Meyer Byggpartner AB
556988-6863Aktiebolagreg. 2014
Sorunda, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
2 773 tkr
Resultat efter fin. poster
624 tkr
Soliditet
60 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Valstavägen 2, 148 96 Sorunda
Postadress
Valstavägen 2, 148 96 Sorunda
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 5 754 tkr | −1 070 tkr | – |
| 2019 | 9 248 tkr | −621 tkr | – |
| 2020 | 3 009 tkr | −231 tkr | 50 tkr |
| 2021 | 3 906 tkr | 348 tkr | 398 tkr |
| 2022 | 1 547 tkr | −22 tkr | 57 tkr |
| 2023 | 1 122 tkr | −260 tkr | 50 tkr |
| 2024 | 2 075 tkr | −124 tkr | −74 tkr |
| 2025 | 3 846 tkr | 127 tkr | 54 tkr |
| 2026 | 2 773 tkr | 624 tkr | 678 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 60,4 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 22,5 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −27,9 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 773 | 3 846 | 2 075 | 1 122 | 1 547 | 3 906 | 3 009 | 9 248 | 5 754 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 12 | – | 0 | 16 | 11 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 773 | 3 846 | 2 088 | 1 122 | 1 547 | 3 921 | 3 020 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 024 | 2 074 | 1 126 | 404 | 589 | 2 009 | 1 655 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 361 | 428 | 387 | 405 | 480 | 556 | 698 | – | – |
| Personalkostnader | 756 | 1 212 | 652 | 546 | 493 | 957 | 886 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 0 | 11 | 14 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 18 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 145 | 3 714 | 2 193 | 1 369 | 1 561 | 3 522 | 3 239 | – | – |
| Rörelseresultat | 628 | 132 | −106 | −248 | −15 | 400 | −219 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 4 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 4 | 4 | 18 | 12 | 7 | 52 | 15 | – | – |
| Finansiella poster | −4 | −4 | −18 | −12 | −7 | −52 | −11 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 624 | 127 | −124 | −260 | −22 | 348 | −231 | −621 | −1 070 |
| Resultat före skatt | 624 | 127 | −124 | −260 | −22 | 348 | −231 | – | – |
| Årets resultat | 624 | 127 | −124 | −260 | −22 | 348 | −231 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 22 | 0 | 0 | 93 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 22 | 0 | 0 | 93 | – | – | – | – | – |
| Varulager | – | – | 0 | 6 | 19 | 19 | 36 | – | – |
| Kundfordringar | 710 | 349 | 51 | 113 | 341 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 729 | 526 | 644 | 206 | 481 | 417 | 192 | – | – |
| Kassa och bank | 371 | 15 | – | 0 | 0 | 749 | 1 256 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 099 | 541 | 644 | 212 | 500 | 1 185 | 1 484 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 122 | 541 | 644 | 305 | 500 | 1 185 | 1 484 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 | −124 | −0 | 260 | 28 | 0 | 231 | – | – |
| Fritt eget kapital | 628 | 4 | −124 | −0 | 7 | 348 | 0 | – | – |
| Eget kapital | 678 | 54 | −74 | 50 | 57 | 398 | 50 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 317 | 120 | 185 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 160 | 270 | 232 | 62 | 41 | 160 | 40 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 444 | 487 | 401 | 135 | 258 | 787 | 1 434 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 122 | 541 | 644 | 305 | 500 | 1 185 | 1 484 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1.5 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 60,4 % | 9,9 % | −11,5 % | 16,3 % | 11,4 % | 33,6 % | 3,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 248 % | 111 % | 160 % | 152 % | 187 % | 148 % | 101 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 22,7 % | 3,4 % | −5,1 % | −22,1 % | −0,9 % | 10,2 % | −7,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 22,5 % | 3,3 % | −6 % | −23,2 % | −1,4 % | 8,9 % | −7,7 % | −6,7 % | −18,6 % |
| Omsättningstillväxt | −27,9 % | 85,4 % | 84,9 % | −28,5 % | −60,4 % | 29,8 % | −67,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 92,1 % | 238,2 % | 167,3 % | −522,3 % | −38 % | 87,3 % | −456,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 387 tkr | 1 923 tkr | 2 075 tkr | 1 122 tkr | 1 547 tkr | 2 604 tkr | 1 504 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 624 tkr | 127 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 624 tkr | 127 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −127 tkr | 124 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 127 tkr | −124 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 678 tkr | 54 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 624 tkr | 127 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 628 tkr | 4 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 628 tkr | 4 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 19 tkr | 177 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 22 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 26 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 3 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 26 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 3 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 8 | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 247 tkr | 180 tkr |
| Stallda sakerheter | 600 tkr | 600 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 600 tkr | 600 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 37 tkr | 38 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Meyer Byggpartner ABHuvudarbetsställe
Valstavägen 2, 148 96 Sorunda
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556988-6863
Registreringsdatum
3 november 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nynäshamn, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.