Mera Möten i Sverige AB
556967-0846Aktiebolagreg. 2014
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 463 tkr
Resultat efter fin. poster
20 tkr
Soliditet
33 %
Anställda
–
Mera Affärer! | Mera Möten
Mera Möten sköter nykundsbearbetning åt er och bokar in kvalitativa kundmöten som skapar positiva förväntningar hos kunden. Resultatet blir nya affärsmöjligheter för ert företag och mer tid över för era säljare att göra det den är bäst på, nämligen att sälja.
meramoten.se
Adresser
Besöksadress
Arlövsvägen 9 2TR, 211 24 Malmö
Postadress
Arlövsvägen 9 2TR, 211 24 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva försäljningsstöd och konsultation inom försäljning gentemot företag och privatpersoner samt förenlig verksamhet Bolaget skall bedriva utbildning och framställa utbildningsmaterial och seminarier till andra företag. Aktiebolagets verksamhet skall vara att driva marknads- och försäljninguppdrag genom direktreklam, telemarketing och reklamkampanjer. Bolaget skall även lägga upp, utveckla och uppdatera databaser samt erbjuda information till försäljning. Bolaget skall bedriva kundtjänstverksamhet åt företag och organisationer.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 2 187 tkr | −0 tkr | – |
| 2022 | 3 448 tkr | −82 tkr | – |
| 2023 | 3 569 tkr | 44 tkr | 292 tkr |
| 2024 | 3 384 tkr | 6 tkr | 220 tkr |
| 2025 | 2 925 tkr | 2 tkr | 222 tkr |
| 2026 | 1 463 tkr | 20 tkr | 236 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 33,2 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 1,4 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −50 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 463 | 2 925 | 3 384 | 3 569 | 3 448 | 2 187 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 0 | 16 | 31 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 463 | 2 925 | 3 400 | 3 601 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 407 | 1 484 | 1 558 | 1 579 | – | – |
| Personalkostnader | 36 | 1 422 | 1 809 | 1 965 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 5 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 443 | 2 906 | 3 367 | 3 549 | – | – |
| Rörelseresultat | 20 | 19 | 33 | 52 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | −0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 18 | 27 | 8 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −18 | −27 | −8 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 20 | 2 | 6 | 44 | −82 | −0 |
| Resultat före skatt | 20 | 2 | 6 | 44 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 5 | 1 | 4 | 4 | – | – |
| Årets resultat | 14 | 1 | 2 | 40 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 305 | 336 | 748 | 961 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 472 | 486 | 901 | 1 147 | – | – |
| Kassa och bank | 239 | 94 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 711 | 581 | 901 | 1 147 | – | – |
| Summa tillgångar | 711 | 581 | 901 | 1 147 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 172 | 170 | 168 | 202 | – | – |
| Fritt eget kapital | 186 | 172 | 170 | 242 | – | – |
| Eget kapital | 236 | 222 | 220 | 292 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 225 | 178 | – | – |
| Leverantörsskulder | 284 | 19 | 32 | 88 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 9 | 10 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 475 | 359 | 456 | 676 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 711 | 581 | 901 | 1 147 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 4 | 5 | 5 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 160 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 33,2 % | 38,2 % | 24,5 % | 25,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 150 % | 162 % | 198 % | 170 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 1,4 % | 0,7 % | 1 % | 1,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 1,4 % | 0,1 % | 0,2 % | 1,2 % | −2,4 % | −0 % |
| Omsättningstillväxt | −50 % | −13,6 % | −5,2 % | 3,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 6,1 % | 0,6 % | 1 % | 13,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | 731 tkr | 677 tkr | 714 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 14 tkr | 1 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 14 tkr | 1 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 tkr | 2 tkr |
| Forslag disposition | 186 tkr | 172 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 26 tkr | 172 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 160 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 152 tkr | 150 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 37 tkr | 37 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 37 tkr | 37 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 15 tkr | 231 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 tkr | 152 tkr |
| Stallda sakerheter | 300 tkr | 300 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 300 tkr | 300 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 190 tkr | 188 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Mera Möten i Sverige ABHuvudarbetsställe
Arlövsvägen 9 2TR, 211 24 Malmö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556967-0846
Registreringsdatum
1 april 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.