Merlinum Fastigheter AB
556960-3367Aktiebolagreg. 2014
Ljungby, Kronobergs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
3 047 tkr
Resultat efter fin. poster
−2 057 tkr
Soliditet
2 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bergvägen 5, 341 32 Ljungby
Postadress
Bergvägen 5, 341 32 Ljungby
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 2 918 tkr | −1 949 tkr | 50 tkr |
| 2024 | 3 047 tkr | −2 057 tkr | 1 435 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 2,2 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −67,5 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 4,4 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 047 | 2 918 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 118 |
| Rörelseintäkter | 3 047 | 3 035 |
| Övriga externa kostnader | 1 371 | 1 327 |
| Av- och nedskrivningar | 2 074 | 2 026 |
| Rörelsekostnader | 3 445 | 3 353 |
| Rörelseresultat | −398 | −318 |
| Ränteintäkter och liknande | 9 | 9 |
| Räntekostnader och liknande | 1 668 | 1 641 |
| Finansiella poster | −1 660 | −1 632 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 057 | −1 949 |
| Bokslutsdispositioner | 3 806 | 2 772 |
| Resultat före skatt | 1 748 | 822 |
| Skatt på årets resultat | 363 | 822 |
| Årets resultat | 1 385 | 0 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 64 308 | 64 806 |
| Anläggningstillgångar | 64 308 | 64 806 |
| Kundfordringar | 7 | 32 |
| Kortfristiga fordringar | 41 | 109 |
| Kassa och bank | 455 | 469 |
| Omsättningstillgångar | 495 | 578 |
| Summa tillgångar | 64 803 | 65 384 |
| Aktiekapital | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 385 | 0 |
| Eget kapital | 1 435 | 50 |
| Långfristiga skulder | 61 143 | 62 528 |
| Leverantörsskulder | 247 | 242 |
| Skatteskulder | 904 | 822 |
| Kortfristiga skulder | 2 226 | 2 806 |
| Summa eget kapital och skulder | 64 803 | 65 384 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Soliditet | 2,2 % | 0,1 % |
| Kassalikviditet | 22 % | 21 % |
| Rörelsemarginal | −13,1 % | −10,9 % |
| Vinstmarginal | −67,5 % | −66,8 % |
| Omsättningstillväxt | 4,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 96,5 % | 0 % |
| Omsättning per anställd | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 1 385 tkr | 0 |
| Byggnader mark | 60 174 tkr | 60 961 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 65 187 tkr | 64 084 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 5 013 tkr | 3 122 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 1 104 tkr | 0 |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 1 891 tkr | 1 868 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 3 806 tkr | 2 772 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 385 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 435 tkr | 50 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 385 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 40 tkr |
| Forslag disposition | 1 385 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 385 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 34 tkr | 38 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 725 tkr | 783 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 271 tkr | 1 147 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 546 tkr | 363 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 55 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 69 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 183 tkr | 158 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 30 600 tkr | 31 320 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 16 tkr | 68 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 720 tkr | 900 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 33 480 tkr | 34 200 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 3 409 tkr | 3 061 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 3 409 tkr | 3 061 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 1 520 tkr | 1 283 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −1 173 tkr | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 250 tkr | 250 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 27 663 tkr | 28 328 tkr |
| Stallda sakerheter | 36 000 tkr | 36 000 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 36 000 tkr | 36 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 89 tkr | 524 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Merlinum Fastigheter ABHuvudarbetsställe
Bergvägen 5, 341 32 Ljungby
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556960-3367
Registreringsdatum
31 januari 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Ljungby, Kronobergs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.