Mellansveriges Bygg & Måleri AB
556857-1417Aktiebolagreg. 2011
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
121 tkr
Resultat efter fin. poster
8 tkr
Soliditet
52 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Murargatan 8 B, 754 37 Uppsala
Postadress
c/o Lena Wedin, Murargatan 8 B, 754 37 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggnadsentreprenadverksamhet inkluderande medn inte begränsat till snicker, måleri, fönster- och dörrbyten och installationer, golv- och takläggning, försäljning av byggmaterial samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 86 tkr | 62 tkr | – |
| 2018 | 2 750 tkr | −10 tkr | – |
| 2019 | 6 730 tkr | 35 tkr | 228 tkr |
| 2020 | 4 293 tkr | 2 tkr | 231 tkr |
| 2021 | 2 111 tkr | −618 tkr | −387 tkr |
| 2022 | 4 227 tkr | 46 tkr | −341 tkr |
| 2023 | 3 334 tkr | 1 021 tkr | 661 tkr |
| 2024 | 390 tkr | 9 tkr | 66 tkr |
| 2025 | 211 tkr | 15 tkr | 78 tkr |
| 2026 | 121 tkr | 8 tkr | 84 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 51,9 % – branschmedian 53,2 %
Vinstmarginal 6,5 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −42,6 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37696 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 121 | 211 | 390 | 3 334 | 4 227 | 2 111 | 4 293 | 6 730 | 2 750 | 86 |
| Förändring av lager | – | – | 0 | −350 | – | 0 | 125 | 25 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 298 | 653 | 233 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 121 | 211 | 390 | 2 984 | 4 525 | 2 763 | 4 651 | 6 755 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 42 | 77 | 85 | 628 | 2 631 | 1 788 | 3 045 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | 0 | 4 826 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 60 | 112 | 79 | 215 | 280 | 296 | 500 | 745 | – | – |
| Personalkostnader | 10 | 5 | 217 | 1 119 | 1 568 | 1 295 | 1 078 | 1 124 | – | – |
| Rörelsekostnader | 113 | 195 | 380 | 1 963 | 4 479 | 3 379 | 4 624 | 6 696 | – | – |
| Rörelseresultat | 8 | 16 | 9 | 1 021 | 46 | −615 | 28 | 60 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 25 | 25 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −1 | 0 | 0 | −0 | −2 | −25 | −25 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 8 | 15 | 9 | 1 021 | 46 | −618 | 2 | 35 | −10 | 62 |
| Resultat före skatt | 8 | 15 | 9 | 1 021 | 46 | −618 | 2 | 35 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 2 | 3 | 4 | 19 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 6 | 12 | 5 | 1 002 | 46 | −618 | 2 | 35 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Varulager | – | – | 0 | 0 | 350 | 350 | 350 | 225 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 50 | 24 | 78 | 257 | 176 | 734 | 803 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 59 | 247 | 543 | 263 | 206 | 810 | 936 | – | – |
| Kassa och bank | 159 | 44 | 41 | 210 | 8 | 98 | 238 | 400 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 162 | 103 | 289 | 753 | 621 | 654 | 1 398 | 1 561 | – | – |
| Summa tillgångar | 162 | 103 | 289 | 753 | 621 | 654 | 1 398 | 1 561 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 28 | 16 | 11 | −391 | −437 | 181 | 178 | 144 | – | – |
| Fritt eget kapital | 34 | 28 | 16 | 611 | −391 | −437 | 181 | 178 | – | – |
| Eget kapital | 84 | 78 | 66 | 661 | −341 | −387 | 231 | 228 | – | – |
| Leverantörsskulder | 13 | – | – | – | 0 | 2 | 77 | 205 | – | – |
| Skatteskulder | 1 | 7 | 23 | 19 | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 78 | 25 | 222 | 92 | 962 | 1 041 | 1 167 | 1 332 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 162 | 103 | 289 | 753 | 621 | 654 | 1 398 | 1 561 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 0 | 0 | 2 | 3 | 3 | 3 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 0 | 600 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 51,9 % | 75,7 % | 23 % | 87,7 % | −54,9 % | −59,1 % | 16,5 % | 14,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 208 % | 411 % | 130 % | 815 % | 28 % | 29 % | 90 % | 100 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 6,5 % | 7,4 % | 2,4 % | 30,6 % | 1,1 % | −29,1 % | 0,6 % | 0,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 6,5 % | 7,1 % | 2,4 % | 30,6 % | 1,1 % | −29,3 % | 0,1 % | 0,5 % | −0,4 % | 72,4 % |
| Omsättningstillväxt | −42,6 % | −46 % | −88,3 % | −21,1 % | 100,3 % | −50,8 % | −36,2 % | 144,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 7,4 % | 14,9 % | 8,2 % | 151,6 % | −13,4 % | 159,7 % | 1,1 % | 15,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 121 tkr | – | – | 1 667 tkr | 1 409 tkr | 704 tkr | 1 431 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 6 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 6 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −12 tkr | −5 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 12 tkr | 5 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 84 tkr | 78 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 6 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 34 tkr | 28 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 34 tkr | 28 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | 9 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 64 tkr | 18 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 sep. 2025 – 31 aug. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Mellansveriges Bygg & Måleri ABHuvudarbetsställe
Murargatan 8 B, 754 37 Uppsala
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556857-1417
Registreringsdatum
27 juni 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Övriga registrerade namn
1 st
- Effektfönster i Mellansverige – särskilt företagsnamn, registrerat 19 april 2018. För den del av verksamheten som avser fönsterförsäljning och byggmaterial.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-13) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.