Mesót AB
556862-3572Aktiebolagreg. 2011
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Birger Jarlsgatan 98, 114 20 Stockholm
Postadress
c/o Ruihua Ab, Birger Jarlsgatan 98, 114 20 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet och utbildning inom projektledning, IT relaterade tjänster, verksamhetsutveckling samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 289 tkr | −19 tkr | – |
| 2018 | 1 224 tkr | 339 tkr | – |
| 2019 | 1 473 tkr | 171 tkr | 260 tkr |
| 2020 | 633 tkr | 4 tkr | 63 tkr |
| 2021 | −0 tkr | −34 tkr | 49 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −9 tkr | 39 tkr |
| 2023 | −0 tkr | −7 tkr | 32 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −3 tkr | 29 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −1 tkr | 28 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | −0 | 0 | −0 | 633 | 1 473 | 1 224 | 1 289 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 156 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | −0 | 0 | −0 | 789 | 1 473 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 2 | 2 | 2 | 3 | 4 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 | 4 | 6 | 6 | 26 | 194 | 265 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 583 | 1 029 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 2 | 5 | 5 | 5 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 | 4 | 8 | 9 | 33 | 785 | 1 303 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 | −4 | −8 | −9 | −33 | 4 | 171 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 1 | 0 | −1 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 | −3 | −7 | −9 | −34 | 4 | 171 | 339 | −19 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 20 | 0 | 90 | – | – |
| Resultat före skatt | −1 | −3 | −7 | −9 | −14 | 4 | 261 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 1 | 57 | – | – |
| Årets resultat | −1 | −3 | −7 | −9 | −14 | 3 | 204 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 2 | 7 | 12 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 2 | 7 | 12 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 10 | 217 | – | – |
| Kassa och bank | 28 | 29 | 34 | 41 | 49 | 336 | 324 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 28 | 29 | 34 | 42 | 50 | 347 | 541 | – | – |
| Summa tillgångar | 28 | 29 | 34 | 42 | 51 | 354 | 554 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −21 | −18 | −11 | −1 | 13 | 10 | 6 | – | – |
| Fritt eget kapital | −22 | −21 | −18 | −11 | −1 | 13 | 210 | – | – |
| Eget kapital | 28 | 29 | 32 | 39 | 49 | 63 | 260 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 20 | 20 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 0 | 1 | 1 | 7 | 17 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 1 | 13 | 43 | – | – |
| Kortfristiga skulder | – | 0 | 2 | 2 | 3 | 271 | 274 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 28 | 29 | 34 | 42 | 51 | 354 | 554 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | – | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 100 % | 94 % | 94,1 % | 94,7 % | 22,2 % | 49,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | – | – | 1 677 % | 1 692 % | 1 804 % | 128 % | 197 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | 754 600 % | – | 3 266 900 % | 0,7 % | 11,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | 700 000 % | – | 3 400 000 % | 0,6 % | 11,6 % | 27,7 % | −1,5 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | – | −100 % | −100 % | −57 % | 20,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −4,3 % | −11,7 % | −21,7 % | −23,5 % | −28,9 % | 5,1 % | 78,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | 633 tkr | 1 473 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (8)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −1 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 3 tkr | 7 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −3 tkr | −7 tkr |
| Forslag disposition | −22 tkr | −21 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −22 tkr | −21 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 104 | 103 |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Mesót ABHuvudarbetsställe
Birger Jarlsgatan 98, 114 20 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556862-3572
Registreringsdatum
24 augusti 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.