Met Solutions AB
559202-3385Aktiebolagreg. 2019
Nacka, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−41 tkr
Soliditet
96 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Edinsvägen 23, 131 47 Nacka
Postadress
Edinsvägen 23, 131 47 Nacka
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska sälja konsulttjänster inom området meteorologi och dataanalyser samt utbildningstjänster inom meteorologi, klimatologi och liknande verksamhetsområden.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | – | – |
| 2019 | 96 tkr | 52 tkr | 91 tkr |
| 2020 | 205 tkr | 41 tkr | 123 tkr |
| 2021 | 268 tkr | 179 tkr | 200 tkr |
| 2022 | 157 tkr | 72 tkr | 195 tkr |
| 2023 | 24 tkr | −12 tkr | 174 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −32 tkr | 174 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −41 tkr | 150 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 96,2 % – branschmedian 68,3 %
Vinstmarginal – – branschmedian 9,3 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −3,8 %
Median för 10899 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 24 | 157 | 268 | 205 | 96 | – |
| Rörelseintäkter | – | 0 | 24 | 157 | 268 | 205 | 96 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 | 0 | 0 | 0 | 10 | 0 | 8 | – |
| Övriga externa kostnader | 34 | 21 | 13 | 31 | 25 | 5 | 6 | – |
| Personalkostnader | 7 | 15 | 23 | 53 | 55 | 158 | 30 | – |
| Rörelsekostnader | 43 | 36 | 36 | 84 | 89 | 163 | 44 | – |
| Rörelseresultat | −43 | −36 | −12 | 72 | 179 | 41 | 52 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 4 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 4 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −41 | −32 | −12 | 72 | 179 | 41 | 52 | – |
| Bokslutsdispositioner | 18 | 32 | 12 | −18 | −44 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −24 | 0 | 0 | 54 | 135 | 41 | 52 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 0 | 10 | 28 | 9 | 11 | – |
| Årets resultat | −24 | −0 | −0 | 44 | 107 | 32 | 41 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | – | – | 0 | 0 | 29 | 28 | 29 | – |
| Kortfristiga fordringar | 7 | 4 | 0 | 7 | 35 | 30 | 30 | – |
| Kassa och bank | 149 | 188 | 227 | 252 | 226 | 102 | 72 | – |
| Omsättningstillgångar | 156 | 191 | 227 | 258 | 261 | 132 | 102 | – |
| Summa tillgångar | 156 | 191 | 227 | 258 | 261 | 132 | 102 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 124 | 124 | 125 | 100 | 43 | 41 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 100 | 124 | 124 | 145 | 150 | 73 | 41 | – |
| Eget kapital | 150 | 174 | 174 | 195 | 200 | 123 | 91 | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 18 | 50 | 62 | 44 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 6 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 1 | 2 | 17 | 9 | 11 | – |
| Kortfristiga skulder | 6 | 0 | 3 | 2 | 17 | 9 | 11 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 156 | 191 | 227 | 258 | 261 | 132 | 102 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0.5 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 20 | 50 | 30 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,2 % | 98,1 % | 94,1 % | 94,4 % | 90 % | 93,3 % | 89,1 % | – |
| Kassalikviditet | 2 604 % | 308 781 % | 6 950 % | 14 291 % | 1 534 % | 1 495 % | 917 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | −53,1 % | 46,2 % | 66,7 % | 20,2 % | 54,3 % | – |
| Vinstmarginal | – | – | −53,1 % | 46,2 % | 66,7 % | 20,2 % | 54,3 % | – |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | −85 % | −41,5 % | 30,9 % | 113,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −15,7 % | −0,3 % | −0,2 % | 22,7 % | 53,4 % | 26,3 % | 45 % | – |
| Omsättning per anställd | 0 tkr | 0 tkr | 24 tkr | 157 tkr | 268 tkr | 205 tkr | 192 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −24 tkr | −455 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −24 tkr | −455 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 455 | 298 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −455 | −298 |
| Forandring eget kapital totalt | 150 tkr | 174 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −24 tkr | −455 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 18 tkr | 32 tkr |
| Forslag disposition | 100 tkr | 124 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 100 tkr | 124 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 tkr | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 18 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 11 apr. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Met Solutions ABHuvudarbetsställe
Edinsvägen 23, 131 47 Nacka
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559202-3385
Registreringsdatum
11 april 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.990 – All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.