Memli AB
556706-4638Aktiebolagreg. 2006
Saltsjöbaden, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
1 253 tkr
Soliditet
83 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Monumentvägen 2, 133 33 Saltsjöbaden
Postadress
Monumentvägen 2, 133 33 Saltsjöbaden
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga, förvalta och handla med värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | 648 tkr | – |
| 2020 | – | 3 272 tkr | – |
| 2021 | – | 833 tkr | – |
| 2022 | −0 tkr | 1 797 tkr | 25 775 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 669 tkr | 26 339 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 3 388 tkr | 29 124 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 5 740 tkr | 33 724 tkr |
| 2026 | 0 tkr | 1 253 tkr | 34 703 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 83,3 % – branschmedian 90,7 %
Vinstmarginal 62 634 200 % – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,5 %
Median för 19862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | −0 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 86 | 74 | 70 | 104 | 124 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 86 | 74 | 70 | 104 | 124 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 572 | 562 | 521 | 493 | 506 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 572 | 562 | 521 | 493 | 506 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −486 | −488 | −451 | −390 | −383 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 5 | 5 | 25 | 4 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 186 | 208 | 166 | 70 | 59 | – | – | – |
| Finansiella poster | 1 739 | 6 228 | 3 839 | 1 059 | 2 180 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 253 | 5 740 | 3 388 | 669 | 1 797 | 833 | 3 272 | 648 |
| Resultat före skatt | 1 253 | 5 740 | 3 388 | 669 | 1 797 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 273 | 1 140 | 603 | 106 | 169 | – | – | – |
| Årets resultat | 980 | 4 600 | 2 785 | 563 | 1 628 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 40 403 | 40 545 | 34 439 | 30 553 | 31 097 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 40 403 | 40 545 | 34 439 | 30 553 | 31 097 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 097 | 527 | 160 | 227 | 189 | – | – | – |
| Kassa och bank | 151 | 103 | 855 | 1 399 | 471 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 248 | 629 | 1 014 | 1 626 | 660 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 41 650 | 41 174 | 35 453 | 32 179 | 31 757 | 30 580 | 30 982 | 28 221 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 33 624 | 29 024 | 26 239 | 25 675 | 24 047 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 34 603 | 33 624 | 29 024 | 26 239 | 25 675 | – | – | – |
| Eget kapital | 34 703 | 33 724 | 29 124 | 26 339 | 25 775 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 6 016 | 5 893 | 5 748 | 5 583 | 5 535 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 156 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 627 | 1 402 | 440 | 148 | 344 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 931 | 1 557 | 582 | 258 | 447 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 41 650 | 41 174 | 35 453 | 32 179 | 31 757 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 83,3 % | 81,9 % | 82,2 % | 81,9 % | 81,2 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 134 % | 40 % | 174 % | 631 % | 148 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −24 302 800 % | – | −22 552 950 % | −12 985 700 % | 5 466 200 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 62 634 200 % | – | 169 404 850 % | 22 301 733,3 % | −25 671 200 % | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | −33,3 % | −142,9 % | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,8 % | 13,6 % | 9,6 % | 2,1 % | 6,3 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 40 403 tkr | 40 545 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 40 403 tkr | 40 545 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 3 562 tkr | 10 468 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 3 420 tkr | 16 574 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 980 tkr | 4 600 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 980 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −4 600 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 4 600 tkr | – |
| Forslag disposition | 34 603 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 34 603 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 876 | 7 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 096 tkr | 520 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 52 tkr | 62 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 6 016 tkr | 5 893 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 1 920 tkr | 6 430 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 96 tkr | 92 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Memli ABHuvudarbetsställe
Monumentvägen 2, 133 33 Saltsjöbaden
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556706-4638
Registreringsdatum
28 juni 2006
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.