Mekanocenter i Sverige AB
559108-3117Aktiebolagreg. 2017
Upplands Väsby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−8 tkr
Soliditet
85 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Norrsundagränd 10, 194 55 Upplands Väsby
Postadress
c/o Eriksson, Norrsundagränd 10, 194 55 Upplands Väsby
Verksamhetsbeskrivning
Uthyrning av arbetskraft och med till det hörande verksamhet inom verkstadsbranschen.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 3 397 tkr | 400 tkr | – |
| 2019 | 3 146 tkr | 181 tkr | 475 tkr |
| 2020 | 1 188 tkr | −457 tkr | −29 tkr |
| 2021 | 59 tkr | −169 tkr | 51 tkr |
| 2022 | 9 tkr | −98 tkr | 51 tkr |
| 2023 | 31 tkr | −58 tkr | 51 tkr |
| 2024 | 6 tkr | −43 tkr | 8 tkr |
| 2025 | 4 tkr | −4 tkr | 52 tkr |
| 2026 | 0 tkr | −8 tkr | 44 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 85,4 % – branschmedian 49,1 %
Vinstmarginal – – branschmedian 4,2 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian 2,7 %
Median för 6030 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 4 | 6 | 31 | 9 | 59 | 1 188 | 3 146 | 3 397 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 2 | 0 | – | – | 0 | 1 | 14 | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 5 | 6 | 31 | 9 | 59 | 1 188 | 3 161 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 9 | 1 | 25 | 81 | 399 | – |
| Övriga externa kostnader | 8 | 9 | 11 | 21 | 35 | 113 | 744 | 1 279 | – |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 28 | 760 | 1 265 | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 37 | 60 | 70 | 62 | 60 | 34 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | – | 0 | 2 | – |
| Rörelsekostnader | 8 | 10 | 48 | 89 | 106 | 228 | 1 645 | 2 979 | – |
| Rörelseresultat | −8 | −4 | −43 | −58 | −98 | −168 | −456 | 182 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | −0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −0 | −0 | −0 | −0 | −1 | −1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −8 | −4 | −43 | −58 | −98 | −169 | −457 | 181 | 400 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 52 | 0 | – | – | 0 | 154 | −52 | – |
| Resultat före skatt | −8 | 48 | −43 | −58 | −98 | −169 | −303 | 128 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 4 | 0 | – | – | – | 0 | 34 | – |
| Årets resultat | −8 | 44 | −43 | −58 | −98 | −169 | −303 | 94 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 38 | 98 | 160 | 221 | 181 | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 38 | 98 | 160 | 221 | 181 | – |
| Kortfristiga fordringar | 46 | 46 | 8 | 5 | 6 | 16 | 84 | −1 | – |
| Kassa och bank | 5 | 14 | 16 | 30 | 2 | 3 | 24 | 700 | – |
| Omsättningstillgångar | 51 | 59 | 24 | 34 | 8 | 19 | 108 | 698 | – |
| Summa tillgångar | 51 | 59 | 25 | 72 | 106 | 179 | 329 | 879 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 2 | −42 | 1 | 59 | 99 | 169 | 425 | 425 | – |
| Fritt eget kapital | −6 | 2 | −42 | 1 | 1 | 1 | −79 | 425 | – |
| Eget kapital | 44 | 52 | 8 | 51 | 51 | 51 | −29 | 475 | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | – | 0 | 154 | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 234 | 80 | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 8 | 0 | −66 | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 3 | 39 | 112 | 153 | – |
| Kortfristiga skulder | 8 | 8 | 16 | 21 | 55 | 128 | 123 | 170 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 51 | 59 | 25 | 72 | 106 | 179 | 329 | 879 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 85,4 % | 87,4 % | 33,8 % | 70,7 % | 48 % | 28,5 % | −8,7 % | 67,9 % | – |
| Kassalikviditet | 685 % | 792 % | 148 % | 162 % | 15 % | 15 % | 88 % | 411 % | – |
| Rörelsemarginal | – | −114,7 % | −724,6 % | −185,2 % | −1 135,9 % | −283,6 % | −38,4 % | 5,8 % | – |
| Vinstmarginal | – | −110,2 % | −724,9 % | −185,2 % | −1 140,6 % | −283,8 % | −38,5 % | 5,7 % | 11,8 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | −36,1 % | −81,2 % | 263,8 % | −85,5 % | −95 % | −62,3 % | −7,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −18,3 % | 83,8 % | −507 % | −113,7 % | −192,7 % | −330,5 % | 1 063,3 % | 19,8 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −8 tkr | 44 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −8 tkr | 44 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −44 tkr | 43 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 44 tkr | −43 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 52 tkr |
| Forslag disposition | −6 tkr | 2 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −6 tkr | 2 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 35 tkr | 35 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 35 tkr | 35 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 231 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 469 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 231 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 65 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 65 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 46 tkr | 46 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 apr. 2025 – 31 mars 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 apr. 2022 – 31 mars 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 apr. 2021 – 31 mars 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 apr. 2020 – 31 mars 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 apr. 2019 – 31 mars 2020 · Inlämnad –
Mekanocenter i Sverige ABHuvudarbetsställe
Norrsundagränd 10, 194 55 Upplands Väsby
Bilverkstad & fordon
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559108-3117
Registreringsdatum
10 april 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Upplands Väsby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bilverkstad & fordon
- SNI 95.311 – Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.