Medved Holding AB
559197-5403Aktiebolagreg. 2019
Mölndal, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
77 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Formbodsgatan 3, 431 36 Mölndal
Postadress
Formbodsgatan 3, 431 36 Mölndal
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 1 697 tkr | 1 747 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −34 tkr | 1 712 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 1 017 tkr | 2 363 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −8 tkr | 2 168 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −9 tkr | 1 963 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 3 442 tkr | 5 192 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 77 tkr | 5 253 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,6 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 6 | 8 | 9 | 8 | 8 | 35 | 20 |
| Rörelsekostnader | 6 | 8 | 9 | 8 | 8 | 35 | 20 |
| Rörelseresultat | −6 | −8 | −9 | −8 | −8 | −34 | −20 |
| Ränteintäkter och liknande | 83 | 104 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 83 | 3 450 | – | 0 | 1 025 | 0 | 1 717 |
| Resultat efter finansiella poster | 77 | 3 442 | −9 | −8 | 1 017 | −34 | 1 697 |
| Resultat före skatt | 77 | 3 442 | −9 | −8 | 1 017 | −34 | 1 697 |
| Skatt på årets resultat | 16 | 10 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 61 | 3 432 | −9 | −8 | 1 017 | −34 | 1 697 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 576 | 1 576 | 1 290 | 1 290 | 1 290 | 1 710 | 1 710 |
| Anläggningstillgångar | 1 576 | 1 576 | 1 290 | 1 290 | 1 290 | 1 710 | 1 710 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 102 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 3 699 | 3 530 | 680 | 884 | 1 097 | 26 | 267 |
| Omsättningstillgångar | 3 699 | 3 631 | 680 | 884 | 1 097 | 26 | 267 |
| Summa tillgångar | 5 275 | 5 207 | 1 970 | 2 174 | 2 387 | 1 736 | 1 977 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 5 142 | 1 709 | 1 923 | 2 126 | 1 296 | 1 697 | 0 |
| Fritt eget kapital | 5 203 | 5 142 | 1 913 | 2 118 | 2 313 | 1 662 | 1 697 |
| Eget kapital | 5 253 | 5 192 | 1 963 | 2 168 | 2 363 | 1 712 | 1 747 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 16 | 10 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 22 | 16 | 7 | 6 | 24 | 24 | 230 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 275 | 5 207 | 1 970 | 2 174 | 2 387 | 1 736 | 1 977 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 3 600 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,6 % | 99,7 % | 99,7 % | 99,7 % | 99 % | 98,6 % | 88,4 % |
| Kassalikviditet | 16 965 % | 23 381 % | 9 895 % | 14 728 % | 4 596 % | 109 % | 116 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,2 % | 66,1 % | −0,5 % | −0,4 % | 43 % | −2 % | 97,1 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 576 tkr | 1 576 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 576 tkr | 1 576 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 1 710 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 1 576 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | – | 420 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 0 | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 61 tkr | 3 432 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 61 tkr | 3 432 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −3 432 tkr | 9 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 3 432 tkr | −9 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 204 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 5 253 tkr | 5 192 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 61 tkr | 3 432 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 204 tkr |
| Forslag disposition | 5 203 tkr | 5 142 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 603 tkr | 5 142 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 102 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | −420 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 18 | – |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 2 926 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 6 tkr | 6 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Medved Holding ABHuvudarbetsställe
Formbodsgatan 3, 431 36 Mölndal
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559197-5403
Registreringsdatum
5 mars 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Mölndal, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.