MG Utemiljö, Trädgård & Fastighetsskötsel AB
556537-9145Aktiebolagreg. 1997
Linköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2022Omsättning
3 667 tkr
Resultat efter fin. poster
1 150 tkr
Soliditet
85 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ågatan 43, 582 23 Linköping
Postadress
c/o Michael Gharib, Ågatan 43, 582 23 Linköping
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är bygg- och anläggningsverksamhet, rivning och återvinning av byggnader, handel med metallskrot, uthyrning av personal, förvaltning av fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 515 tkr | 371 tkr | – |
| 2018 | 685 tkr | 431 tkr | – |
| 2019 | 1 014 tkr | 210 tkr | 1 174 tkr |
| 2020 | 1 071 tkr | 192 tkr | 1 226 tkr |
| 2021 | 848 tkr | 34 tkr | 1 259 tkr |
| 2022 | 3 667 tkr | 1 150 tkr | 2 364 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 84,7 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 31,4 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 332,4 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 667 | 848 | 1 071 | 1 014 | 685 | 515 |
| Förändring av lager | −35 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 422 | 378 | 225 | 93 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 054 | 1 226 | 1 296 | 1 107 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 88 | 1 | 8 | 38 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 335 | 70 | 199 | 159 | – | – |
| Personalkostnader | 2 475 | 1 114 | 890 | 697 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 7 | 7 | 3 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 904 | 1 192 | 1 104 | 897 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 150 | 34 | 192 | 210 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 150 | 34 | 192 | 210 | 431 | 371 |
| Bokslutsdispositioner | −45 | 0 | −141 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 105 | 34 | 51 | 210 | – | – |
| Årets resultat | 1 105 | 34 | 51 | 210 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 14 | 21 | 28 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 600 | 675 | 675 | 675 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 614 | 696 | 703 | 675 | – | – |
| Varulager | 65 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Kundfordringar | 50 | 50 | 139 | 122 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 221 | 543 | 545 | 510 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 203 | 143 | 12 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 688 | 163 | 276 | 85 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 176 | 948 | 933 | 696 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 790 | 1 644 | 1 636 | 1 371 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 139 | 1 106 | 1 054 | 845 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 244 | 1 139 | 1 106 | 1 054 | – | – |
| Eget kapital | 2 364 | 1 259 | 1 226 | 1 174 | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 | 5 | 7 | 3 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 426 | 385 | 411 | 196 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 790 | 1 644 | 1 636 | 1 371 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 2 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 500 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 84,7 % | 76,6 % | 74,9 % | 85,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 496 % | 220 % | 203 % | 303 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 31,4 % | 4 % | 18 % | 20,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 31,4 % | 4 % | 17,9 % | 20,7 % | 62,9 % | 71,9 % |
| Omsättningstillväxt | 332,4 % | −20,8 % | 5,7 % | 48,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 46,7 % | 2,7 % | 4,2 % | 17,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 222 tkr | 283 tkr | 536 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 200 tkr | 200 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 200 tkr | 200 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 400 tkr | 475 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 400 tkr | 475 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 75 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 1 105 tkr | 34 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 105 tkr | 34 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −34 tkr | −51 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 34 tkr | 51 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 364 tkr | 1 259 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 105 tkr | 34 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 2 244 tkr | 1 139 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 744 tkr | 1 139 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 0 |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 65 tkr | 100 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 45 tkr | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 14 tkr | 21 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 35 tkr | 35 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 21 tkr | 14 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 tkr | 7 tkr |
| Medel disponera | – | 1 139 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 171 tkr | 493 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 203 tkr | 143 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 181 tkr | 177 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 121 tkr | 76 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 121 tkr | 127 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
MG Utemiljö, Trädgård & Fastighetsskötsel ABHuvudarbetsställe
Ågatan 43, 582 23 Linköping
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556537-9145
Registreringsdatum
8 januari 1997
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Linköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.110 – Rivning av hus och byggnader
- SNI 81.230 – Annan rengöring
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.