MConstruct AB
559287-4084Aktiebolagreg. 2020
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 314 tkr
Resultat efter fin. poster
509 tkr
Soliditet
85 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kungsängsgatan 59 G, 753 18 Uppsala
Postadress
Kungsängsgatan 59 G, 753 18 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom bygg & anläggningsarbete samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 981 tkr | 503 tkr | – |
| 2022 | 1 812 tkr | 207 tkr | 587 tkr |
| 2023 | 1 193 tkr | 233 tkr | 619 tkr |
| 2024 | 1 072 tkr | 192 tkr | 615 tkr |
| 2025 | 1 314 tkr | 509 tkr | 868 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 85,3 % – branschmedian 53,2 %
Vinstmarginal 38,7 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 22,6 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37696 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 314 | 1 072 | 1 193 | 1 812 | 1 981 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 7 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 314 | 1 079 | 1 193 | 1 812 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 8 | 116 | 210 | 879 | – |
| Övriga externa kostnader | 183 | 196 | 153 | 166 | – |
| Personalkostnader | 615 | 578 | 582 | 543 | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 16 | 16 | – |
| Rörelsekostnader | 806 | 889 | 961 | 1 604 | – |
| Rörelseresultat | 508 | 190 | 232 | 207 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 2 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | – |
| Finansiella poster | 1 | 2 | 1 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 509 | 192 | 233 | 207 | 503 |
| Resultat före skatt | 509 | 192 | 233 | 207 | – |
| Skatt på årets resultat | 106 | 46 | 51 | 40 | – |
| Årets resultat | 403 | 146 | 182 | 167 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 37 | 53 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 170 | 140 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 170 | 140 | 37 | 53 | – |
| Kundfordringar | 423 | 118 | 266 | 113 | – |
| Kortfristiga fordringar | 685 | 323 | 422 | 119 | – |
| Kassa och bank | 163 | 216 | 318 | 451 | – |
| Omsättningstillgångar | 848 | 540 | 741 | 570 | – |
| Summa tillgångar | 1 018 | 680 | 778 | 623 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 440 | 444 | 412 | 395 | – |
| Fritt eget kapital | 843 | 590 | 594 | 562 | – |
| Eget kapital | 868 | 615 | 619 | 587 | – |
| Leverantörsskulder | 3 | 7 | 14 | 11 | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 4 | – |
| Kortfristiga skulder | 150 | 64 | 159 | 36 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 018 | 680 | 778 | 623 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | 150 | 150 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 85,3 % | 90,5 % | 79,6 % | 94,2 % | – |
| Kassalikviditet | 565 % | 838 % | 466 % | 1 584 % | – |
| Rörelsemarginal | 38,7 % | 17,7 % | 19,5 % | 11,5 % | – |
| Vinstmarginal | 38,7 % | 17,9 % | 19,5 % | 11,4 % | 25,4 % |
| Omsättningstillväxt | 22,6 % | −10,1 % | −34,2 % | −8,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 46,4 % | 23,7 % | 29,4 % | 28,5 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 314 tkr | 1 072 tkr | 1 193 tkr | 1 812 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 170 tkr | 140 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 170 tkr | 140 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 30 tkr | 140 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 403 tkr | 146 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 403 tkr | 146 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −146 tkr | −182 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 146 tkr | 182 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 150 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 868 tkr | 615 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 403 tkr | 146 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 150 tkr | 150 tkr |
| Forslag disposition | 843 tkr | 590 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 743 tkr | 440 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 39 tkr | 69 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 80 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 43 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 85 tkr | 137 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 142 tkr | 53 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 139 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
MConstruct ABHuvudarbetsställe
Kungsängsgatan 59 G, 753 18 Uppsala
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559287-4084
Registreringsdatum
3 december 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.110 – Rivning av hus och byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.