Max & Maja AB
556952-5412Aktiebolagreg. 2013
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−14 tkr
Soliditet
62 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Broddagatan 53, 216 23 Malmö
Postadress
Broddagatan 53, 216 23 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska äga ett Handelsbolag
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 158 tkr | 17 tkr | 163 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 103 tkr | 245 tkr |
| 2022 | – | −14 tkr | 232 tkr |
| 2023 | – | −13 tkr | 219 tkr |
| 2024 | – | −14 tkr | 205 tkr |
| 2025 | – | −14 tkr | 191 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 62,4 % – branschmedian 65,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −0,2 %
Median för 9002 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | – | 0 | 158 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 13 |
| Rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 170 |
| Övriga externa kostnader | 8 | 9 | 7 | 7 | 7 | 25 |
| Personalkostnader | 7 | 6 | 6 | 6 | 41 | 128 |
| Rörelsekostnader | 14 | 15 | 14 | 14 | 47 | 154 |
| Rörelseresultat | −14 | −15 | −14 | −14 | −47 | 17 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 150 | 0 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −0 | 0 | −1 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 1 | 0 | 150 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | −14 | −14 | −13 | −14 | 103 | 17 |
| Resultat före skatt | −14 | −14 | −13 | −14 | 103 | 17 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 20 | 0 |
| Årets resultat | −14 | −14 | −13 | −14 | 82 | 17 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 200 | 200 | 200 | 140 | 0 | 25 |
| Anläggningstillgångar | 200 | 200 | 200 | 140 | 0 | 25 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 193 |
| Kortfristiga fordringar | 5 | 50 | 53 | 31 | 86 | 224 |
| Kassa och bank | 101 | 85 | 100 | 174 | 293 | 65 |
| Omsättningstillgångar | 105 | 135 | 153 | 205 | 379 | 288 |
| Summa tillgångar | 305 | 335 | 353 | 345 | 379 | 313 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 155 | 169 | 182 | 195 | 113 | 96 |
| Fritt eget kapital | 141 | 155 | 169 | 182 | 195 | 113 |
| Eget kapital | 191 | 205 | 219 | 232 | 245 | 163 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 2 |
| Skatteskulder | 1 | 1 | 1 | 3 | 5 | 15 |
| Kortfristiga skulder | 115 | 131 | 134 | 114 | 134 | 150 |
| Summa eget kapital och skulder | 305 | 335 | 353 | 345 | 379 | 313 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 0 | – | – | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 62,4 % | 61,1 % | 62,1 % | 67,1 % | 64,7 % | 52 % |
| Kassalikviditet | 92 % | 104 % | 114 % | 181 % | 283 % | 192 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | 10,6 % |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | 10,5 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | −100 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −7,4 % | −7 % | −5,7 % | −5,9 % | 33,6 % | 10,2 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | 0 tkr | 158 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (10)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 200 tkr | 200 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −14 tkr | −14 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −14 tkr | −14 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 14 tkr | 13 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −14 tkr | −13 tkr |
| Forslag disposition | 141 tkr | 155 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 141 tkr | 155 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 5 tkr | 50 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 108 tkr | 123 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 6 tkr | 6 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Max & Maja ABHuvudarbetsställe
Broddagatan 53, 216 23 Malmö
Utbildning
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556952-5412
Registreringsdatum
6 december 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Utbildning
- SNI 85.510 – Sport- och fritidsutbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.