Mbrace AB
556966-1118Aktiebolagreg. 2014
Nacka, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
16 250 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 299 tkr
Soliditet
74 %
Anställda
17
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vikdalsvägen 4, 131 53 Nacka
Postadress
Vikdalsvägen 4, 131 53 Nacka
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet ska vara att hjälpa företag att producera tv-program till företagets anställda, till kunder och partners, till aktieägare och journalister. Verksamheten syftar även till att producera rörliga pressreleaser till tv- kanaler och producera presentationsfilmer till mässor och seminarier. Vi gör livesändningar och on-demandproduktioner som finns tillgängliga när tittaren själv vill. Vi erbjuder hela kedjan, från konsultation till produktion och distribution samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 10 758 tkr | 996 tkr | – |
| 2019 | 11 076 tkr | 2 217 tkr | – |
| 2020 | 16 657 tkr | 3 481 tkr | 4 607 tkr |
| 2021 | 22 798 tkr | 6 500 tkr | 9 759 tkr |
| 2022 | 22 070 tkr | 4 187 tkr | 4 844 tkr |
| 2023 | 17 754 tkr | 1 641 tkr | 6 271 tkr |
| 2024 | 16 250 tkr | −1 299 tkr | 6 344 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 74,4 % – branschmedian 66,1 %
Vinstmarginal −8 % – branschmedian 7,8 %
Omsättningstillväxt −8,5 % – branschmedian −3,9 %
Median för 5811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 16 250 | 17 754 | 22 070 | 22 798 | 16 657 | 11 076 | 10 758 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 12 | 9 | 15 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 16 253 | 17 765 | 22 079 | 22 813 | 16 657 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 2 548 | 2 303 | 3 777 | 4 227 | 5 414 | – | – |
| Handelsvaror | 12 | 7 | 91 | 31 | 42 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 216 | 2 914 | 4 509 | 2 776 | 2 404 | – | – |
| Personalkostnader | 11 644 | 10 554 | 9 166 | 8 986 | 5 175 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 325 | 333 | 331 | 290 | 137 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 14 | 6 | 13 | 0 | 9 | – | – |
| Rörelsekostnader | 17 761 | 16 116 | 17 887 | 16 310 | 13 181 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 508 | 1 649 | 4 192 | 6 503 | 3 476 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 17 | −0 | 0 | 0 | 5 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 8 | 8 | 5 | 4 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 209 | −8 | −5 | −4 | 4 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 299 | 1 641 | 4 187 | 6 500 | 3 481 | 2 217 | 996 |
| Bokslutsdispositioner | 1 372 | 248 | −915 | 0 | −955 | – | – |
| Resultat före skatt | 73 | 1 889 | 3 272 | 6 500 | 2 526 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 463 | 686 | 1 347 | 549 | – | – |
| Årets resultat | 73 | 1 426 | 2 585 | 5 153 | 1 976 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 361 | 687 | 1 020 | 1 168 | 1 135 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 164 | 104 | 104 | 104 | 104 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 526 | 791 | 1 124 | 1 272 | 1 239 | – | – |
| Kundfordringar | 2 672 | 3 873 | 6 941 | 3 989 | 3 705 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 5 544 | 5 171 | 9 392 | 4 270 | 4 251 | – | – |
| Kassa och bank | 1 726 | 5 499 | 2 605 | 9 891 | 4 649 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 7 271 | 10 670 | 11 997 | 14 161 | 8 900 | – | – |
| Summa tillgångar | 9 796 | 11 461 | 13 121 | 15 434 | 10 139 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 6 221 | 4 794 | 2 209 | 4 557 | 2 580 | – | – |
| Fritt eget kapital | 6 294 | 6 221 | 4 794 | 9 709 | 4 557 | – | – |
| Eget kapital | 6 344 | 6 271 | 4 844 | 9 759 | 4 607 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 189 | 2 560 | 2 808 | 1 893 | 1 893 | – | – |
| Leverantörsskulder | 452 | 966 | 1 570 | 911 | 1 992 | – | – |
| Skatteskulder | 130 | 0 | 2 180 | 1 343 | 560 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 264 | 2 630 | 5 469 | 3 781 | 3 639 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 9 796 | 11 461 | 13 121 | 15 434 | 10 139 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 17 | 15 | 15 | 11 | 6.5 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 7 500 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 74,4 % | 72,5 % | 53,9 % | 73 % | 60,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 321 % | 406 % | 219 % | 375 % | 245 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −9,3 % | 9,3 % | 19 % | 28,5 % | 20,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | −8 % | 9,2 % | 19 % | 28,5 % | 20,9 % | 20 % | 9,3 % |
| Omsättningstillväxt | −8,5 % | −19,6 % | −3,2 % | 36,9 % | 50,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,2 % | 22,8 % | 53,4 % | 52,8 % | 42,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 956 tkr | 1 184 tkr | 1 471 tkr | 2 073 tkr | 2 563 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (37)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 141 tkr | 141 tkr |
| Andelar koncernforetag | 360 tkr | – |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 360 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 360 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 1 804 tkr | 104 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 804 tkr | 104 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 1 300 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 3 000 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 360 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 360 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 73 tkr | 1 426 tkr |
| Exceptionella intakter | 723 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 73 tkr | 1 426 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 426 tkr | −2 585 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 426 tkr | 2 585 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 6 344 tkr | 6 271 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 73 tkr | 1 426 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 1 372 tkr | 248 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 78 tkr | 186 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 540 tkr | 540 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 462 tkr | 354 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 108 tkr | 108 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Forslag disposition | 6 294 tkr | 6 221 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 294 tkr | 6 221 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 297 tkr | 530 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 283 tkr | 500 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 436 tkr | 1 436 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 153 tkr | 936 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 217 tkr | 225 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 575 tkr | 768 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 314 tkr | 1 458 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 047 tkr | 2 419 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 200 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 368 tkr | 206 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Mbrace ABHuvudarbetsställe
Vikdalsvägen 4, 131 53 Nacka
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556966-1118
Registreringsdatum
24 mars 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.