Maud Englund Holding AB
559015-5064Aktiebolagreg. 2015
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
1 558 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kamomillgatan 12 Lgh 1001, 754 47 Uppsala
Postadress
Kamomillgatan 12 Lgh 1001, 754 47 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | −22 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −23 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −59 tkr | 3 113 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −1 075 tkr | 1 854 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 964 tkr | 2 631 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 627 tkr | 2 383 tkr |
| 2024 | – | −17 tkr | 1 716 tkr |
| 2025 | – | 1 558 tkr | 2 274 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,6 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 13 | 17 | 23 | 36 | 56 | 59 | – | – |
| Rörelsekostnader | 13 | 17 | 23 | 36 | 56 | 59 | – | – |
| Rörelseresultat | −13 | −17 | −23 | −36 | −56 | −59 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 2 177 | 0 | 650 | 1 000 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 1 571 | 0 | 650 | 1 000 | −1 019 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 558 | −17 | 627 | 964 | −1 075 | −59 | −23 | −22 |
| Resultat före skatt | 1 558 | −17 | 627 | 964 | −1 075 | −59 | – | – |
| Årets resultat | 1 558 | −17 | 627 | 964 | −1 075 | −59 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 656 | 656 | 656 | 656 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 50 | 656 | 656 | 656 | 656 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 177 | 200 | 550 | 200 | 203 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 55 | 866 | 1 190 | 1 782 | 995 | 3 113 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 232 | 1 066 | 1 740 | 1 982 | 1 198 | 3 113 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 282 | 1 722 | 2 396 | 2 638 | 1 854 | 3 113 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 666 | 1 683 | 1 706 | 1 617 | 2 879 | 3 122 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 224 | 1 666 | 2 333 | 2 581 | 1 804 | 3 063 | – | – |
| Eget kapital | 2 274 | 1 716 | 2 383 | 2 631 | 1 854 | 3 113 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 7 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 8 | 6 | 12 | 7 | – | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 282 | 1 722 | 2 396 | 2 638 | 1 854 | 3 113 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 500 | 650 | 875 | 188 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,6 % | 99,6 % | 99,5 % | 99,7 % | 100 % | 100 % | – | – |
| Kassalikviditet | 26 457 % | 17 267 % | 13 960 % | 26 564 % | – | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 68,5 % | −1 % | 26,3 % | 36,6 % | −58 % | −1,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 50 tkr | 656 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 1 675 tkr | 1 675 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 606 tkr | – |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 1 625 tkr | 1 019 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 558 tkr | −17 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 558 tkr | −17 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 17 tkr | −627 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −17 tkr | 627 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 000 tkr | 650 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 274 tkr | 1 716 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 558 tkr | −17 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 000 tkr | 650 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 2 177 tkr | 200 tkr |
| Forslag disposition | 2 224 tkr | 1 666 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 224 tkr | 1 166 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 606 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 6 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Maud Englund Holding ABHuvudarbetsställe
Kamomillgatan 12 Lgh 1001, 754 47 Uppsala
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559015-5064
Registreringsdatum
29 maj 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.