Meetly AB
559014-0637Aktiebolagreg. 2015
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
81 126 tkr
Resultat efter fin. poster
1 891 tkr
Soliditet
25 %
Anställda
5
Festlokal i Stockholm till rätt pris | Hitta rätt festlokal!
Boka din festlokal, bröllopslokal, konferenslokal eller ditt julbord i Stockholm hos Meetly. Vi har rätt festlokal till rätt pris!
meetly.se
Adresser
Besöksadress
Jungfrugatan 38, 114 44 Stockholm
Postadress
Jungfrugatan 38, 114 44 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva marknadsföring och bokningsverksamhet inom möten, konferenser, kongresser, mässor, resor, evenemang och relaterade tjänster. Relaterade tjänster omfattas bland annat av professionell projektledning och kommunicering, mötesadministration, bokning av moderatorer och talare, underhållning, aktiviteter, profilering av arrangemang och konsulttjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 6 574 tkr | 246 tkr | – |
| 2021 | 24 563 tkr | 1 107 tkr | – |
| 2022 | 98 176 tkr | 8 631 tkr | 6 177 tkr |
| 2023 | 112 279 tkr | 7 662 tkr | 6 190 tkr |
| 2024 | 110 378 tkr | 2 445 tkr | 6 754 tkr |
| 2025 | 81 126 tkr | 1 891 tkr | 7 826 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 25,3 % – branschmedian 59,1 %
Vinstmarginal 2,3 % – branschmedian 6 %
Omsättningstillväxt −26,5 % – branschmedian −1,4 %
Median för 1873 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 81 126 | 110 378 | 112 279 | 98 176 | 24 563 | 6 574 |
| Övriga rörelseintäkter | 314 | 224 | −396 | 707 | – | – |
| Rörelseintäkter | 81 440 | 110 602 | 111 883 | 98 883 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 94 309 | 80 701 | – | – |
| Handelsvaror | 67 219 | 93 564 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 6 495 | 8 383 | 6 103 | 6 073 | – | – |
| Personalkostnader | 4 273 | 4 758 | 2 828 | 2 716 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 377 | 1 063 | 889 | 322 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 47 | 61 | 24 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 79 409 | 107 830 | 104 153 | 89 812 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 030 | 2 772 | 5 725 | 9 071 | 1 271 | 255 |
| Ränteintäkter och liknande | – | – | 20 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 140 | 329 | 89 | 440 | – | – |
| Finansiella poster | −140 | −327 | −69 | −440 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 891 | 2 445 | 7 662 | 8 631 | 1 107 | 246 |
| Bokslutsdispositioner | −506 | −1 621 | −5 548 | −3 148 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 385 | 823 | 2 114 | 5 483 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 313 | 260 | 501 | 1 289 | – | – |
| Årets resultat | 1 072 | 564 | 1 613 | 4 194 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 480 | 2 206 | 2 569 | 596 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 196 | 2 727 | 27 | 55 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 775 | 5 775 | 5 775 | 2 775 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 9 450 | 10 707 | 8 370 | 3 426 | – | – |
| Varulager | – | – | 79 | 548 | – | – |
| Kundfordringar | 23 652 | 22 902 | 30 392 | 20 557 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 28 219 | 27 372 | 31 599 | 26 892 | – | – |
| Kassa och bank | 5 195 | 2 338 | 7 747 | 16 954 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 33 414 | 29 709 | 39 424 | 44 394 | – | – |
| Summa tillgångar | 42 864 | 40 416 | 47 795 | 47 820 | 19 002 | 10 893 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 287 | 287 | 466 | – | – |
| Balanserat resultat | 6 704 | 5 903 | 4 290 | 1 517 | – | – |
| Fritt eget kapital | 7 776 | 6 467 | 5 903 | 5 711 | – | – |
| Eget kapital | 7 826 | 6 754 | 6 190 | 6 177 | – | – |
| Obeskattade reserver | 3 812 | 3 306 | 2 886 | 2 086 | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 000 | 2 917 | 3 917 | 240 | – | – |
| Leverantörsskulder | 15 749 | 13 431 | 18 489 | 22 415 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 1 476 | 1 621 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 29 226 | 27 440 | 34 802 | 39 317 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 42 864 | 40 416 | 47 795 | 47 820 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5 | 6 | 4 | 4 | 3 | 5 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 25,3 % | 23,2 % | 17,8 % | 16,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 114 % | 108 % | 113 % | 112 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 2,5 % | 2,5 % | 5,1 % | 9,2 % | 5,2 % | 3,9 % |
| Vinstmarginal | 2,3 % | 2,2 % | 6,8 % | 8,8 % | 4,5 % | 3,8 % |
| Omsättningstillväxt | −26,5 % | – | 14,4 % | 299,7 % | 273,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 13,7 % | 8,4 % | 26,1 % | 67,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 16 225 tkr | 18 396 tkr | 28 070 tkr | 24 544 tkr | 8 188 tkr | 1 315 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (72)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skattefodran | 995 tkr | 899 tkr |
| Andelar koncernforetag | 5 500 tkr | 5 500 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 5 500 tkr | 5 500 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 275 tkr | 275 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 275 tkr | 275 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 0 | 2 500 tkr |
| Arets kassaflode | 2 857 tkr | −5 409 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 072 tkr | 564 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten anskaffningsvarden | 1 106 tkr | 1 106 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten avskrivningar | 1 106 tkr | 1 106 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 237 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknande arbeten | 0 | 0 |
| Betald skatt | 409 tkr | 2 635 tkr |
| Erhallen ranta | 0 | 2 tkr |
| Erlagd ranta | 140 tkr | 329 tkr |
| Fond utvecklingsutgifter | 0 | 237 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 072 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −564 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 564 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 072 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring kassaflode erhallna koncernbidrag finansieringsverksamheten | 0 | −1 201 tkr |
| Forandring kassaflode kundfordringar | 473 tkr | 4 956 tkr |
| Forandring kassaflode leverantorsskulder | 500 tkr | −3 241 tkr |
| Forandring kassaflode ovriga kortfristiga fordringar | −1 tkr | 0 |
| Forandring kassaflode ovriga kortfristiga skulder | 64 tkr | −3 476 tkr |
| Forandring kassaflode varulager pagaende arbeten | 0 | 79 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 3 097 tkr |
| Forslag disposition | 7 776 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 7 776 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 027 tkr | 336 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter forutbetald forsakringspremie | 2 tkr | 46 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter forutbetald hyreskostnad | 294 tkr | 244 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter upplupna intakter | 0 | 0 |
| Goodwill | 1 120 tkr | 1 560 tkr |
| Goodwill anskaffningsvarden | 2 800 tkr | 2 800 tkr |
| Goodwill avskrivningar | 1 680 tkr | 1 240 tkr |
| Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar | 560 tkr | 560 tkr |
| Goodwill forandring avskrivningar omklassificeringar | 120 tkr | 0 |
| Hyresratter liknande rattigheter | 0 | 46 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 230 tkr | 230 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | 230 tkr | 184 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 46 tkr | 46 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 2 196 tkr | 2 727 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 3 195 tkr | 3 075 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 999 tkr | 349 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 2 800 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 120 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 651 tkr | 100 tkr |
| Investering immateriella anlaggningstillgangar | 0 | 600 tkr |
| Investering materiella anlaggningstillgangar | 0 | 2 800 tkr |
| Justering poster som inte ingar ikassaflodet | 1 257 tkr | 1 063 tkr |
| Kassaflode finansieringsverksamheten | −917 tkr | −1 201 tkr |
| Kassaflode investeringsverksamheten | 0 | −3 400 tkr |
| Kassaflode lopande verksamheten | 3 774 tkr | −808 tkr |
| Kassaflode lopande verksamheten fore forandringar rorelsekapital | 2 738 tkr | 873 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 360 tkr | 600 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 600 tkr | 600 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 240 tkr | 120 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 600 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 120 tkr | 120 tkr |
| Likvida medel | 5 195 tkr | 2 338 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 544 tkr | 137 tkr |
| Ovriga forutbetalda kostnader upplupna intakter | 732 tkr | 46 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 9 014 tkr | 1 906 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 1 263 tkr | 1 570 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 2 000 tkr | 2 917 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 0 | 2 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 2 092 tkr | 7 858 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | −2 000 tkr | −2 917 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 108 tkr | 2 674 tkr |
| Upptagna lan | −917 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Meetly ABHuvudarbetsställe
Jungfrugatan 38, 114 44 Stockholm
Event & festlokal
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559014-0637
Registreringsdatum
18 maj 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Event & festlokal
- SNI 82.300 – Arrangemang av kongresser och mässor
- SNI 79.900 – Turist- och bokningsverksamhet
- SNI 94.990 – Verksamhet i diverse övriga intresseorganisationer
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.