – | – |
| Leverantörsskulder | 45 | 274 | 91 | 41 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 358 | 439 | 399 | 242 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 464 | 5 427 | 5 013 | 4 639 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 3 | 3 | 3 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 600 | 600 | 500 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 90,2 % | 88,7 % | 88,6 % | 91 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 309 % | 1 096 % | 1 100 % | 1 902 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 11,9 % | 18,8 % | 16,6 % | 19,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 12,7 % | 20,8 % | 18,4 % | 19,2 % | 18,7 % | 28,5 % |
| Omsättningstillväxt | 33,4 % | 7,9 % | −8,3 % | 1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 16,5 % | 21,1 % | 19 % | 23 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 790 tkr | 1 789 tkr | 1 657 tkr | 1 807 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 18 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 600 tkr | 600 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 600 tkr | 600 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 699 tkr | 875 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 699 tkr | 875 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −875 tkr | −716 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 875 tkr | 716 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 600 tkr | 500 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 240 tkr | 4 141 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 699 tkr | 875 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 600 tkr | 500 tkr |
| Forandring overavskrivningar | −18 tkr | – |
| Forslag disposition | 4 190 tkr | 4 091 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 590 tkr | 3 491 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 145 tkr | 308 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 169 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 462 tkr | 251 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 293 tkr | 251 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 211 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 42 tkr | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 7 tkr | 14 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 35 tkr | 35 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 28 tkr | 21 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 tkr | 7 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 294 tkr | 100 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 153 tkr | 47 tkr |
| Periodiseringsfonder | 847 tkr | 847 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 161 tkr | 118 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Mattproffset Väst ABHuvudarbetsställe
Herrestadsfjället 134, 451 94 Uddevalla
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556932-6506
Registreringsdatum
23 maj 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uddevalla, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.330 – Golv- och väggbeläggningsarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.