Mesta Lantbruk AB
559415-7223Aktiebolagreg. 2022
Köping, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 732 tkr
Resultat efter fin. poster
271 tkr
Soliditet
11 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Mesta 4, 731 93 Köping
Postadress
c/o Markus Ohlsson, Mesta 4, 731 93 Köping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva lantbruk och växtodling, entreprenadverksamhet inom lantbruk, snöröjning, jakt- och viltvård, värdepappershandel samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 996 tkr | −17 tkr | 133 tkr |
| 2024 | 1 046 tkr | −92 tkr | 140 tkr |
| 2025 | 1 732 tkr | 271 tkr | 395 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 10,7 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal 15,7 % – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt 65,6 % – branschmedian 4,5 %
Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 732 | 1 046 | 996 |
| Övriga rörelseintäkter | 809 | 21 | – |
| Rörelseintäkter | 2 541 | 1 066 | 996 |
| Råvaror och förnödenheter | 951 | 360 | 738 |
| Övriga externa kostnader | 1 174 | 671 | 165 |
| Personalkostnader | 5 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 196 | 185 | 109 |
| Rörelsekostnader | 2 326 | 1 216 | 1 012 |
| Rörelseresultat | 215 | −150 | −16 |
| Ränteintäkter och liknande | 5 | 36 | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 5 | 2 |
| Finansiella poster | 56 | 58 | −2 |
| Resultat efter finansiella poster | 271 | −92 | −17 |
| Resultat före skatt | 271 | −92 | −17 |
| Skatt på årets resultat | 16 | – | – |
| Årets resultat | 255 | −92 | −17 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 470 | 1 666 | 1 868 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 344 | 324 | 265 |
| Anläggningstillgångar | 1 814 | 1 990 | 2 133 |
| Varulager | 247 | 168 | 16 |
| Kundfordringar | 600 | 312 | 274 |
| Kortfristiga fordringar | 1 301 | 779 | 324 |
| Kassa och bank | 343 | 244 | 179 |
| Omsättningstillgångar | 1 891 | 1 191 | 518 |
| Summa tillgångar | 3 705 | 3 182 | 2 651 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 90 | 183 | 100 |
| Fritt eget kapital | 345 | 90 | 83 |
| Eget kapital | 395 | 140 | 133 |
| Långfristiga skulder | 2 444 | 2 445 | 2 339 |
| Leverantörsskulder | 866 | 523 | 180 |
| Kortfristiga skulder | 866 | 597 | 180 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 705 | 3 182 | 2 651 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 10,7 % | 4,4 % | 5 % |
| Kassalikviditet | 190 % | 171 % | 279 % |
| Rörelsemarginal | 12,4 % | −14,3 % | −1,6 % |
| Vinstmarginal | 15,7 % | −8,8 % | −1,7 % |
| Omsättningstillväxt | 65,6 % | 5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 64,5 % | −65,8 % | −13,1 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (37)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 255 tkr | −92 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 400 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 255 tkr | −92 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 92 tkr | 17 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −92 tkr | −17 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 395 tkr | 140 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 255 tkr | −92 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | – | 100 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 382 tkr | 402 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 402 tkr | 412 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 21 tkr | 10 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | 412 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 21 tkr | 10 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse anskaffningsvarden | 344 tkr | 324 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 19 tkr | 59 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse langfristiga | 344 tkr | 324 tkr |
| Forslag disposition | 345 tkr | 90 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 345 tkr | 90 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 198 tkr | 114 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 089 tkr | 1 264 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 549 tkr | 1 549 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 460 tkr | 284 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 175 tkr | 175 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 247 tkr | 168 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 503 tkr | 353 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 74 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 2 444 tkr | 2 445 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | – | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | – | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | −428 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 27 tkr |
| Resultat ovrigaforetag agarintresse | 52 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 400 tkr | 400 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 400 tkr | 400 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 28 dec. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Mesta Lantbruk ABHuvudarbetsställe
Mesta 4, 731 93 Köping
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559415-7223
Registreringsdatum
28 december 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Köping, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.500 – Blandat jordbruk
- SNI 81.230 – Annan rengöring
- SNI 01.700 – Jakt och stödverksamhet i anslutning härtill
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.