Mattsson Sport & Investering AB
559404-0999Aktiebolagreg. 2022
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
330 tkr
Resultat efter fin. poster
224 tkr
Soliditet
83 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Portalgatan 4 D, 754 23 Uppsala
Postadress
Portalgatan 4 D, 754 23 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva utbildningsverksamhet inom idrott, instruktörs- och tränarverksamhet inom fotboll, förvaltning av värdepapper och fastigheter, förvaltning av fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 90 tkr | 69 tkr | 79 tkr |
| 2024 | 246 tkr | 156 tkr | 147 tkr |
| 2025 | 204 tkr | 118 tkr | 115 tkr |
| 2026 | 330 tkr | 224 tkr | 197 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 82,7 % – branschmedian 65,7 %
Vinstmarginal 67,9 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt 61,8 % – branschmedian −0,2 %
Median för 9002 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 330 | 204 | 246 | 90 |
| Rörelseintäkter | 330 | 204 | 246 | 90 |
| Övriga externa kostnader | 101 | 86 | 77 | 21 |
| Personalkostnader | 4 | 3 | 14 | – |
| Rörelsekostnader | 106 | 88 | 91 | 21 |
| Rörelseresultat | 225 | 116 | 155 | 69 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 3 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 0 | – |
| Finansiella poster | −0 | 2 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 224 | 118 | 156 | 69 |
| Resultat före skatt | 224 | 118 | 156 | 69 |
| Skatt på årets resultat | 53 | 30 | 39 | 15 |
| Årets resultat | 172 | 88 | 118 | 54 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 30 | 0 | 24 | 24 |
| Kortfristiga fordringar | 42 | 41 | 24 | 24 |
| Kassa och bank | 196 | 174 | 195 | 79 |
| Omsättningstillgångar | 238 | 215 | 219 | 102 |
| Summa tillgångar | 238 | 215 | 219 | 102 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 | 2 | 4 | – |
| Fritt eget kapital | 172 | 90 | 122 | 54 |
| Eget kapital | 197 | 115 | 147 | 79 |
| Skatteskulder | 30 | 54 | 54 | 15 |
| Kortfristiga skulder | 41 | 100 | 72 | 23 |
| Summa eget kapital och skulder | 238 | 215 | 219 | 102 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 170 | 89 | 120 | 50 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 82,7 % | 53,3 % | 66,9 % | 77,1 % |
| Kassalikviditet | 579 % | 214 % | 302 % | 436 % |
| Rörelsemarginal | 68,1 % | 56,8 % | 63,2 % | 76,5 % |
| Vinstmarginal | 67,9 % | 57,8 % | 63,4 % | 76,7 % |
| Omsättningstillväxt | 61,8 % | −17,1 % | 173,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 87 % | 76,9 % | 80,2 % | 68,4 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 172 tkr | 88 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 172 tkr | 88 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −88 tkr | −118 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 88 tkr | 118 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 89 tkr | 120 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 197 tkr | 115 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 172 tkr | 88 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 89 tkr | 120 tkr |
| Forslag disposition | 172 tkr | 90 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 tkr | 663 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 12 tkr | 41 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 7 tkr | 41 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 nov. 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Mattsson Sport & Investering ABHuvudarbetsställe
Portalgatan 4 D, 754 23 Uppsala
Utbildning
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559404-0999
Registreringsdatum
1 november 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Utbildning
- SNI 85.510 – Sport- och fritidsutbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.