Maty AB
559129-7337Aktiebolagreg. 2017
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
673 tkr
Resultat efter fin. poster
249 tkr
Soliditet
85 %
Anställda
0
Bijouterie en ligne MATY : créations à offrir depuis 1951
Découvrez MATY, bijouterie en ligne depuis 1951 : bagues, montres, colliers & bracelets. Des créations qui racontent votre histoire.
maty.com
Adresser
Besöksadress
Gånglåten 4, 421 46 Västra Frölunda
Postadress
c/o Maty Ab, Gånglåten 4, 421 46 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva tatueringsstudio, laserborttagning samt bemanningsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 149 tkr | −245 tkr | −195 tkr |
| 2019 | 510 tkr | −51 tkr | 29 tkr |
| 2020 | 1 158 tkr | 34 tkr | 63 tkr |
| 2021 | 599 tkr | −93 tkr | 34 tkr |
| 2022 | 681 tkr | −5 tkr | 29 tkr |
| 2023 | 1 174 tkr | 171 tkr | 200 tkr |
| 2024 | 705 tkr | 246 tkr | 309 tkr |
| 2025 | 673 tkr | 249 tkr | 507 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 84,6 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal 37 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt −4,5 % – branschmedian 2 %
Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 673 | 705 | 1 174 | 681 | 599 | 1 158 | 510 | 149 |
| Rörelseintäkter | 673 | 705 | 1 174 | 681 | 599 | 1 158 | 510 | 149 |
| Råvaror och förnödenheter | 15 | 28 | 105 | 38 | 86 | 72 | 104 | 91 |
| Övriga externa kostnader | 408 | 387 | 670 | 438 | 420 | 557 | 447 | 302 |
| Personalkostnader | 1 | 43 | 227 | 209 | 187 | 494 | 10 | 1 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 424 | 458 | 1 003 | 686 | 692 | 1 123 | 561 | 394 |
| Rörelseresultat | 249 | 246 | 171 | −5 | −93 | 35 | −51 | −245 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −0 | −0 | −0 | 0 | −0 | −0 | −0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 249 | 246 | 171 | −5 | −93 | 34 | −51 | −245 |
| Resultat före skatt | 249 | 246 | 171 | −5 | −93 | 34 | −51 | −245 |
| Skatt på årets resultat | 51 | 23 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 198 | 222 | 171 | −5 | −93 | 34 | −51 | −245 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 107 | 20 | 1 |
| Kortfristiga fordringar | 12 | 42 | 16 | 9 | 25 | 124 | 124 | 12 |
| Kassa och bank | 587 | 329 | 208 | 80 | 34 | 62 | 50 | 25 |
| Omsättningstillgångar | 599 | 371 | 224 | 89 | 59 | 185 | 174 | 37 |
| Summa tillgångar | 599 | 371 | 224 | 89 | 59 | 185 | 174 | 37 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 259 | 37 | −21 | −16 | 77 | −21 | 30 | 0 |
| Fritt eget kapital | 457 | 259 | 150 | −21 | −16 | 13 | −21 | −245 |
| Eget kapital | 507 | 309 | 200 | 29 | 34 | 63 | 29 | −195 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 7 | 6 | 19 | 2 | 37 | 11 |
| Skatteskulder | 75 | 23 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 92 | 62 | 24 | 60 | 25 | 122 | 145 | 232 |
| Summa eget kapital och skulder | 599 | 371 | 224 | 89 | 59 | 185 | 174 | 37 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 1 | 1.5 | 0.5 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 230 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 84,6 % | 83,4 % | 89,2 % | 32,7 % | 58 % | 34,2 % | 16,6 % | −522,2 % |
| Kassalikviditet | 649 % | 601 % | 923 % | 149 % | 238 % | 152 % | 120 % | 16 % |
| Rörelsemarginal | 37 % | 34,9 % | 14,6 % | −0,7 % | −15,5 % | 3 % | −10 % | −164,3 % |
| Vinstmarginal | 37 % | 34,9 % | 14,6 % | −0,7 % | −15,6 % | 3 % | −10 % | −164,3 % |
| Omsättningstillväxt | −4,5 % | −40 % | 72,4 % | 13,6 % | −48,2 % | 126,9 % | 242 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 39 % | 72 % | 85,5 % | −17,2 % | −274,2 % | 54,2 % | −175,9 % | 125,6 % |
| Omsättning per anställd | – | – | 1 174 tkr | 454 tkr | 1 198 tkr | 1 158 tkr | 510 tkr | 149 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 198 tkr | 222 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 198 tkr | 222 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −222 tkr | −171 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 222 tkr | 171 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | −113 tkr |
| Forslag disposition | 457 tkr | 259 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 227 tkr | 259 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 230 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 12 tkr | 9 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 32 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 12 tkr | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 18 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Maty ABHuvudarbetsställe
Gånglåten 4, 421 46 Västra Frölunda
Frisör & skönhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559129-7337
Registreringsdatum
18 oktober 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Frisör & skönhet
- SNI 96.220 – Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- SNI 96.990 – Diverse övriga konsumenttjänster
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.