Melefors Fastigheter 02 AB
556907-1946Aktiebolagreg. 2012
Linköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 898 tkr
Resultat efter fin. poster
124 tkr
Soliditet
4 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Linköping
Postadress
Box 1221, 581 12 Linköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | −1 947 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −4 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 0 tkr | 92 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | 92 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −82 tkr | 100 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −662 tkr | 106 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −1 662 tkr | 131 tkr |
| 2024 | 1 775 tkr | −2 841 tkr | 590 tkr |
| 2025 | 1 898 tkr | 124 tkr | 1 614 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 3,8 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 6,5 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 6,9 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 898 | 1 775 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | 18 | 0 | 30 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 898 | 1 776 | 18 | 0 | 30 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 663 | 3 476 | 1 636 | 662 | 112 | – | – | – | – |
| Personalkostnader | – | 0 | 3 | – | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 859 | 823 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 522 | 4 298 | 1 639 | 662 | 112 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 375 | −2 522 | −1 621 | −662 | −82 | 0 | 0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 251 | 319 | 41 | 0 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −251 | −319 | −41 | −0 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 124 | −2 841 | −1 662 | −662 | −82 | 0 | 0 | −4 | −1 947 |
| Bokslutsdispositioner | 900 | 1 800 | 1 700 | 670 | 90 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 024 | −1 041 | 38 | 8 | 8 | 0 | 0 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 13 | 2 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 1 024 | −1 041 | 25 | 6 | 8 | – | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 41 837 | 42 420 | 41 987 | 13 189 | 8 389 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 41 837 | 42 420 | 41 987 | 13 189 | 8 389 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 10 | 24 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 243 | 188 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 622 | 1 654 | 11 | 666 | 475 | 92 | 92 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 865 | 1 842 | 11 | 666 | 475 | 92 | 92 | – | – |
| Summa tillgångar | 42 702 | 44 262 | 41 998 | 13 856 | 8 864 | 92 | 92 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 540 | 1 581 | 56 | 50 | 42 | 42 | 42 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 564 | 540 | 81 | 56 | 50 | 42 | 42 | – | – |
| Eget kapital | 1 614 | 590 | 131 | 106 | 100 | 92 | 92 | – | – |
| Långfristiga skulder | 7 800 | 7 800 | 4 800 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 118 | 238 | 1 862 | 3 039 | 13 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 13 | 15 | 2 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 33 287 | 35 872 | 37 067 | 13 750 | 8 764 | – | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 42 702 | 44 262 | 41 998 | 13 856 | 8 864 | 92 | 92 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 3,8 % | 1,3 % | 0,3 % | 0,8 % | 1,1 % | 100 % | 100 % | – | – |
| Kassalikviditet | 3 % | 5 % | 0 % | 5 % | 5 % | – | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 19,8 % | −142,1 % | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | 6,5 % | −160,1 % | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | 6,9 % | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 63,4 % | −176,4 % | 19,1 % | 5,9 % | 7,8 % | – | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 1 024 tkr | −1 041 tkr |
| Byggnader mark | 40 789 tkr | 41 597 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 42 405 tkr | 42 405 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 616 tkr | 808 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 418 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | 0 |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 808 tkr | 808 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 900 tkr | 1 800 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 024 tkr | −1 041 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 041 tkr | −25 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 041 tkr | 25 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 1 500 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 614 tkr | 590 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 024 tkr | −1 041 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | – | 1 500 tkr |
| Forslag disposition | 1 564 tkr | 540 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 564 tkr | 540 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 048 tkr | 823 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 113 tkr | 838 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 66 tkr | 15 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 276 tkr | 838 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 51 tkr | 15 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 7 800 tkr | 7 800 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 233 tkr | 164 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 94 tkr | 81 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 7 800 tkr | 7 800 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 32 935 tkr | 35 417 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 140 tkr | 123 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Melefors Fastigheter 02 ABHuvudarbetsställe
Linköping
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556907-1946
Registreringsdatum
18 oktober 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Linköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- SNI 35.120 – Generering av elektricitet från förnybara energikällor
- SNI 35.150 – Handel med elektricitet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.