MerJay Fastighet AB
559114-4885Aktiebolagreg. 2017
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
941 tkr
Resultat efter fin. poster
−0 tkr
Soliditet
1 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Serenadgatan 33, 215 73 Malmö
Postadress
Serenadgatan 33, 215 73 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Uthyrning av lägehnheter samt utslussningslägenheter (Hvb hem)
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 117 tkr | 49 tkr | – |
| 2018 | – | 72 tkr | 144 tkr |
| 2019 | – | 48 tkr | 181 tkr |
| 2020 | – | 120 tkr | 276 tkr |
| 2021 | 898 tkr | 325 tkr | 534 tkr |
| 2022 | 908 tkr | −36 tkr | 498 tkr |
| 2023 | 907 tkr | −229 tkr | 59 tkr |
| 2024 | 862 tkr | −229 tkr | 80 tkr |
| 2025 | 941 tkr | −0 tkr | 71 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −0 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 9,2 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 941 | 862 | 907 | 908 | 898 | – | – | – | 117 |
| Övriga rörelseintäkter | 121 | 365 | 519 | – | – | 942 | 1 190 | 728 | – |
| Rörelseintäkter | 1 063 | 1 228 | 1 426 | 908 | 898 | 942 | 1 190 | 728 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 820 | 937 | 547 | 590 | 343 | 454 | 786 | 386 | – |
| Personalkostnader | 45 | 34 | 164 | – | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 123 | 123 | 203 | 203 | 203 | 203 | 203 | 123 | – |
| Rörelsekostnader | 988 | 1 095 | 913 | 793 | 546 | 656 | 988 | 508 | – |
| Rörelseresultat | 75 | 133 | 513 | 115 | 352 | 286 | 202 | 220 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 354 | 363 | 743 | 151 | 27 | 166 | 154 | 148 | – |
| Finansiella poster | −354 | −362 | −742 | −151 | −27 | −166 | −154 | −148 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −0 | −229 | −229 | −36 | 325 | 120 | 48 | 72 | 49 |
| Resultat före skatt | −279 | −229 | −229 | −36 | 325 | 120 | 48 | 72 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 67 | 26 | 10 | 16 | – |
| Årets resultat | −279 | −229 | −229 | −36 | 258 | 94 | 38 | 56 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 7 195 | 6 955 | 7 077 | 7 280 | 7 482 | 7 685 | 7 888 | 8 090 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 97 | 97 | 97 | 102 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 7 292 | 7 052 | 7 174 | 7 382 | 7 482 | 7 685 | 7 888 | 8 090 | – |
| Kundfordringar | 92 | 97 | 182 | 50 | 24 | 12 | 48 | 28 | – |
| Kortfristiga fordringar | 147 | 154 | 259 | 75 | 46 | 40 | 67 | 37 | – |
| Kassa och bank | 0 | 19 | 49 | 136 | 25 | 21 | 37 | 6 | – |
| Omsättningstillgångar | 147 | 173 | 308 | 210 | 71 | 61 | 104 | 44 | – |
| Summa tillgångar | 7 439 | 7 225 | 7 482 | 7 592 | 7 553 | 7 746 | 7 992 | 8 134 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 300 | 259 | 238 | 484 | 226 | 131 | 94 | 38 | – |
| Fritt eget kapital | 21 | 30 | 9 | 448 | 484 | 226 | 131 | 94 | – |
| Eget kapital | 71 | 80 | 59 | 498 | 534 | 276 | 181 | 144 | – |
| Långfristiga skulder | 5 736 | 5 956 | 6 550 | 6 813 | 6 712 | 7 314 | 7 434 | 7 554 | – |
| Leverantörsskulder | 561 | 252 | 45 | 162 | 14 | 6 | 14 | 0 | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 16 | 28 | 51 | 9 | −7 | −5 | – |
| Kortfristiga skulder | 1 631 | 1 189 | 873 | 281 | 307 | 156 | 376 | 436 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 439 | 7 225 | 7 482 | 7 592 | 7 553 | 7 746 | 7 992 | 8 134 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 1 % | 1,1 % | 0,8 % | 6,6 % | 7,1 % | 3,6 % | 2,3 % | 1,8 % | – |
| Kassalikviditet | 9 % | 15 % | 35 % | 75 % | 23 % | 39 % | 28 % | 10 % | – |
| Rörelsemarginal | 8 % | 15,4 % | 56,5 % | 12,7 % | 39,2 % | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | −0 % | −26,6 % | −25,2 % | −3,9 % | 36,2 % | – | – | – | 41,9 % |
| Omsättningstillväxt | 9,2 % | −5 % | −0,1 % | 1,2 % | −4,7 % | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −391,1 % | −286 % | −385,6 % | −7,1 % | 48,4 % | 34,2 % | 20,8 % | 38,8 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (35)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 97 tkr | 97 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −279 tkr | −229 tkr |
| Byggnader mark | 6 832 tkr | 6 955 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 7 813 tkr | 7 813 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 981 tkr | 858 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 123 tkr | 123 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −279 tkr | −229 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 229 tkr | 229 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −229 tkr | −229 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 270 tkr | 250 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 21 tkr | 30 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 21 tkr | 30 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 28 tkr | 29 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 363 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 763 tkr | 400 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 400 tkr | 400 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 363 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 5 287 tkr | 4 810 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 27 tkr | 28 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 622 tkr | 488 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 366 tkr | 263 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 432 tkr | 510 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 5 304 tkr | 5 447 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 15 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | – | 3 tkr |
| Stallda sakerheter | 6 000 tkr | 6 000 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | – | 6 000 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 6 000 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 82 tkr | 183 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
MerJay Fastighet ABHuvudarbetsställe
Serenadgatan 33, 215 73 Malmö
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559114-4885
Registreringsdatum
2 juni 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.