Merzo Medic AB
559208-6606Aktiebolagreg. 2019
Södertälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
44 tkr
Resultat efter fin. poster
31 tkr
Soliditet
92 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Haspelgatan 2, 152 59 Södertälje
Postadress
c/o Abraham Merzo, Haspelgatan 2, 152 59 Södertälje
Verksamhetsbeskrivning
Konsultföretag som hyr ut vårdtjänster och håller kursverksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 57 tkr | 37 tkr | – |
| 2021 | 77 tkr | −6 tkr | – |
| 2022 | 105 tkr | 67 tkr | 125 tkr |
| 2023 | 194 tkr | 151 tkr | 170 tkr |
| 2024 | 25 tkr | 9 tkr | 177 tkr |
| 2025 | 42 tkr | 17 tkr | 191 tkr |
| 2026 | 44 tkr | 31 tkr | 216 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 91,6 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 70,5 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt 4,8 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 44 | 42 | 25 | 194 | 105 | 77 | 57 |
| Rörelseintäkter | 44 | 42 | 25 | 194 | 105 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 2 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 8 | 16 | 15 | 37 | 28 | – | – |
| Personalkostnader | 4 | 9 | 2 | 5 | 8 | – | – |
| Rörelsekostnader | 13 | 24 | 17 | 42 | 38 | – | – |
| Rörelseresultat | 31 | 18 | 8 | 151 | 67 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −0 | 1 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 31 | 17 | 9 | 151 | 67 | −6 | 37 |
| Resultat före skatt | 31 | 17 | 9 | 151 | 67 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 6 | 4 | 2 | 32 | 14 | – | – |
| Årets resultat | 25 | 14 | 7 | 119 | 53 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 6 | 2 | 33 | 16 | 2 | – | – |
| Kassa och bank | 230 | 202 | 182 | 255 | 159 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 236 | 204 | 215 | 271 | 161 | – | – |
| Summa tillgångar | 236 | 204 | 215 | 271 | 161 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 141 | 127 | 120 | 1 | 22 | – | – |
| Fritt eget kapital | 166 | 141 | 127 | 120 | 75 | – | – |
| Eget kapital | 216 | 191 | 177 | 170 | 125 | – | – |
| Skatteskulder | 10 | 6 | 34 | 46 | 14 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 20 | 13 | 38 | 101 | 36 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 236 | 204 | 215 | 271 | 161 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,6 % | 93,7 % | 82,4 % | 62,9 % | 77,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 197 % | 1 591 % | 569 % | 269 % | 452 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 71,1 % | 42,6 % | 33,5 % | 77,9 % | 64,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 70,5 % | 40,5 % | 36 % | 77,8 % | 63,8 % | −7,8 % | 64,9 % |
| Omsättningstillväxt | 4,8 % | 68 % | −87,1 % | 84,8 % | 36,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 11,5 % | 7,2 % | 4,1 % | 70 % | 42,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 44 tkr | 42 tkr | 25 tkr | 194 tkr | 105 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (11)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 25 tkr | 14 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 25 tkr | 14 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −14 tkr | −7 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 14 tkr | 7 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 216 tkr | 191 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 25 tkr | 14 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 166 tkr | 141 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 166 tkr | 141 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 6 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 10 tkr | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juni 2025 – 31 maj 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 juni 2024 – 31 maj 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juni 2023 – 31 maj 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juni 2022 – 31 maj 2023 · Inlämnad –
Merzo Medic ABHuvudarbetsställe
Haspelgatan 2, 152 59 Södertälje
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559208-6606
Registreringsdatum
11 juni 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Södertälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.211 – Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.