Meliva VC Liljeholmen - Jakobsberg AB
559021-6809Aktiebolagreg. 2015
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
25 742 tkr
Resultat efter fin. poster
−266 tkr
Soliditet
45 %
Anställda
17
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Riddarplatsen 36, 177 30 Järfälla
Postadress
Riddarplatsen 36, 177 30 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Verksamheten erbjuder tjänster inom primärvård, vårdcentral, specialistläkaremottagning, tandvård och specialisttandvård.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 13 536 tkr | 1 894 tkr | – |
| 2019 | 22 213 tkr | 6 728 tkr | – |
| 2020 | 26 312 tkr | 8 886 tkr | 8 181 tkr |
| 2021 | 29 727 tkr | 7 188 tkr | 5 707 tkr |
| 2022 | 25 178 tkr | 2 992 tkr | 5 708 tkr |
| 2023 | 25 742 tkr | −266 tkr | 5 505 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 44,9 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal −1 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt 2,2 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 25 742 | 25 178 | 29 727 | 26 312 | 22 213 | 13 536 |
| Övriga rörelseintäkter | 718 | 342 | 844 | 346 | – | – |
| Rörelseintäkter | 26 460 | 25 519 | 30 571 | 26 658 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 3 742 | 5 947 | 3 894 | – | – |
| Handelsvaror | 3 593 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 7 412 | 5 169 | 3 949 | 3 275 | – | – |
| Personalkostnader | 15 592 | 13 349 | 13 221 | 10 349 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 250 | 234 | 265 | 237 | – | – |
| Rörelsekostnader | 26 846 | 22 495 | 23 382 | 17 755 | – | – |
| Rörelseresultat | −386 | 3 024 | 7 189 | 8 903 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 150 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 30 | 32 | 2 | 17 | – | – |
| Finansiella poster | 120 | −32 | −2 | −17 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −266 | 2 992 | 7 188 | 8 886 | 6 728 | 1 894 |
| Bokslutsdispositioner | 93 | −2 980 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −173 | 11 | 7 188 | 8 886 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 11 | 1 531 | 1 910 | – | – |
| Årets resultat | −203 | 1 | 5 657 | 6 976 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 815 | 920 | 1 010 | 1 161 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 815 | 920 | 1 010 | 1 161 | – | – |
| Kundfordringar | 194 | 160 | 7 | 4 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 11 427 | 4 380 | 3 804 | 4 337 | – | – |
| Kassa och bank | 19 | 5 521 | 5 967 | 6 807 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 11 446 | 9 901 | 9 771 | 11 144 | – | – |
| Summa tillgångar | 12 261 | 10 821 | 10 782 | 12 305 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 5 658 | 5 657 | −50 | 1 155 | – | – |
| Fritt eget kapital | 5 455 | 5 658 | 5 657 | 8 131 | – | – |
| Eget kapital | 5 505 | 5 708 | 5 707 | 8 181 | – | – |
| Leverantörsskulder | 985 | 494 | 598 | 994 | – | – |
| Skatteskulder | 177 | 0 | 3 109 | 1 948 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 6 756 | 5 113 | 5 075 | 4 124 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 12 261 | 10 821 | 10 782 | 12 305 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 17 | 15 | 22 | 20 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 44,9 % | 52,8 % | 52,9 % | 66,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 169 % | 194 % | 193 % | 270 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −1,5 % | 12 % | 24,2 % | 33,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | −1 % | 11,9 % | 24,2 % | 33,8 % | 30,3 % | 14 % |
| Omsättningstillväxt | 2,2 % | −15,3 % | 13 % | 18,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −3,7 % | 0 % | 99,1 % | 85,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 514 tkr | 1 679 tkr | 1 351 tkr | 1 316 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (33)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −203 tkr | 898 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −203 tkr | 898 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −898 | −5 657 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 898 | 5 657 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 5 505 tkr | 5 708 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −203 tkr | 898 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 511 tkr | 608 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 1 485 tkr | 1 434 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 974 tkr | 826 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 51 tkr | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 149 tkr | 143 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 8 213 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 5 455 tkr | 5 658 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 455 tkr | 5 658 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 2 546 tkr | 2 157 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 304 tkr | 312 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 705 tkr | 639 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 400 tkr | 327 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 48 tkr | 156 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 165 tkr | 153 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −51 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 101 tkr | 73 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 28 tkr | 129 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 2 980 tkr |
| Medel disponera | – | 5 658 tkr |
| Ovriga bokslutsdispositioner | 93 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 474 tkr | 2 063 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 647 tkr | 490 tkr |
| Ovriga skatter | 30 tkr | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 3 935 tkr | 2 980 tkr |
| Stallda sakerheter | 0 | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 013 tkr | 1 149 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Meliva VC Liljeholmen - Jakobsberg ABHuvudarbetsställe
Riddarplatsen 36, 177 30 Järfälla
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559021-6809
Registreringsdatum
27 juli 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.211 – Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
Övriga registrerade namn
4 st
- Norsborg Vårdcentral – särskilt företagsnamn, registrerat 7 juni 2016. För den del av verksamheten som avser vårdcentral som ta emot patienter i Norsborg och Hallunda.
- Vårdcentralen Jakobsbergs Centrum – särskilt företagsnamn, registrerat 7 juni 2016. För den del av verksamheten som avser vårdcentral i Jakobsbergs centrums närområde.
- Husläkarmottagning Jakobsberg – särskilt företagsnamn, registrerat 11 december 2017. För den del av verksamheten som avser primärvården som en vårdcentral och som avser verksamheten som bedrivs i Jakobsberg.
- Hudläkarna i Jakobsberg – särskilt företagsnamn, registrerat 3 juli 2020. För den del av verksamheten som avser hudspecialistmottagning och specialistmottagningar.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.