Mellanöstern Språkservice AB
559047-9571Aktiebolagreg. 2016
Kista, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
782 tkr
Resultat efter fin. poster
424 tkr
Soliditet
95 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stavangergatan 14, 164 38 Kista
Postadress
c/o Said Gourgis, Stavangergatan 14, 164 38 Kista
Verksamhetsbeskrivning
Tolk-och översättningsverksamhet, förvaltning av kapital och därmed jämförlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 041 tkr | 986 tkr | – |
| 2017 | 892 tkr | 821 tkr | – |
| 2018 | 745 tkr | 233 tkr | 962 tkr |
| 2019 | 735 tkr | −141 tkr | 793 tkr |
| 2020 | 724 tkr | 258 tkr | 824 tkr |
| 2021 | 841 tkr | 260 tkr | 830 tkr |
| 2022 | 742 tkr | 90 tkr | 779 tkr |
| 2023 | 499 tkr | 41 tkr | 967 tkr |
| 2024 | 613 tkr | 240 tkr | 1 158 tkr |
| 2025 | 782 tkr | 424 tkr | 1 493 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 95,1 % – branschmedian 68,3 %
Vinstmarginal 54,2 % – branschmedian 9,3 %
Omsättningstillväxt 27,6 % – branschmedian −3,8 %
Median för 10899 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 782 | 613 | 499 | 742 | 841 | 724 | 735 | 745 | 892 | 1 041 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 784 | 613 | 499 | 742 | 841 | 724 | 735 | 745 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 92 | 94 | 83 | 114 | 69 | 72 | 90 | 65 | – | – |
| Personalkostnader | 272 | 283 | 374 | 489 | 462 | 344 | 736 | 401 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 5 | 50 | 50 | 50 | 50 | 46 | – | – |
| Rörelsekostnader | 364 | 377 | 461 | 653 | 581 | 466 | 876 | 512 | – | – |
| Rörelseresultat | 420 | 236 | 38 | 90 | 260 | 258 | −141 | 234 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 4 | 2 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | −1 | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 3 | 4 | 2 | 0 | – | – | 0 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 424 | 240 | 41 | 90 | 260 | 258 | −141 | 233 | 821 | 986 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 200 | 100 | – | 0 | 146 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 424 | 240 | 241 | 190 | 260 | 258 | 5 | 233 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 88 | 49 | 52 | 41 | 54 | 56 | 4 | 52 | – | – |
| Årets resultat | 336 | 190 | 188 | 149 | 206 | 202 | 1 | 180 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 5 | 55 | 105 | 156 | 206 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 13 | 13 | 13 | 17 | 67 | 105 | 156 | 206 | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 59 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 786 | 789 | 801 | 713 | 722 | 372 | 429 | 373 | – | – |
| Kassa och bank | 773 | 624 | 404 | 506 | 834 | 930 | 742 | 957 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 558 | 1 413 | 1 205 | 1 218 | 1 556 | 1 302 | 1 170 | 1 331 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 571 | 1 425 | 1 218 | 1 235 | 1 623 | 1 408 | 1 326 | 1 537 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 108 | 917 | 729 | 580 | 574 | 572 | 1 294 | 732 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 443 | 1 108 | 917 | 729 | 780 | 774 | 743 | 912 | – | – |
| Eget kapital | 1 493 | 1 158 | 967 | 779 | 830 | 824 | 793 | 962 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 200 | 300 | 300 | 300 | 446 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 11 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 77 | 268 | 251 | 256 | 493 | 283 | 233 | 128 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 571 | 1 425 | 1 218 | 1 235 | 1 623 | 1 408 | 1 326 | 1 537 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | – | – | 171 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 95,1 % | 81,2 % | 79,4 % | 75,9 % | 65,8 % | 75,5 % | 77,8 % | 85,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 013 % | 528 % | 481 % | 475 % | 316 % | 460 % | 503 % | 1 036 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 53,8 % | 38,4 % | 7,7 % | 12,1 % | 30,9 % | 35,6 % | −19,2 % | 31,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 54,2 % | 39,2 % | 8,2 % | 12,1 % | 30,9 % | 35,6 % | −19,2 % | 31,3 % | 92 % | 94,7 % |
| Omsättningstillväxt | 27,6 % | 22,9 % | −32,8 % | −11,8 % | 16,2 % | −1,5 % | −1,3 % | −16,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 22,5 % | 16,4 % | 19,5 % | 19,1 % | 24,8 % | 24,5 % | 0,1 % | 18,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 782 tkr | 613 tkr | 499 tkr | 742 tkr | 841 tkr | 724 tkr | 735 tkr | 745 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 13 tkr | 13 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 13 tkr | 13 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 336 tkr | 190 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 336 tkr | 190 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −190 tkr | −188 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 190 tkr | 188 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 493 tkr | 1 158 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 336 tkr | 190 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 1 443 tkr | 1 108 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 443 tkr | 1 108 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 99 tkr | 64 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 252 tkr | 252 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 252 tkr | 252 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 687 tkr | 725 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 65 tkr | 256 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 12 tkr | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Mellanöstern Språkservice ABHuvudarbetsställe
Stavangergatan 14, 164 38 Kista
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559047-9571
Registreringsdatum
21 januari 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.300 – Översättning och tolkning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.