MAWEJ HM Group AB
559324-7827Aktiebolagreg. 2021
Södertälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−7 089 tkr
Soliditet
12 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Wedavägen 2 A, 152 42 Södertälje
Postadress
c/o Pronox, Wedavägen 2 A, 152 42 Södertälje
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska förvärva och förvalta fast och lös egendom och aktier samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 0 tkr | 192 384 tkr | – |
| 2022 | 0 tkr | −2 941 tkr | – |
| 2023 | 0 tkr | −75 111 tkr | 114 357 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −36 925 tkr | 77 432 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −7 089 tkr | 10 343 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 11,5 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 543 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 543 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 218 | 5 244 | 764 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 2 095 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 313 | 5 244 | 764 | – | – |
| Rörelseresultat | −2 770 | −5 244 | −764 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 299 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 15 | 2 733 | 2 509 | – | – |
| Finansiella poster | −4 319 | −31 681 | −74 346 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −7 089 | −36 925 | −75 111 | −2 941 | 192 384 |
| Resultat före skatt | −7 089 | −36 925 | −75 111 | – | – |
| Årets resultat | −7 089 | −36 925 | −75 111 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 40 400 | 166 447 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 40 400 | 166 447 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 85 963 | 132 631 | 43 345 | – | – |
| Kassa och bank | 3 635 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 89 598 | 132 631 | 43 345 | – | – |
| Summa tillgångar | 89 598 | 173 031 | 209 792 | – | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Balanserat resultat | 17 407 | 114 332 | 189 442 | – | – |
| Fritt eget kapital | 10 318 | 77 407 | 114 332 | – | – |
| Eget kapital | 10 343 | 77 432 | 114 357 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 21 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 79 255 | 95 600 | 95 435 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 89 598 | 173 031 | 209 792 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 7 000 | 60 000 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 11,5 % | 44,8 % | 54,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 113 % | 139 % | 45 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −68,5 % | −47,7 % | −65,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 40 400 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 0 | 40 400 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 40 400 tkr | 15 600 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 56 000 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −7 089 tkr | −36 925 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −7 089 tkr | −36 925 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 36 925 tkr | 75 111 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −36 925 tkr | −75 111 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 60 000 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 10 343 tkr | 77 432 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −7 089 tkr | −36 925 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 60 000 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 84 685 tkr | – |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | −3 995 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 0 | 162 451 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 0 |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse langfristiga | 0 | 0 |
| Forskott fran kunder | 0 | 495 tkr |
| Forslag disposition | 10 318 tkr | 77 407 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 318 tkr | 17 407 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 278 tkr | 132 631 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 473 tkr | 16 700 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −4 304 tkr | −30 246 tkr |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 74 794 tkr | 72 937 tkr |
| Stallda sakerheter | 0 | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 988 tkr | 5 447 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
MAWEJ HM Group ABHuvudarbetsställe
Wedavägen 2 A, 152 42 Södertälje
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559324-7827
Registreringsdatum
30 juni 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Södertälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.