Mavenwell AB
559437-2236Aktiebolagreg. 2023
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
717 tkr
Resultat efter fin. poster
−850 tkr
Soliditet
−1 444 %
Anställda
1
MAVENWELL AB
mavenwell.se
Adresser
Besöksadress
Poststugan 2074, 211 65 Malmö
Postadress
Poststugan 2074, 211 65 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva e-handel med brett sortiment av fysiska produkter inom fritid och hälsa.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | – | – | – |
| 2023 | 3 115 tkr | 723 tkr | 455 tkr |
| 2024 | 2 744 tkr | 70 tkr | 396 tkr |
| 2025 | 717 tkr | −850 tkr | −312 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −1 444,4 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal −118,4 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −73,9 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27700 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 717 | 2 744 | 3 115 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 17 | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 735 | 2 745 | 3 115 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 200 | 822 | 1 053 | – |
| Övriga externa kostnader | 996 | 1 511 | 1 289 | – |
| Personalkostnader | 381 | 353 | 19 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 4 | 3 | 32 | – |
| Rörelsekostnader | 1 581 | 2 688 | 2 392 | – |
| Rörelseresultat | −846 | 57 | 723 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 13 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 4 | – | – | – |
| Finansiella poster | −4 | 13 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −850 | 70 | 723 | – |
| Bokslutsdispositioner | 181 | 0 | −181 | – |
| Resultat före skatt | −669 | 70 | 542 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 28 | 112 | – |
| Årets resultat | −669 | 42 | 430 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 | 2 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 | 2 | – | – |
| Kundfordringar | 10 | 0 | 266 | – |
| Kortfristiga fordringar | 15 | 120 | 279 | – |
| Kassa och bank | 5 | 679 | 623 | – |
| Omsättningstillgångar | 20 | 799 | 902 | – |
| Summa tillgångar | 22 | 801 | 902 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 331 | 330 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | −337 | 371 | 430 | – |
| Eget kapital | −312 | 396 | 455 | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 181 | 181 | – |
| Leverantörsskulder | 61 | 45 | 134 | – |
| Skatteskulder | 13 | 135 | 112 | – |
| Kortfristiga skulder | 334 | 224 | 266 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 22 | 801 | 902 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 40 | 100 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −1 444,4 % | 67,4 % | 66,4 % | – |
| Kassalikviditet | 6 % | 357 % | 339 % | – |
| Rörelsemarginal | −117,9 % | 2,1 % | 23,2 % | – |
| Vinstmarginal | −118,4 % | 2,6 % | 23,2 % | – |
| Omsättningstillväxt | −73,9 % | −11,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 214,1 % | 10,5 % | 94,5 % | – |
| Omsättning per anställd | 717 tkr | 2 744 tkr | 3 115 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 tkr | 2 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 2 tkr | 2 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −669 tkr | 42 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −669 tkr | 42 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −42 tkr | −430 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 42 tkr | 430 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 40 tkr | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −312 tkr | 396 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −669 tkr | 42 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 40 tkr | 100 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 181 tkr | 0 |
| Forslag disposition | −337 tkr | 371 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −337 tkr | 331 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 40 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 5 tkr | 120 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 260 tkr | 43 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 181 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 8 juni 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Mavenwell ABHuvudarbetsställe
Poststugan 2074, 211 65 Malmö
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559437-2236
Registreringsdatum
8 juni 2023
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.123 – Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.