Mayfair Properties Aktiebolag
556484-5161Aktiebolagreg. 1994
Halmstad, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
84 tkr
Resultat efter fin. poster
−3 131 tkr
Soliditet
97 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ljungstigen 4 E, 302 70 Halmstad
Postadress
c/o Peter Leuhusen, Ljungstigen 4 E, 302 70 Halmstad
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning, handel med fast egendom och värdepapper samt åtaga sig redovisningsuppdrag samt producera och utveckla tjänster för digitala medier, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 6 799 tkr | 1 876 tkr | – |
| 2018 | 6 829 tkr | 1 904 tkr | – |
| 2019 | 6 538 tkr | 797 tkr | 20 704 tkr |
| 2020 | 6 061 tkr | 1 448 tkr | 21 922 tkr |
| 2021 | 5 789 tkr | 1 501 tkr | 23 172 tkr |
| 2022 | 5 902 tkr | 1 878 tkr | 24 633 tkr |
| 2023 | 5 664 tkr | 1 394 tkr | 25 812 tkr |
| 2024 | 6 008 tkr | 55 548 tkr | 81 530 tkr |
| 2025 | 84 tkr | −3 131 tkr | 76 014 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 96,6 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −3 727,4 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −98,6 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 84 | 6 008 | 5 664 | 5 902 | 5 789 | 6 061 | 6 538 | 6 829 | 6 799 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 52 | 160 | 23 | 108 | 1 | – | – |
| Rörelseintäkter | 84 | 6 008 | 5 717 | 6 062 | 5 812 | 6 169 | 6 539 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 662 | 2 821 | 2 468 | 2 067 | 2 181 | 2 603 | 3 453 | – | – |
| Personalkostnader | 3 586 | 1 584 | 1 423 | 1 480 | 1 466 | 1 429 | 1 519 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 649 | 663 | 663 | 663 | 663 | 727 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 5 | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 249 | 5 054 | 4 554 | 4 209 | 4 310 | 4 694 | 5 704 | – | – |
| Rörelseresultat | −4 165 | 954 | 1 163 | 1 852 | 1 502 | 1 475 | 834 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 54 275 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 034 | 320 | 231 | 25 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 26 | 37 | – | – |
| Finansiella poster | 1 034 | 54 594 | 231 | 25 | −1 | −26 | −37 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −3 131 | 55 548 | 1 394 | 1 878 | 1 501 | 1 448 | 797 | 1 904 | 1 876 |
| Bokslutsdispositioner | 2 617 | 662 | 119 | −23 | 89 | 111 | 271 | – | – |
| Resultat före skatt | −514 | 56 210 | 1 513 | 1 854 | 1 590 | 1 559 | 1 068 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 2 | 493 | 334 | 393 | 339 | 342 | 237 | – | – |
| Årets resultat | −516 | 55 717 | 1 179 | 1 461 | 1 250 | 1 218 | 831 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 20 205 | 20 853 | 21 516 | 22 179 | 22 841 | 23 504 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 3 | 3 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 20 207 | 20 856 | 21 516 | 22 179 | 22 841 | 23 504 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 179 | 75 | 81 | 147 | 303 | 92 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 663 | 46 536 | 257 | 169 | 276 | 472 | 331 | – | – |
| Kassa och bank | 78 030 | 18 422 | 9 558 | 7 595 | 5 808 | 5 106 | 4 416 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 78 694 | 64 958 | 9 816 | 7 765 | 6 084 | 5 578 | 4 747 | – | – |
| Summa tillgångar | 78 694 | 85 165 | 30 671 | 29 281 | 28 263 | 28 419 | 28 251 | – | – |
| Aktiekapital | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | – | – |
| Bundet eget kapital | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | – | – |
| Balanserat resultat | 75 930 | 25 212 | 24 033 | 22 572 | 21 322 | 20 104 | 19 274 | – | – |
| Fritt eget kapital | 75 414 | 80 930 | 25 212 | 24 033 | 22 572 | 21 322 | 20 104 | – | – |
| Eget kapital | 76 014 | 81 530 | 25 812 | 24 633 | 23 172 | 21 922 | 20 704 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 2 617 | 3 279 | 3 398 | 3 374 | 3 463 | 3 574 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 3 | 603 | – | – |
| Leverantörsskulder | 456 | 493 | 392 | 105 | 333 | 72 | 442 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 80 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 680 | 1 019 | 1 580 | 1 250 | 1 717 | 3 031 | 3 369 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 78 694 | 85 165 | 30 671 | 29 281 | 28 263 | 28 419 | 28 251 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 75 400 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,6 % | 98,2 % | 92,7 % | 93,3 % | 91,5 % | 86,8 % | 83,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 937 % | 6 375 % | 621 % | 621 % | 354 % | 184 % | 141 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −4 958 % | 15,9 % | 20,5 % | 31,4 % | 26 % | 24,3 % | 12,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | −3 727,4 % | 924,6 % | 24,6 % | 31,8 % | 25,9 % | 23,9 % | 12,2 % | 27,9 % | 27,6 % |
| Omsättningstillväxt | −98,6 % | 6,1 % | −4 % | 2 % | −4,5 % | −7,3 % | −4,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,7 % | 68,3 % | 4,6 % | 5,9 % | 5,4 % | 5,6 % | 4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 84 tkr | 6 008 tkr | 5 664 tkr | 5 902 tkr | 5 789 tkr | 6 061 tkr | 6 538 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (42)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 0 | 0 |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 25 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 3 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 0 | 3 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 3 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −516 tkr | 55 717 tkr |
| Byggnader mark | 0 | 20 205 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 0 | 38 253 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 0 | 18 049 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 38 253 tkr | – |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 649 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 18 049 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −516 tkr | 55 717 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −55 717 tkr | −1 179 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 55 717 tkr | 1 179 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 5 000 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 76 014 tkr | 81 530 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −516 tkr | 55 717 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 5 000 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 2 617 tkr | 662 tkr |
| Forslag disposition | 75 414 tkr | 75 930 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 14 tkr | 75 930 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 57 tkr |
| Fritt eget kapital efter utdelning beslutad extra bolagsstamma | – | 75 930 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 0 | 1 210 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 0 | 1 210 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 1 210 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 1 210 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 663 tkr | 46 300 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 52 tkr | 56 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 2 617 tkr |
| Reservfond | 100 tkr | 100 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 0 | 37 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 172 tkr | 390 tkr |
| Utdelning beslutad extra bolagsstamma | – | 5 000 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Mayfair Properties AktiebolagHuvudarbetsställe
Ljungstigen 4 E, 302 70 Halmstad
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556484-5161
Registreringsdatum
9 mars 1994
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Halmstad, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
500 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Övriga registrerade namn
2 st
- Mayfair Företagsförvaltning – särskilt företagsnamn, registrerat 18 mars 2005. För den del av verksamheten som avser försäljning av redovisningstjänster.
- Mayfair Media – särskilt företagsnamn, registrerat 2 september 2005. För den del av verksamheten som avser arbete med produktion & utveckling av tjänster för digitala medier.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.