Mbyrån AB
559369-3251Aktiebolagreg. 2022
Falun, Dalarnas län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
506 tkr
Resultat efter fin. poster
−137 tkr
Soliditet
47 %
Anställda
1
M-byrån is under construction
Företag för en mänskligare värld
mbyran.com
Adresser
Besöksadress
Fagerövägen 3, 791 53 Falun
Postadress
c/o Karin Hoppe Storck, Fagerövägen 3, 791 53 Falun
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska erbjuda konsult- och utbildningstjänster för att möta företags och offentlig verksamhets behov inom områdena ledningssystem och revisioner, projektledning, förändringsledning och verksamhetsutveckling, hållbar affärsutveckling och system- innovation samt viss konstnärlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | – | – |
| 2023 | 291 tkr | 64 tkr | 74 tkr |
| 2024 | 928 tkr | 97 tkr | 149 tkr |
| 2025 | 473 tkr | 35 tkr | 178 tkr |
| 2026 | 506 tkr | −137 tkr | 44 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 46,9 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −27,1 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 7 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 506 | 473 | 928 | 291 | – |
| Förändring av lager | 0 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | −1 | 0 | 18 | – | – |
| Rörelseintäkter | 505 | 473 | 947 | 291 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 4 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 0 | 3 | 8 | – |
| Övriga externa kostnader | 192 | 139 | 157 | 97 | – |
| Personalkostnader | 440 | 295 | 684 | 121 | – |
| Rörelsekostnader | 636 | 433 | 844 | 226 | – |
| Rörelseresultat | −131 | 40 | 102 | 64 | – |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | 1 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 6 | 6 | 5 | 0 | – |
| Finansiella poster | −6 | −5 | −5 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −137 | 35 | 97 | 64 | – |
| Resultat före skatt | −137 | 35 | 97 | 64 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 6 | 22 | 15 | – |
| Årets resultat | −134 | 29 | 75 | 49 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 16 | 16 | 14 | 4 | – |
| Kundfordringar | 2 | 96 | 164 | 82 | – |
| Kortfristiga fordringar | 47 | 181 | 215 | 84 | – |
| Kassa och bank | 31 | 93 | 191 | 66 | – |
| Omsättningstillgångar | 94 | 290 | 420 | 155 | – |
| Summa tillgångar | 94 | 290 | 420 | 155 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 153 | 124 | 49 | – | – |
| Fritt eget kapital | 19 | 153 | 124 | 49 | – |
| Eget kapital | 44 | 178 | 149 | 74 | – |
| Långfristiga skulder | 29 | 30 | 43 | – | – |
| Leverantörsskulder | 10 | 0 | 9 | 28 | – |
| Skatteskulder | 0 | 1 | 5 | 0 | – |
| Kortfristiga skulder | 21 | 81 | 228 | 80 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 94 | 290 | 420 | 155 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 46,9 % | 61,5 % | 35,6 % | 48 % | – |
| Kassalikviditet | 378 % | 336 % | 178 % | 187 % | – |
| Rörelsemarginal | −25,9 % | 8,4 % | 11 % | 22,1 % | – |
| Vinstmarginal | −27,1 % | 7,4 % | 10,5 % | 22 % | – |
| Omsättningstillväxt | 7 % | −49 % | 218,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −302,4 % | 16,3 % | 50,2 % | 66,4 % | – |
| Omsättning per anställd | 506 tkr | 473 tkr | 928 tkr | 291 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −134 tkr | 29 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −134 tkr | 29 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −29 tkr | −75 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 29 tkr | 75 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 178 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −134 tkr | 29 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 19 tkr | 153 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 19 tkr | 153 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 14 tkr | 83 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 16 tkr | 16 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 31 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 9 tkr | 68 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | – | 12 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 29 tkr | 30 tkr |
| Ovriga skatter | −3 tkr | – |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 0 | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 mars 2025 – 28 feb. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 mars 2024 – 28 feb. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 mars 2023 – 29 feb. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 8 mars 2022 – 28 feb. 2023 · Inlämnad –
Mbyrån ABHuvudarbetsställe
Fagerövägen 3, 791 53 Falun
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559369-3251
Registreringsdatum
8 mars 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Falun, Dalarnas län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 74.990 – All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.