swereg

Mekomera Sverige AB

559362-2250Aktiebolagreg. 2022

Bilverkstad & fordon
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Arlöv, Skåne län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

5 868 tkr

+43 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

334 tkr

+545 % mot föregående år

Soliditet

71 %

+49,5 p.e. mot föregående år

Anställda

2

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Företagsvägen 29, 232 37 Arlöv

Postadress

Företagsvägen 29, 232 37 Arlöv

Verksamhetsbeskrivning

Bilreparationer och service.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2022326 tkr3 tkr26 tkr
20232 037 tkr69 tkr78 tkr
20244 100 tkr52 tkr109 tkr
20255 868 tkr334 tkr292 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 70,6 % – branschmedian 49,1 %

Vinstmarginal 5,7 % – branschmedian 4,2 %

Omsättningstillväxt 43,1 % – branschmedian 2,7 %

Median för 6030 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning5 8684 1002 037326
Förändring av lager–045–
Övriga rörelseintäkter1231014–
Rörelseintäkter5 9914 2022 085326
Råvaror och förnödenheter2 3132 12533922
Handelsvaror71−18––
Övriga externa kostnader2 4571 3731 492292
Personalkostnader7655611720
Av- och nedskrivningar3339128
Övriga rörelsekostnader0591–
Rörelsekostnader5 6394 1402 016323
Rörelseresultat35161693
Ränteintäkter och liknande00––
Räntekostnader och liknande1710−00
Finansiella poster−17−100−0
Resultat efter finansiella poster33452693
Bokslutsdispositioner−94–––
Resultat före skatt24152693
Skatt på årets resultat5821172
Årets resultat18331521

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Materiella anläggningstillgångar1068715032
Finansiella anläggningstillgångar92924242
Anläggningstillgångar19717919174
Varulager8115313590
Kundfordringar5129276
Kortfristiga fordringar1401153213
Kassa och bank10070410
Omsättningstillgångar322338171113
Summa tillgångar519517362187
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat845310
Fritt eget kapital26784531
Eget kapital2921097826
Obeskattade reserver94–––
Långfristiga skulder242437–
Leverantörsskulder3240––
Skatteskulder392––
Kortfristiga skulder109384247161
Summa eget kapital och skulder519517362187

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Medelantal anställda2221
Föreslagen utdelning (tkr)000–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet70,6 %21,2 %21,6 %14 %
Kassalikviditet219 %48 %15 %15 %
Rörelsemarginal6 %1,5 %3,4 %1 %
Vinstmarginal5,7 %1,3 %3,4 %0,9 %
Omsättningstillväxt43,1 %101,3 %524,7 %–
Avkastning på eget kapital62,6 %28,6 %66,5 %4,7 %
Omsättning per anställd2 934 tkr2 050 tkr1 018 tkr326 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (24)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga fordringar92 tkr92 tkr
Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden92 tkr92 tkr
Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar–50 tkr
Arets resultat eget kapital183 tkr31 tkr
Checkrakningskredit langfristig24 tkr24 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat183 tkr31 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−31 tkr−52 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning31 tkr52 tkr
Forandring periodiseringsfond−94 tkr–
Forslag disposition267 tkr84 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning267 tkr84 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter18 tkr47 tkr
Inventarier verktyg installationer106 tkr87 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden180 tkr128 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar75 tkr41 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar–64 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop52 tkr24 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar33 tkr39 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar–17 tkr
Lager fardiga varor handelsvaror81 tkr153 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga72 tkr39 tkr
Ovriga kortfristiga skulder35 tkr342 tkr
Periodiseringsfonder94 tkr–
Upplupna kostnader forutbetalda intakter3 tkr−1

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 25 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Mekomera Sverige ABHuvudarbetsställe

    Företagsvägen 29, 232 37 Arlöv

    Bilverkstad & fordon

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559362-2250

Registreringsdatum

25 januari 2022

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Burlöv, Skåne län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Bilverkstad & fordon

  • SNI 95.311 – Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
  • SNI 95.313 – Däckservice

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler