Maze Interior AB
556644-3544Aktiebolagreg. 2003
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
25 024 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 849 tkr
Soliditet
4 %
Anställda
7
Maze Interior
Maze Interior
mazeinterior.se
Adresser
Besöksadress
Styrmansgatan 4, 114 54 Stockholm
Postadress
Styrmansgatan 4, 114 54 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva design, produktion, försäljning, export och utveckling inom möbler och heminredning samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 16 168 tkr | −405 tkr | – |
| 2019 | 30 060 tkr | 74 tkr | – |
| 2020 | 27 764 tkr | 2 546 tkr | 4 293 tkr |
| 2021 | 39 453 tkr | 3 974 tkr | 6 411 tkr |
| 2022 | 34 057 tkr | −1 520 tkr | 5 821 tkr |
| 2023 | 28 922 tkr | −4 195 tkr | 1 626 tkr |
| 2024 | 26 176 tkr | −1 997 tkr | 629 tkr |
| 2025 | 25 024 tkr | −1 849 tkr | 341 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 4,3 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal −7,4 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −4,4 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 25 024 | 26 176 | 28 922 | 34 057 | 39 453 | 27 764 | 30 060 | 16 168 |
| Övriga rörelseintäkter | 366 | 377 | 89 | 238 | 240 | 366 | – | – |
| Rörelseintäkter | 25 390 | 26 553 | 29 011 | 34 295 | 39 693 | 28 085 | – | – |
| Handelsvaror | 15 874 | 16 843 | 18 047 | 20 307 | 23 543 | 16 612 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 4 633 | 4 115 | 6 098 | 7 264 | 6 121 | 4 424 | – | – |
| Personalkostnader | 4 774 | 5 392 | 6 918 | 6 314 | 4 505 | 3 975 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 244 | 1 229 | 1 297 | 1 268 | 1 122 | 128 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 137 | 138 | 109 | 195 | 145 | 180 | – | – |
| Rörelsekostnader | 26 662 | 27 716 | 32 470 | 35 347 | 35 436 | 25 319 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 272 | −1 163 | −3 459 | −1 052 | 4 257 | 2 766 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | 0 | 19 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 577 | 834 | 755 | 532 | 283 | 220 | – | – |
| Finansiella poster | −577 | −834 | −736 | −468 | −283 | −220 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 849 | −1 997 | −4 195 | −1 520 | 3 974 | 2 546 | 74 | −405 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 1 230 | −960 | −270 | – | – |
| Resultat före skatt | −1 849 | −1 997 | −4 195 | −290 | 3 014 | 2 276 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 595 | 181 | – | – |
| Årets resultat | −1 849 | −1 997 | −4 195 | −290 | 2 419 | 2 095 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 192 | 1 343 | 2 493 | 3 643 | 4 114 | 0 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 122 | 168 | 247 | 393 | 127 | 221 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 414 | 1 611 | 2 840 | 4 136 | 4 242 | 221 | – | – |
| Varulager | 5 323 | 5 645 | 5 191 | 5 585 | 6 403 | 2 294 | – | – |
| Kundfordringar | 1 341 | 2 790 | 3 983 | 4 596 | 8 006 | 3 762 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 705 | 3 209 | 5 232 | 5 016 | 8 274 | 3 889 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 222 | 222 | 222 | 222 | 274 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 364 | 644 | 461 | 2 938 | 1 217 | 5 842 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 7 615 | 9 719 | 11 107 | 13 761 | 16 169 | 12 025 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 029 | 11 330 | 13 946 | 17 898 | 20 410 | 12 246 | – | – |
| Aktiekapital | 116 | 116 | 116 | 116 | 116 | 116 | – | – |
| Bundet eget kapital | 116 | 116 | 116 | 116 | 116 | 116 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 073 | 2 510 | 5 705 | 5 995 | 3 876 | 2 081 | – | – |
| Fritt eget kapital | 224 | 513 | 1 510 | 5 705 | 6 295 | 4 176 | – | – |
| Eget kapital | 341 | 629 | 1 626 | 5 821 | 6 411 | 4 293 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 1 230 | 270 | – | – |
| Långfristiga skulder | 676 | 1 500 | 2 501 | 2 000 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 476 | 2 804 | 3 519 | 4 249 | 3 297 | 3 734 | – | – |
| Skatteskulder | 21 | – | 0 | 451 | 836 | 227 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 7 012 | 9 201 | 9 819 | 10 076 | 12 769 | 7 683 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 029 | 11 330 | 13 946 | 17 898 | 20 410 | 12 246 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 7 | 7.5 | 8 | 8 | 6 | 5 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | 300 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 4,3 % | 5,6 % | 11,7 % | 32,5 % | 36,2 % | 36,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 33 % | 44 % | 60 % | 81 % | 76 % | 127 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −5,1 % | −4,4 % | −12 % | −3,1 % | 10,8 % | 10 % | – | – |
| Vinstmarginal | −7,4 % | −7,6 % | −14,5 % | −4,5 % | 10,1 % | 9,2 % | 0,3 % | −2,5 % |
| Omsättningstillväxt | −4,4 % | −9,5 % | −15,1 % | −13,7 % | 42,1 % | −7,6 % | 85,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −542,3 % | −317,2 % | −258 % | −5 % | 37,7 % | 48,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 575 tkr | 3 490 tkr | 3 615 tkr | 4 257 tkr | 6 576 tkr | 5 553 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (41)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 100 tkr | 100 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 100 tkr | 100 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −1 849 tkr | −1 997 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 2 000 tkr | 2 000 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 676 tkr | 500 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 849 tkr | −1 997 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 997 tkr | 4 195 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 997 tkr | −4 195 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 1 560 tkr | 1 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 341 tkr | 629 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −1 849 tkr | −1 997 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 1 560 tkr | 1 000 tkr |
| Forskott fran kunder | 11 tkr | 0 |
| Forskott till leverantorer | 23 tkr | 50 tkr |
| Forslag disposition | 224 tkr | 513 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 224 tkr | 513 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 282 tkr | 306 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 122 tkr | 168 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 179 tkr | 1 132 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 057 tkr | 963 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 47 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 94 tkr | 78 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 192 tkr | 1 343 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 5 852 tkr | 5 852 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 5 659 tkr | 4 509 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 1 150 tkr | 1 150 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 5 300 tkr | 5 595 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 82 tkr | 112 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 222 tkr | 222 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 117 tkr | 2 934 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 1 610 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 1 000 tkr |
| Stallda sakerheter | 3 000 tkr | 4 868 tkr |
| Stallda sakerheter belanade fordringar | 0 | 1 868 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 3 000 tkr | 3 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 386 tkr | 1 853 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Maze Interior ABHuvudarbetsställe
Styrmansgatan 4, 114 54 Stockholm
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556644-3544
Registreringsdatum
9 september 2003
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
116 400 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.471 – Partihandel med möbler, mattor och belysningsartiklar
- SNI 74.110 – Industridesign och modedesign
Övriga registrerade namn
2 st
- Maze Exterior – särskilt företagsnamn, registrerat 14 juni 2011. För den del av verksamheten som avser design, produktion, försäljning, export och utveckling inom möbler för heminredning för utomhusbruk.
- Maze International – särskilt företagsnamn, registrerat 14 juni 2011. För den del av verksamheten som avser export utanför Sverige.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.