Melumer AB
556678-5746Aktiebolagreg. 2005
Älvsjö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2021Omsättning
143 tkr
Resultat efter fin. poster
−152 tkr
Soliditet
−76 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Årdalavägen 107, 125 40 Älvsjö
Postadress
Årdalavägen 107, 125 40 Älvsjö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel, reparation samt konsulttjänster avseende maskiner, verktyg och tillbehör inom områdena bygg-, musik-, data-, hushållsel- och annan jämförbar verksamhet,äga och förvalta fast egendom, bedriva handel med värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 768 tkr | −2 tkr | – |
| 2018 | 841 tkr | 84 tkr | – |
| 2019 | 564 tkr | −56 tkr | 40 tkr |
| 2020 | 733 tkr | 92 tkr | 122 tkr |
| 2021 | 143 tkr | −152 tkr | −30 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −75,5 % – branschmedian 57,3 %
Vinstmarginal −106,3 % – branschmedian 5,7 %
Omsättningstillväxt −80,5 % – branschmedian −0 %
Median för 1058 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 143 | 733 | 564 | 841 | 768 |
| Rörelseintäkter | 143 | 733 | 564 | – | – |
| Handelsvaror | 9 | 6 | 4 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 86 | 130 | 55 | – | – |
| Personalkostnader | 201 | 505 | 559 | – | – |
| Rörelsekostnader | 295 | 641 | 618 | – | – |
| Rörelseresultat | −152 | 92 | −53 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 3 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −0 | −3 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −152 | 92 | −56 | 84 | −2 |
| Resultat före skatt | −152 | 92 | −56 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 10 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −152 | 82 | −56 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 0 | 134 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 154 | 116 | – | – |
| Kassa och bank | 40 | 198 | 111 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 40 | 352 | 227 | – | – |
| Summa tillgångar | 40 | 352 | 227 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 22 | −60 | −4 | – | – |
| Fritt eget kapital | −130 | 22 | −60 | – | – |
| Eget kapital | −30 | 122 | 40 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 2 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 12 | 12 | 3 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 71 | 231 | 187 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 40 | 352 | 227 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −75,5 % | 34,5 % | 17,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 57 % | 153 % | 121 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −106,2 % | 12,6 % | −9,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | −106,3 % | 12,6 % | −9,9 % | 10 % | −0,3 % |
| Omsättningstillväxt | −80,5 % | 30 % | −32,9 % | 9,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 499,7 % | 67,1 % | −140,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 143 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (11)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2021 | 2020 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −152 tkr | 82 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −152 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −82 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 82 tkr | – |
| Forslag disposition | −130 tkr | 22 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −130 tkr | 22 tkr |
| Medel disponera | −130 tkr | 22 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 20 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 49 tkr | 207 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Melumer ABHuvudarbetsställe
Årdalavägen 107, 125 40 Älvsjö
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556678-5746
Registreringsdatum
24 mars 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 28.420 – Tillverkning av andra verktygsmaskiner
- SNI 95.101 – Reparation av datorer och kringutrustning
- SNI 33.110 – Reparation och underhåll av metallvaror
- SNI 77.320 – Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner
- SNI 95.290 – Reparation och underhåll av övriga hushållsartiklar och varor för personligt bruk
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.