Mgh Nuclear Group AB
559012-4912Aktiebolagreg. 2015
Västervik, Kalmar län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 957 tkr
Resultat efter fin. poster
509 tkr
Soliditet
57 %
Anställda
1.2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Horns Strandväg 4, 593 93 Västervik
Postadress
c/o Morgan Hedqvist, Horns Strandväg 4, 593 93 Västervik
Verksamhetsbeskrivning
Konsultation och utförande inom främst kärntekniska anläggningar,Bl.a inom underhåll och samordning. Även hästnäring kan förekomma (travhäst).
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 077 tkr | 288 tkr | – |
| 2020 | 992 tkr | 386 tkr | – |
| 2021 | 1 672 tkr | 568 tkr | 459 tkr |
| 2022 | 1 554 tkr | 432 tkr | 438 tkr |
| 2023 | 1 626 tkr | 407 tkr | 495 tkr |
| 2024 | 1 933 tkr | 593 tkr | 466 tkr |
| 2025 | 1 957 tkr | 509 tkr | 485 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 56,6 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 26 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 1,2 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 957 | 1 933 | 1 626 | 1 554 | 1 672 | 992 | 1 077 |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 959 | 1 933 | 1 626 | 1 554 | 1 672 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 13 | 107 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 367 | 206 | 200 | 196 | 145 | – | – |
| Personalkostnader | 1 069 | 1 037 | 1 021 | 926 | 959 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 5 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 454 | 1 350 | 1 221 | 1 122 | 1 104 | – | – |
| Rörelseresultat | 506 | 583 | 405 | 432 | 568 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 11 | 2 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 3 | 10 | 2 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 509 | 593 | 407 | 432 | 568 | 386 | 288 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −150 | 100 | 0 | −100 | – | – |
| Resultat före skatt | 509 | 443 | 507 | 432 | 468 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 114 | 98 | 110 | 93 | 101 | – | – |
| Årets resultat | 395 | 346 | 397 | 339 | 366 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 30 | 5 | 86 | 48 | 20 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 30 | 5 | 86 | 48 | 20 | – | – |
| Kundfordringar | 197 | 187 | 513 | 508 | 551 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 399 | 194 | 603 | 570 | 702 | – | – |
| Kassa och bank | 779 | 1 002 | 365 | 458 | 381 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 178 | 1 196 | 968 | 1 028 | 1 082 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 208 | 1 201 | 1 054 | 1 076 | 1 102 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 41 | 70 | 48 | 49 | 43 | – | – |
| Fritt eget kapital | 435 | 416 | 445 | 388 | 409 | – | – |
| Eget kapital | 485 | 466 | 495 | 438 | 459 | – | – |
| Obeskattade reserver | 250 | 250 | 100 | 200 | 200 | – | – |
| Skatteskulder | 9 | 0 | 23 | 45 | 30 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 473 | 485 | 459 | 438 | 443 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 208 | 1 201 | 1 054 | 1 076 | 1 102 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1.2 | 1.2 | 1.2 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 385 | 375 | 375 | 340 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 56,6 % | 55,3 % | 54,5 % | 55,5 % | 56,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 249 % | 247 % | 211 % | 235 % | 244 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 25,8 % | 30,2 % | 24,9 % | 27,8 % | 34 % | – | – |
| Vinstmarginal | 26 % | 30,7 % | 25 % | 27,8 % | 34 % | 38,9 % | 26,7 % |
| Omsättningstillväxt | 1,2 % | 18,9 % | 4,6 % | −7,1 % | 68,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 81,3 % | 74,2 % | 80,2 % | 77,4 % | 79,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 631 tkr | 1 611 tkr | 1 355 tkr | 1 554 tkr | 1 672 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 395 tkr | 346 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 395 tkr | 346 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −346 tkr | −397 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 346 tkr | 397 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 375 tkr | 375 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −150 tkr |
| Forslag disposition | 435 tkr | 416 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 50 tkr | 41 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 385 tkr | 375 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 146 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 107 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 26 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 56 tkr | 6 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 451 tkr | 475 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 30 tkr | 5 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 30 tkr | 5 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 5 tkr | – |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden inkop | 30 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | 250 tkr | 250 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 13 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Mgh Nuclear Group ABHuvudarbetsställe
Horns Strandväg 4, 593 93 Västervik
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559012-4912
Registreringsdatum
30 april 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västervik, Kalmar län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- SNI 93.191 – Tävling med hästar
- SNI 81.100 – Fastighetsrelaterad stödverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.