Megis AB
559306-8777Aktiebolagreg. 2021
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 007 tkr
Resultat efter fin. poster
−173 tkr
Soliditet
5 %
Anställda
0.5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lützengatan 7, 115 20 Stockholm
Postadress
c/o Flamand, Lützengatan 7, 115 20 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet avseende företagsorganisation. Tillhandahålla råd, ledning och stöd till företag, främst inom fastighetsbranschen, ledningsfrågor, företagsplanering, organisations. och projektutveckling.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 57 tkr | 4 tkr | 28 tkr |
| 2022 | 1 357 tkr | 406 tkr | 349 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −71 tkr | 25 tkr |
| 2024 | 38 tkr | −156 tkr | 25 tkr |
| 2025 | 1 007 tkr | −173 tkr | 26 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 5,2 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal −17,1 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt 2 568,4 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 007 | 38 | 0 | 1 357 | 57 |
| Förändring av lager | 62 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 069 | 38 | 0 | 1 357 | 57 |
| Råvaror och förnödenheter | 304 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 30 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 858 | 152 | 71 | 104 | 53 |
| Personalkostnader | 61 | 5 | 0 | 846 | – |
| Av- och nedskrivningar | 19 | 3 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 242 | 190 | 71 | 951 | 53 |
| Rörelseresultat | −173 | −153 | −71 | 406 | 4 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 0 | −3 | −0 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | −173 | −156 | −71 | 406 | 4 |
| Resultat före skatt | −173 | −156 | −71 | 406 | 4 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 85 | 1 |
| Årets resultat | −173 | −156 | −71 | 321 | 3 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 16 | 35 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 | 25 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 41 | 60 | – | – | – |
| Varulager | 62 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 38 | 9 | 0 | 213 | – |
| Kortfristiga fordringar | 327 | 148 | 8 | 353 | – |
| Kassa och bank | 63 | 54 | 301 | 401 | 96 |
| Omsättningstillgångar | 453 | 203 | 309 | 754 | 96 |
| Summa tillgångar | 494 | 263 | 309 | 754 | 96 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 173 | 156 | 3 | 3 | – |
| Fritt eget kapital | 1 | 0 | 0 | 324 | 3 |
| Eget kapital | 26 | 25 | 25 | 349 | 28 |
| Leverantörsskulder | 70 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 85 | 87 | 1 |
| Kortfristiga skulder | 468 | 237 | 284 | 405 | 68 |
| Summa eget kapital och skulder | 494 | 263 | 309 | 754 | 96 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0.5 | – | – | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 321 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 5,2 % | 9,7 % | 8,1 % | 46,3 % | 29,2 % |
| Kassalikviditet | 83 % | 85 % | 109 % | 186 % | 141 % |
| Rörelsemarginal | −17,1 % | −404,5 % | – | 29,9 % | 7,7 % |
| Vinstmarginal | −17,1 % | −412,7 % | – | 29,9 % | 7,7 % |
| Omsättningstillväxt | 2 568,4 % | – | −100 % | 2 280,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −668,6 % | −613,1 % | −283,5 % | 92 % | 11,1 % |
| Omsättning per anställd | 2 014 tkr | – | – | 1 357 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 25 tkr | 25 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 25 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −173 tkr | −156 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −173 tkr | −156 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 156 tkr | 71 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −156 tkr | −71 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 173 tkr | 156 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 26 tkr | 25 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −173 tkr | −156 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 173 tkr | 156 tkr |
| Forskott fran kunder | 11 tkr | 3 tkr |
| Forslag disposition | 815 | 408 |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 815 | 408 |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 234 tkr | 75 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 16 tkr | 35 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 38 tkr | 38 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 22 tkr | 3 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 38 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 19 tkr | 3 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 62 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 55 tkr | 64 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 387 tkr | 235 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 12 mars 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Megis ABHuvudarbetsställe
Lützengatan 7, 115 20 Stockholm
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559306-8777
Registreringsdatum
12 mars 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.480 – Partihandel med ur och guldsmedsvaror
- SNI 47.242 – Detaljhandel med konfektyrer
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.