Meitner AB
559228-5182Aktiebolagreg. 2019
Solna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
6 647 tkr
Resultat efter fin. poster
−16 948 tkr
Soliditet
64 %
Anställda
24
Meitner - Sveriges snabbast växande skolplattform
Upptäck Meitner – en modern och användarvänlig skolplattform som samlar allt på ett ställe. Förenkla undervisning, administration och schemaläggning med oss.
meitner.se
Adresser
Besöksadress
Dalvägen 14, 169 56 Solna
Postadress
Dalvägen 14, 169 56 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva IT konsultering & utveckling av mjukvara.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | – | – |
| 2020 | 228 tkr | −1 145 tkr | 451 tkr |
| 2021 | 68 tkr | −2 398 tkr | 14 147 tkr |
| 2022 | 103 tkr | −9 526 tkr | 20 385 tkr |
| 2023 | 900 tkr | −10 228 tkr | 26 815 tkr |
| 2024 | 3 700 tkr | −13 825 tkr | 38 681 tkr |
| 2025 | 6 647 tkr | −16 948 tkr | 37 637 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 64,2 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal −255 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 79,7 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 647 | 3 700 | 900 | 103 | 68 | 228 | – |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 14 818 | 13 325 | 10 393 | 6 630 | 4 753 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 37 | 0 | 0 | −18 | 165 | – |
| Rörelseintäkter | 21 467 | 17 062 | 11 292 | 6 733 | 4 803 | 394 | – |
| Handelsvaror | 5 775 | 3 157 | 4 469 | 7 001 | 3 171 | 446 | – |
| Övriga externa kostnader | 4 433 | 6 064 | 3 909 | 3 057 | 2 310 | 365 | – |
| Personalkostnader | 19 177 | 15 997 | 10 813 | 5 586 | 1 720 | 727 | – |
| Av- och nedskrivningar | 8 698 | 5 352 | 2 489 | 615 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 6 | 1 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 38 088 | 30 571 | 21 681 | 16 258 | 7 201 | 1 539 | – |
| Rörelseresultat | −16 622 | −13 508 | −10 388 | −9 525 | −2 397 | −1 145 | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | – | 294 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 467 | 469 | 134 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −326 | −317 | 160 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −16 948 | −13 825 | −10 228 | −9 526 | −2 398 | −1 145 | – |
| Resultat före skatt | −16 948 | −13 825 | −10 229 | −9 527 | −2 398 | −1 145 | – |
| Årets resultat | −16 948 | −13 825 | −10 229 | −9 527 | −2 398 | −1 145 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 41 606 | 35 349 | 27 372 | 10 768 | 4 753 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 41 606 | 35 349 | 27 372 | 10 768 | 4 753 | – | – |
| Kundfordringar | 38 | 471 | 372 | 75 | 20 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 925 | 1 253 | 1 140 | 370 | 554 | 78 | – |
| Kassa och bank | 15 001 | 21 200 | 11 484 | 11 490 | 9 352 | 673 | – |
| Omsättningstillgångar | 15 926 | 22 453 | 12 624 | 11 860 | 9 906 | 751 | – |
| Summa tillgångar | 58 596 | 57 802 | 39 996 | 22 629 | 14 659 | 751 | – |
| Aktiekapital | 132 | 132 | 114 | 103 | 75 | 59 | 59 |
| Bundet eget kapital | 35 574 | 27 650 | 18 786 | 10 871 | 15 061 | 59 | – |
| Balanserat resultat | −22 554 | −818 | 1 610 | −6 929 | −5 898 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 062 | 11 030 | 8 029 | 9 514 | −914 | 392 | – |
| Eget kapital | 37 637 | 38 681 | 26 815 | 20 385 | 14 147 | 451 | – |
| Långfristiga skulder | 9 178 | 11 786 | 9 778 | 228 | 10 | 49 | – |
| Leverantörsskulder | 2 310 | 974 | 853 | 1 149 | 418 | 187 | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 11 781 | 7 334 | 3 403 | 2 015 | 502 | 251 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 58 596 | 57 802 | 39 996 | 22 629 | 14 659 | 751 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 24 | 19 | 17 | 13 | 4 | 2 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 64,2 % | 66,9 % | 67 % | 90,1 % | 96,5 % | 60 % | – |
| Kassalikviditet | 135 % | 306 % | 371 % | 589 % | 1 973 % | 299 % | – |
| Rörelsemarginal | −250,1 % | −365,1 % | −1 154,3 % | −9 248,1 % | −3 525,7 % | −502,1 % | – |
| Vinstmarginal | −255 % | −373,7 % | −1 136,4 % | −9 248,5 % | −3 526,5 % | −502,2 % | – |
| Omsättningstillväxt | 79,7 % | 311,1 % | 773,8 % | 51,5 % | −70,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −45 % | −35,7 % | −38,2 % | −46,7 % | −17 % | −253,8 % | – |
| Omsättning per anställd | 277 tkr | 195 tkr | 53 tkr | 8 tkr | 17 tkr | 114 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −16 948 tkr | −13 825 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten anskaffningsvarden | 49 919 tkr | 35 101 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten avskrivningar | 14 489 tkr | 7 583 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring anskaffningsvarden aktiverade utgifter | 14 818 tkr | 13 325 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring avskrivningar arets avskrivningar | 6 907 tkr | 4 479 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknande arbeten | 35 429 tkr | 27 519 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 0 | 2 000 tkr |
| Ej registrerat aktiekapital | 13 tkr | 0 |
| Fond utvecklingsutgifter | 35 429 tkr | 27 519 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −16 948 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 13 825 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −13 825 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −16 948 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 2 062 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 062 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 641 tkr | 473 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 6 177 tkr | 7 830 tkr |
| Overkursfond | 41 564 tkr | 25 673 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 246 tkr | 309 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 112 tkr | 1 582 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 1 928 tkr | 1 615 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 6 038 tkr | 6 667 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 3 140 tkr | 5 120 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 140 tkr | 152 tkr |
| Ovriga upplupna kostnader forutbetalda intakter | −333 tkr | −1 526 tkr |
| Tecknat ej inbetalt kapital | 1 064 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 431 tkr | 3 164 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter upplupna semesterloner | −2 180 tkr | −1 638 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 27 nov. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Meitner ABHuvudarbetsställe
Dalvägen 14, 169 56 Solna
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559228-5182
Registreringsdatum
27 november 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
131 930 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.