Merkx Konsult AB
556623-4562Aktiebolagreg. 2002
Lofsdalen, Jämtlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
94 tkr
Resultat efter fin. poster
50 tkr
Soliditet
95 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ljungbacken 5, 842 96 Lofsdalen
Postadress
c/o Tillberg, Ljungbacken 5, 842 96 Lofsdalen
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva personaladministration, såsom ekonomi- och löneadministration, ekonomiska och arbetsrättsliga konsultationer, affärs- och produktutveckling, utge studiehjälp såsom läxläsning till hushåll. Konsultationer inom frisk och hälsovård, bedriva handel med värdepapper, äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 400 tkr | −174 tkr | – |
| 2017 | 295 tkr | −110 tkr | – |
| 2018 | 468 tkr | 0 tkr | 346 tkr |
| 2019 | 438 tkr | −120 tkr | 226 tkr |
| 2020 | 426 tkr | 90 tkr | 315 tkr |
| 2021 | 333 tkr | −78 tkr | 237 tkr |
| 2022 | 329 tkr | 161 tkr | 376 tkr |
| 2023 | 233 tkr | −10 tkr | 366 tkr |
| 2024 | 128 tkr | 23 tkr | 390 tkr |
| 2025 | 94 tkr | 50 tkr | 425 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 95,4 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 53,2 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −26,6 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15247 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 94 | 128 | 233 | 329 | 333 | 426 | 438 | 468 | 295 | 400 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 0 | 76 | 52 | 51 | 0 | 30 | – | – |
| Rörelseintäkter | 94 | 128 | 233 | 405 | 385 | 477 | 438 | 498 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 43 | 58 | 73 | 85 | 61 | 145 | 128 | 99 | – | – |
| Personalkostnader | 1 | 73 | 0 | 159 | 319 | 542 | 430 | 400 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 83 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 44 | 131 | 73 | 244 | 463 | 687 | 558 | 498 | – | – |
| Rörelseresultat | 50 | −3 | 160 | 161 | −78 | −210 | −120 | 0 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 0 | −170 | – | 0 | 300 | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 26 | −170 | 0 | −0 | 300 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 50 | 23 | −10 | 161 | −78 | 90 | −120 | 0 | −110 | −174 |
| Bokslutsdispositioner | −9 | 0 | 0 | −13 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 41 | 23 | −10 | 148 | −78 | 90 | −120 | 0 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 6 | 0 | 0 | 8 | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Årets resultat | 35 | 23 | −10 | 139 | −78 | 90 | −120 | −1 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 28 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 28 | 0 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 4 | 36 | 28 | 8 | 44 | 21 | 35 | 45 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 216 | 265 | 223 | 29 | 279 | 373 | 165 | 352 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 248 | 160 | 168 | 391 | 113 | 74 | 111 | 92 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 464 | 425 | 391 | 420 | 391 | 447 | 276 | 444 | – | – |
| Summa tillgångar | 464 | 425 | 391 | 420 | 391 | 475 | 276 | 444 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 | – | – |
| Balanserat resultat | 278 | 254 | 264 | 125 | 204 | 114 | 234 | 235 | – | – |
| Fritt eget kapital | 313 | 278 | 254 | 264 | 125 | 204 | 114 | 234 | – | – |
| Eget kapital | 425 | 390 | 366 | 376 | 237 | 315 | 226 | 346 | – | – |
| Obeskattade reserver | 22 | 13 | 13 | 13 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 2 | 2 | – | 0 | 3 | 0 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | −4 | −10 | −10 | 8 | 0 | – | 0 | 4 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 17 | 22 | 11 | 31 | 154 | 159 | 50 | 99 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 464 | 425 | 391 | 420 | 391 | 475 | 276 | 444 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 95,4 % | 94,1 % | 96,3 % | 92 % | 60,6 % | 66,4 % | 81,8 % | 77,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 770 % | 1 902 % | 3 398 % | 1 363 % | 254 % | 280 % | 550 % | 450 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 53,1 % | −2,3 % | 68,6 % | 48,8 % | −23,4 % | −49,3 % | −27,4 % | 0,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 53,2 % | 18 % | −4,3 % | 48,9 % | −23,4 % | 21,1 % | −27,4 % | 0 % | −37,3 % | −43,5 % |
| Omsättningstillväxt | −26,6 % | −45,1 % | −29,2 % | −1,2 % | −21,8 % | −2,7 % | −6,4 % | 58,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 8,3 % | 6 % | −2,8 % | 37 % | −33 % | 28,5 % | −53,2 % | −0,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 329 tkr | 333 tkr | 426 tkr | 438 tkr | 468 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 35 tkr | 23 tkr |
| Ej registrerat aktiekapital | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 35 tkr | 23 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −23 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat reservfond | 0 | – |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 23 tkr | −10 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital overkursfond balanseras ny rakning | – | 0 |
| Forandring eget kapital overkursfond utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital totalt | – | 390 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 35 tkr | 23 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt forandring reservfond | 12 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −9 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 200 tkr | 200 tkr |
| Forslag disposition | 313 tkr | 278 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 313 tkr | 278 tkr |
| Overkursfond | – | 0 |
| Overkursfond bunden | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 12 tkr | 29 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 1 | 1 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 21 tkr | 31 tkr |
| Periodiseringsfonder | 22 tkr | 13 tkr |
| Reservfond | 12 tkr | 12 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 0 | 26 tkr |
| Uppskrivningsfond | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Merkx Konsult ABHuvudarbetsställe
Ljungbacken 5, 842 96 Lofsdalen
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556623-4562
Registreringsdatum
4 februari 2002
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Härjedalen, Jämtlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Övriga registrerade namn
1 st
- Alamont – särskilt företagsnamn, registrerat 7 november 2013. För den del av verksamheten som avser studiehjälp samt hjälp med läxläsning.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.