swereg

MeTeRa AB

559160-1397Aktiebolagreg. 2018

Hotell & boende
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Ambjörby, Värmlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 078 tkr

−23 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

57 tkr

+259 % mot föregående år

Soliditet

25 %

+4,1 p.e. mot föregående år

Anställda

1.5

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Sundbergsheden 2, 680 52 Ambjörby

Postadress

Sundbergsheden 2, 680 52 Ambjörby

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet mot privata företag och privatpersoner i Sverige, Tyskland och Nederländerna. Konsultverksamheter ska ha inriktning mot företag som är verksamt i gjutning, stansning och pressning av metaller, sprutning och pressning av plast och montering av dessa produkter samt därmed förenlig verksamhet. Också ska bolaget bedriva B&B verksamheter i Sysslebäck.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2019776 tkr12 tkr59 tkr
2020663 tkr68 tkr99 tkr
2021504 tkr11 tkr107 tkr
2022880 tkr28 tkr109 tkr
20231 405 tkr119 tkr179 tkr
20241 403 tkr16 tkr211 tkr
20251 078 tkr57 tkr244 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 25,3 % – branschmedian 37,7 %

Vinstmarginal 5,3 % – branschmedian 2,5 %

Omsättningstillväxt −23,2 % – branschmedian 2,4 %

Median för 3120 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning1 0781 4031 405880504663776
Övriga rörelseintäkter01110224
Rörelseintäkter1 0781 4041 406882504685780
Råvaror och förnödenheter25153278136–––
Övriga externa kostnader40253956034499122273
Personalkostnader359491323366390468452
Av- och nedskrivningar2212011164–033
Övriga rörelsekostnader1351034289
Rörelsekostnader1 0201 3891 287854493617767
Rörelseresultat581511928116813
Ränteintäkter och liknande010––––
Räntekostnader och liknande0000001
Finansiella poster−01−0−0−0−0−1
Resultat efter finansiella poster571611928116812
Bokslutsdispositioner−150−30−250−170
Resultat före skatt4316893115112
Skatt på årets resultat931912113
Årets resultat34137028409

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Materiella anläggningstillgångar8008841 038162–0132
Anläggningstillgångar8008841 038162–0132
Kundfordringar––03311251252
Kortfristiga fordringar3434175171261322
Kassa och bank40634723527164142341
Omsättningstillgångar440380252544290274343
Summa tillgångar1 2401 2641 290705290274475
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat16114859574990
Fritt eget kapital1941611295957499
Eget kapital2442111791091079959
Obeskattade reserver8772724217170
Långfristiga skulder937937785310113113397
Leverantörsskulder54824718928239
Skatteskulder–––010143
Kortfristiga skulder−2845254245534619
Summa eget kapital och skulder1 2401 2641 290705290274475

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Medelantal anställda1.51.51.51.5222
Föreslagen utdelning (tkr)000––––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet25,3 %21,2 %18,3 %20,2 %41,6 %40,9 %12,4 %
Kassalikviditet−1 551 %852 %99 %222 %544 %598 %1 769 %
Rörelsemarginal5,4 %1,1 %8,5 %3,2 %2,1 %10,2 %1,6 %
Vinstmarginal5,3 %1,1 %8,5 %3,1 %2,1 %10,2 %1,6 %
Omsättningstillväxt−23,2 %−0,1 %59,6 %74,9 %−24,1 %−14,6 %–
Avkastning på eget kapital13,8 %6 %39,2 %1,8 %7,7 %40,4 %15 %
Omsättning per anställd718 tkr935 tkr937 tkr587 tkr252 tkr331 tkr388 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (28)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar25 tkr25 tkr
Arets resultat eget kapital34 tkr31 tkr
Byggnader mark192 tkr218 tkr
Byggnader mark anskaffningsvarden259 tkr259 tkr
Byggnader mark avskrivningar67 tkr41 tkr
Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar26 tkr26 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat34 tkr31 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−31 tkr−89 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning31 tkr89 tkr
Forandring periodiseringsfond−15 tkr0
Forslag disposition194 tkr161 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning194 tkr161 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter9 tkr31 tkr
Inventarier verktyg installationer571 tkr666 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden1 000 tkr945 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar468 tkr280 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop54 tkr46 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar188 tkr175 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar37 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden44 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar7 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop44 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar7 tkr–
Ovriga fordringar kortfristiga24 tkr3 tkr
Ovriga kortfristiga skulder−41 tkr−11 tkr
Ovriga langfristiga skulder937 tkr937 tkr
Periodiseringsfonder62 tkr47 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter8 tkr8 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 juni 2024 – 31 maj 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 juni 2023 – 31 maj 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 juni 2022 – 31 maj 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 juni 2021 – 31 maj 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 juni 2020 – 31 maj 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 juni 2019 – 31 maj 2020 · Inlämnad –

  • MeTeRa ABHuvudarbetsställe

    Sundbergsheden 2, 680 52 Ambjörby

    Hotell & boende

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559160-1397

Registreringsdatum

25 maj 2018

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Torsby, Värmlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Hotell & boende

  • SNI 55.103 – Hotellverksamhet utan restaurangrörelse
  • SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler