Mave Music AB
559089-3094Aktiebolagreg. 2016
Norrtälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
299 tkr
Resultat efter fin. poster
−98 tkr
Soliditet
18 %
Anställda
1
Mave Music AB
Mave Music AB. 225 followers. Consulting agency
facebook.com
Adresser
Besöksadress
Rådmansgatan 8, 761 41 Norrtälje
Postadress
c/o Malin Gustafsson, Rådmansgatan 8, 761 41 Norrtälje
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver verksamhet inom PR, reklam, artistmanagement, konsertturné, merchandising i musik- och underhållningsbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 110 tkr | −10 tkr | – |
| 2018 | 163 tkr | −9 tkr | 30 tkr |
| 2019 | 365 tkr | 11 tkr | 40 tkr |
| 2020 | 455 tkr | 67 tkr | 95 tkr |
| 2021 | 437 tkr | −55 tkr | 40 tkr |
| 2022 | 523 tkr | 10 tkr | 51 tkr |
| 2023 | 534 tkr | 47 tkr | 97 tkr |
| 2024 | 532 tkr | 41 tkr | 118 tkr |
| 2025 | 299 tkr | −98 tkr | 20 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 18,1 % – branschmedian 68,3 %
Vinstmarginal −32,9 % – branschmedian 9,3 %
Omsättningstillväxt −43,8 % – branschmedian −3,8 %
Median för 10899 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 299 | 532 | 534 | 523 | 437 | 455 | 365 | 163 | 110 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | – | 0 | 84 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 299 | 532 | 534 | 523 | 521 | 455 | 365 | 163 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 0 | 56 | 5 | – |
| Övriga externa kostnader | 25 | 36 | 68 | 93 | 209 | 66 | 143 | 92 | – |
| Personalkostnader | 427 | 507 | 420 | 412 | 393 | 311 | 145 | 66 | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 7 | 11 | 11 | 11 | 9 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 452 | 543 | 488 | 513 | 613 | 388 | 355 | 172 | – |
| Rörelseresultat | −153 | −11 | 46 | 10 | −92 | 67 | 11 | −9 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 55 | 52 | 1 | −0 | 38 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −98 | 41 | 47 | 10 | −55 | 67 | 11 | −9 | −10 |
| Resultat före skatt | −98 | 41 | 47 | 10 | −55 | 67 | 11 | −9 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 1 | – | 0 | 13 | 1 | 0 | – |
| Årets resultat | −98 | 41 | 46 | 10 | −55 | 54 | 10 | −9 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 0 | 7 | 14 | 25 | 33 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 23 | 23 | 23 | 23 | 23 | 15 | 15 | 3 | – |
| Anläggningstillgångar | 23 | 23 | 23 | 23 | 30 | 29 | 40 | 36 | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 0 | 2 | 5 | – |
| Kortfristiga fordringar | 61 | 89 | 131 | 0 | 43 | 1 | 9 | 5 | – |
| Kassa och bank | 25 | 166 | 108 | 193 | 104 | 269 | 62 | 28 | – |
| Omsättningstillgångar | 86 | 255 | 239 | 193 | 148 | 270 | 72 | 33 | – |
| Summa tillgångar | 109 | 278 | 261 | 216 | 177 | 298 | 111 | 69 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 68 | 27 | 1 | −10 | 45 | −10 | −20 | −10 | – |
| Fritt eget kapital | 30 | 68 | 47 | 1 | −10 | 45 | −10 | −20 | – |
| Eget kapital | 20 | 118 | 97 | 51 | 40 | 95 | 40 | 30 | – |
| Långfristiga skulder | 1 | 0 | 14 | 26 | 2 | 46 | 23 | 11 | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 5 | 2 | 2 | 6 | 1 | 1 | 0 | – |
| Skatteskulder | 76 | 1 | 1 | 0 | 13 | 13 | 1 | 0 | – |
| Kortfristiga skulder | 88 | 160 | 150 | 139 | 135 | 158 | 47 | 28 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 109 | 278 | 261 | 216 | 177 | 298 | 111 | 69 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 0 | – | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 18,1 % | 42,5 % | 37,2 % | 23,5 % | 22,8 % | 31,8 % | 36,4 % | 44 % | – |
| Kassalikviditet | 97 % | 160 % | 159 % | 139 % | 109 % | 171 % | 151 % | 119 % | – |
| Rörelsemarginal | −51,1 % | −2 % | 8,6 % | 2 % | −21,1 % | 14,7 % | 2,9 % | −5,8 % | – |
| Vinstmarginal | −32,9 % | 7,7 % | 8,8 % | 2 % | −12,5 % | 14,7 % | 2,9 % | −5,8 % | −9,4 % |
| Omsättningstillväxt | −43,8 % | −0,3 % | 2,1 % | 19,7 % | −4 % | 24,5 % | 124,4 % | 47,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −499,1 % | 34,7 % | 47,8 % | 20,2 % | −135 % | 57,4 % | 25,1 % | −30,9 % | – |
| Omsättning per anställd | 299 tkr | 532 tkr | 534 tkr | 523 tkr | 437 tkr | 455 tkr | 365 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 20 tkr | 20 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 20 tkr | 20 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 3 tkr | 3 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | – | 3 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 98 tkr | 41 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −98 tkr | 41 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −41 tkr | −46 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 41 tkr | 46 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 20 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 20 tkr | 118 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 98 tkr | 41 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 20 tkr |
| Forslag disposition | 30 tkr | 68 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 30 tkr | 68 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 57 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | – | 57 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 61 tkr | 89 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 11 tkr | 155 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 600 | 0 |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 54 tkr | 50 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Mave Music ABHuvudarbetsställe
Rådmansgatan 8, 761 41 Norrtälje
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559089-3094
Registreringsdatum
7 december 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrtälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.990 – All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.