Mazraa Restaurant AB
559251-0548Aktiebolagreg. 2020
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
5 768 tkr
Resultat efter fin. poster
674 tkr
Soliditet
39 %
Anställda
6
Mazraa - Modern Palestinian Bistro
mazraa.se
Adresser
Besöksadress
Skånegatan 82, 116 37 Stockholm
Postadress
c/o Restaurang Mazraa, Skånegatan 82, 116 37 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Inom restaurang förekommande verksamhet och försäljning av falafel och andra medelhavsrätter och mellanösternsrätter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | 50 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −135 tkr | 65 tkr |
| 2022 | 3 344 tkr | −143 tkr | 72 tkr |
| 2023 | 6 063 tkr | 138 tkr | 210 tkr |
| 2024 | 5 768 tkr | 674 tkr | 758 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 39 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal 11,7 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −4,9 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 768 | 6 063 | 3 344 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 358 | 370 | 76 | – | – |
| Rörelseintäkter | 6 126 | 6 432 | 3 420 | 0 | 0 |
| Handelsvaror | 1 410 | 1 674 | 930 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 235 | 1 137 | 1 109 | 135 | – |
| Personalkostnader | 2 407 | 3 075 | 1 176 | 0 | – |
| Av- och nedskrivningar | 407 | 393 | 329 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 460 | 6 279 | 3 543 | 135 | – |
| Rörelseresultat | 666 | 153 | −124 | −135 | 0 |
| Ränteintäkter och liknande | 18 | 15 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 10 | 30 | 20 | – | – |
| Finansiella poster | 8 | −16 | −20 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 674 | 138 | −143 | −135 | 0 |
| Resultat före skatt | 674 | 138 | −143 | −135 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 126 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 548 | 138 | −143 | −135 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 380 | 570 | 760 | 950 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 540 | 733 | 759 | 97 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 124 | 98 | 98 | 98 | – |
| Anläggningstillgångar | 1 043 | 1 401 | 1 617 | 1 145 | – |
| Varulager | 148 | 89 | 57 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 46 | 2 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 85 | 177 | 117 | 57 | – |
| Kassa och bank | 667 | 1 048 | 1 030 | 618 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 899 | 1 314 | 1 204 | 675 | 50 |
| Summa tillgångar | 1 942 | 2 714 | 2 821 | 1 820 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 160 | 22 | 165 | 150 | – |
| Fritt eget kapital | 708 | 160 | 22 | 15 | – |
| Eget kapital | 758 | 210 | 72 | 65 | 50 |
| Långfristiga skulder | 550 | 1 498 | 1 738 | 950 | – |
| Leverantörsskulder | 121 | 100 | 134 | 5 | – |
| Skatteskulder | 147 | 19 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 634 | 1 007 | 1 011 | 805 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 942 | 2 714 | 2 821 | 1 820 | 50 |
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 7 | 5 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 39 % | 7,7 % | 2,6 % | 3,6 % | 100 % |
| Kassalikviditet | 118 % | 122 % | 113 % | 84 % | – |
| Rörelsemarginal | 11,6 % | 2,5 % | −3,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 11,7 % | 2,3 % | −4,3 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | −4,9 % | 81,3 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 72,3 % | 65,7 % | −198,9 % | −207,7 % | – |
| Omsättning per anställd | 961 tkr | 866 tkr | 669 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (39)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 124 tkr | 98 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 98 tkr | 98 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 548 tkr | 138 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 548 tkr | 138 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −138 tkr | 143 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 138 tkr | −143 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 758 tkr | 210 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 548 tkr | 138 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 472 tkr | 644 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 989 tkr | 965 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 517 tkr | 322 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden inkop | 24 tkr | 111 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 195 tkr | 188 tkr |
| Forslag disposition | 708 tkr | 160 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 708 tkr | 160 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 61 tkr | 93 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 380 tkr | 570 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 950 tkr | 950 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | 570 tkr | 380 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 190 tkr | 190 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 55 tkr | 72 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 84 tkr | 84 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 29 tkr | 12 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 66 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 17 tkr | 10 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 148 tkr | 89 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 248 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 12 tkr | 17 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 13 tkr | 8 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 5 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 23 tkr | 38 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 366 tkr | 889 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 248 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 550 tkr | 1 250 tkr |
| Stallda sakerheter | 600 tkr | 600 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 600 tkr | 600 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 3 apr. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Mazraa Restaurant ABHuvudarbetsställe
Skånegatan 82, 116 37 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559251-0548
Registreringsdatum
3 april 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.