Mellitus AB
556160-6616Aktiebolagreg. 1972
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
341 tkr
Resultat efter fin. poster
280 tkr
Soliditet
102 %
Anställda
–
Mellitus — Diabetes Predictor
mellitus.se
Adresser
Besöksadress
Kjulavägen 9 A, 183 77 Täby
Postadress
Kjulavägen 9 A, 183 77 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet inom områdena producent-, konsult-, utvecklings-, marknadsförings- och affärsverksamhet inom mediaområdet inklusive radio/TV'/förlagsområ= det. Konsult-, utvecklings-, marknadsförings- och affärsverksamhet inom IT-området, med speciell inriktning på outsourcing, softvaruutveckling, storage, webdesign, upphandlings-, avtalsadministration och finansiering. Äga och förvalta, köpa och sälja fastigheter och värdepapper. Åkerirörelse samt transport och konsultverksamhet. Design av kläder och inredningar samt försäljning och distribution av egen designade möbler/inredningar samt importerade möbler/inredningar inklusive husbyggnadsmaterial (såsom kakel, klinker) samt därmed förenlig verksamhet. Hushållsnära tjänster inom områdena barnpassning och annan omsorg och tillsyn än barnpassning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 320 tkr | 0 tkr | – |
| 2020 | 320 tkr | 0 tkr | – |
| 2021 | 320 tkr | 309 tkr | 1 416 tkr |
| 2022 | 320 tkr | 290 tkr | 1 646 tkr |
| 2023 | 320 tkr | 262 tkr | 1 854 tkr |
| 2024 | 325 tkr | 235 tkr | 2 041 tkr |
| 2025 | 341 tkr | 280 tkr | 2 237 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 101,5 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal 82,1 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt 4,9 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 341 | 325 | 320 | 320 | 320 | 320 | 320 |
| Övriga rörelseintäkter | 66 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 407 | 325 | 320 | 320 | 320 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 47 | 61 | 20 | 30 | 11 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 89 | 55 | 55 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 135 | 116 | 75 | 30 | 11 | – | – |
| Rörelseresultat | 272 | 210 | 245 | 290 | 309 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 9 | 25 | 17 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 9 | 25 | 17 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 280 | 235 | 262 | 290 | 309 | 0 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 5 | – | – |
| Resultat före skatt | 280 | 235 | 262 | 290 | 315 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 76 | 48 | 54 | 60 | 67 | – | – |
| Årets resultat | 205 | 187 | 208 | 230 | 247 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 531 | 164 | 219 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 531 | 164 | 219 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 19 | 104 | 41 | 21 | 17 | – | – |
| Kassa och bank | 1 653 | 1 848 | 1 678 | 1 705 | 1 523 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 672 | 1 952 | 1 720 | 1 726 | 1 540 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 203 | 2 117 | 1 939 | 1 726 | 1 540 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 912 | 1 734 | 1 526 | 1 296 | 1 048 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 117 | 1 921 | 1 734 | 1 526 | 1 296 | – | – |
| Eget kapital | 2 237 | 2 041 | 1 854 | 1 646 | 1 416 | – | – |
| Skatteskulder | −33 | −51 | −55 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | −34 | 75 | 84 | 80 | 125 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 203 | 2 117 | 1 939 | 1 726 | 1 540 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 101,5 % | 96,5 % | 95,7 % | 95,4 % | 91,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | −4 965 % | 2 599 % | 2 041 % | 2 150 % | 1 236 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 79,6 % | 64,6 % | 76,6 % | 90,7 % | 96,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 82,1 % | 72,3 % | 81,9 % | 90,6 % | 96,6 % | 0,1 % | 0,1 % |
| Omsättningstillväxt | 4,9 % | 1,6 % | 0 % | 0 % | 0 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 9,2 % | 9,2 % | 11,2 % | 14 % | 17,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 205 tkr | 187 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 205 tkr | 187 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −187 tkr | −208 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 187 tkr | 208 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 237 tkr | 2 041 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 205 tkr | 187 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 2 117 tkr | 1 921 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 117 tkr | 1 921 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 7 tkr | 26 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 531 tkr | 164 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 590 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 59 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 296 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 590 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 89 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 162 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 12 tkr | 78 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | −207 | 126 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Mellitus ABHuvudarbetsställe
Kjulavägen 9 A, 183 77 Täby
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556160-6616
Registreringsdatum
14 mars 1972
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
Övriga registrerade namn
1 st
- Nannyexpressen – särskilt företagsnamn, registrerat 10 oktober 2007. För den del av verksamheten som avser hushållsnära tjänster.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.