Mertner Inv. AB
556949-2126Aktiebolagreg. 2013
Skärholmen, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−724 tkr
Soliditet
3 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sätragårdsvägen 47, 127 30 Skärholmen
Postadress
c/o Ange Mertner, Sätragårdsvägen 47, 127 30 Skärholmen
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet skall vara att: Bedriva konsult och tjänsteverksamhet inom ledarskap, ledning, kvalitetssäkring, redovisning, rådgivning, innovation, styrelse- arbete, distribution och lagerhållning. Bedriva förvaltnings- verksamhet av fast och lös egendom, fastigheter, maskiner (såsom hushålls- och trädgårdsmaskiner) och kontorsutrustning (såsom möbler, konst och inredning). Bedriva kapitalförvaltning genom rådgivning samt investeringar i såväl noterade som onoterade finansiella instrument, valutor och andra företag.Bedriva handel, inköp och försäljning i Sverige eller genom import och export av varor (såsom fritidsartiklar och beklädnad). Samt bedriva med ovan verksamheter förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | −388 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −234 tkr | – |
| 2019 | 59 tkr | −5 tkr | 47 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −154 tkr | −107 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 579 tkr | 233 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −491 tkr | −245 tkr |
| 2023 | 450 tkr | 379 tkr | 56 tkr |
| 2024 | 300 tkr | −24 tkr | 36 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −95 tkr | 38 tkr |
| 2026 | 0 tkr | −724 tkr | 27 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 3 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 300 | 450 | 0 | 0 | 0 | 59 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | −0 | −0 | 18 | 4 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | −0 | −0 | 318 | 454 | – | 0 | 0 | 59 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 15 | 42 | 126 | 23 | 2 | 1 | 6 | 49 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 31 | 72 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 15 | 72 | 198 | 23 | 2 | 1 | 6 | 49 | – | – |
| Rörelseresultat | −15 | −72 | 119 | 431 | −2 | −1 | −6 | 10 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 145 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | −13 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 | 52 | 109 | 106 | 100 | 83 | – | – |
| Finansiella poster | −709 | −23 | −143 | −52 | −488 | 580 | −147 | −15 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −724 | −95 | −24 | 379 | −491 | 579 | −154 | −5 | −234 | −388 |
| Bokslutsdispositioner | 61 | 100 | – | 0 | 13 | −174 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −664 | 5 | −24 | 379 | −478 | 405 | −154 | −5 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 3 | 6 | 79 | 0 | 65 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −664 | 2 | −30 | 300 | −478 | 340 | −154 | −5 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 647 | 1 474 | 1 791 | 1 968 | 1 743 | 2 250 | 1 662 | 1 457 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 647 | 1 474 | 1 791 | 1 968 | 1 743 | 2 250 | 1 662 | 1 457 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 91 | 82 | 18 | 0 | 66 | 1 | 2 | 1 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 4 | 4 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 162 | 6 | 16 | 41 | 29 | 99 | 1 | 77 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 256 | 92 | 34 | 41 | 95 | 100 | 3 | 78 | – | – |
| Summa tillgångar | 903 | 1 566 | 1 825 | 2 009 | 1 838 | 2 350 | 1 664 | 1 534 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 640 | −14 | 16 | −295 | 183 | −157 | −3 | 2 | – | – |
| Fritt eget kapital | −23 | −12 | −14 | 6 | −295 | 183 | −157 | −3 | – | – |
| Eget kapital | 27 | 38 | 36 | 56 | −245 | 233 | −107 | 47 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 61 | 161 | 161 | 161 | 174 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 601 | 1 411 | 1 556 | 1 637 | 1 857 | 1 878 | 1 771 | 1 474 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 47 | 65 | 65 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 276 | 56 | 72 | 156 | 65 | 65 | 0 | 14 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 903 | 1 566 | 1 825 | 2 009 | 1 838 | 2 350 | 1 664 | 1 534 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 3 % | 5,5 % | 9 % | 9,1 % | −6,4 % | 15,8 % | −6,4 % | 3,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 93 % | 164 % | 47 % | 26 % | 146 % | 153 % | – | 569 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | 39,8 % | 95,8 % | – | – | – | 16,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | −8 % | 84,3 % | – | – | – | −8,7 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | −33,3 % | – | – | – | −100 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −2 469,6 % | 6,1 % | −82,7 % | 537,6 % | 195,3 % | 145,8 % | 143,9 % | −11 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (38)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 50 tkr | 50 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | 50 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 6 tkr | 10 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 11 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 1 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 5 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 5 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 591 tkr | 1 414 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 591 tkr | 1 958 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | −1 394 tkr | −436 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 241 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 26 tkr | 44 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar omklassificeringar | 544 tkr | 436 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 0 | 544 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −664 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −664 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 tkr | 30 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 tkr | −30 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 652 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | – | 38 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −664 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 652 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 61 tkr | 100 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | – | 0 |
| Forslag disposition | −23 tkr | −12 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −23 tkr | −12 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 601 tkr | 1 411 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 855 tkr | 9 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 91 tkr | 82 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 4 tkr | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | 601 tkr | 1 411 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 61 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 276 tkr | 56 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
Mertner Inv. ABHuvudarbetsställe
Sätragårdsvägen 47, 127 30 Skärholmen
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556949-2126
Registreringsdatum
18 november 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.