MH Formen 14 AB
559039-9472Aktiebolagreg. 2015
Djursholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
3 199 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 647 tkr
Soliditet
14 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skärviksvägen 10, 182 61 Djursholm
Postadress
Skärviksvägen 10, 182 61 Djursholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 966 tkr | −458 tkr | – |
| 2017 | 2 871 tkr | −2 626 tkr | – |
| 2018 | 2 782 tkr | −72 tkr | 18 722 tkr |
| 2019 | 2 853 tkr | −2 007 tkr | 16 599 tkr |
| 2020 | 3 084 tkr | −566 tkr | 16 033 tkr |
| 2021 | 3 042 tkr | −1 330 tkr | 14 703 tkr |
| 2022 | 3 048 tkr | −1 383 tkr | 10 615 tkr |
| 2023 | 3 199 tkr | −1 647 tkr | 8 699 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 14,1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −51,5 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 5 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 199 | 3 048 | 3 042 | 3 084 | 2 853 | 2 782 | 2 871 | 966 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 200 | 3 048 | 3 042 | 3 084 | 2 853 | 2 782 | – | – |
| Handelsvaror | – | 0 | 872 | 882 | 1 608 | 350 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 424 | 2 353 | 1 835 | 1 107 | 1 535 | 763 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 116 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 804 | 779 | 758 | 754 | 754 | 754 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 228 | 3 132 | 3 464 | 2 743 | 3 897 | 1 983 | – | – |
| Rörelseresultat | −28 | −84 | −422 | 340 | −1 044 | 799 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 891 | 1 299 | 908 | 906 | 963 | 872 | – | – |
| Finansiella poster | −1 888 | −1 299 | −908 | −906 | −963 | −872 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 647 | −1 383 | −1 330 | −566 | −2 007 | −72 | −2 626 | −458 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | −116 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −1 916 | −1 383 | −1 330 | −566 | −2 123 | −72 | – | – |
| Årets resultat | −1 916 | −1 383 | −1 330 | −566 | −2 123 | −72 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 60 608 | 61 221 | 61 861 | 62 523 | 63 277 | 64 032 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 60 608 | 61 221 | 61 861 | 62 523 | 63 277 | 64 032 | – | – |
| Kundfordringar | 790 | 768 | 752 | 707 | 1 114 | 1 043 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 878 | 901 | 4 657 | 4 974 | 3 994 | 2 006 | – | – |
| Kassa och bank | 128 | 161 | 188 | 289 | 332 | 118 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 006 | 1 062 | 4 844 | 5 264 | 4 326 | 2 123 | – | – |
| Summa tillgångar | 61 614 | 62 283 | 66 706 | 67 787 | 67 603 | 66 155 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 10 565 | 11 948 | 15 983 | 16 549 | 18 672 | 18 745 | – | – |
| Fritt eget kapital | 8 649 | 10 565 | 14 653 | 15 983 | 16 549 | 18 672 | – | – |
| Eget kapital | 8 699 | 10 615 | 14 703 | 16 033 | 16 599 | 18 722 | – | – |
| Långfristiga skulder | 51 215 | 37 911 | 20 583 | 49 193 | 49 153 | 46 200 | – | – |
| Leverantörsskulder | 422 | 417 | 190 | 175 | 271 | 218 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 5 | 8 | 10 | 126 | 214 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 700 | 13 756 | 31 419 | 2 561 | 1 852 | 1 232 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 61 614 | 62 283 | 66 706 | 67 787 | 67 603 | 66 155 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 14,1 % | 17 % | 22 % | 23,7 % | 24,6 % | 28,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 59 % | 8 % | 15 % | 206 % | 234 % | 172 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −0,9 % | −2,8 % | −13,9 % | 11 % | −36,6 % | 28,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | −51,5 % | −45,4 % | −43,7 % | −18,4 % | −70,4 % | −2,6 % | −91,5 % | −47,4 % |
| Omsättningstillväxt | 5 % | 0,2 % | −1,4 % | 8,1 % | 2,6 % | −3,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −22 % | −13 % | −9 % | −3,5 % | −12,8 % | −0,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (40)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −1 916 tkr | −1 383 tkr |
| Byggnader mark | 60 398 tkr | 61 015 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 65 930 tkr | 65 792 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 5 533 tkr | 4 777 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 139 tkr | – |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 756 tkr | 754 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 916 tkr | −1 383 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 383 tkr | 1 330 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 383 tkr | −1 330 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 1 137 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 3 842 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 8 699 tkr | 10 615 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −1 916 tkr | −1 383 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | – | 1 137 tkr |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 3 842 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 2 tkr | 36 tkr |
| Forslag disposition | 8 649 tkr | 10 565 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 8 649 tkr | 10 565 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 51 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 53 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 2 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 53 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 51 215 tkr | 37 911 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 159 tkr | 206 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 234 tkr | 234 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 75 tkr | 28 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | – | 138 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 47 tkr | 25 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 86 tkr | 97 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 198 tkr | 118 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 50 tkr | 12 159 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 21 837 tkr | 21 282 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 16 538 tkr | 16 629 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 15 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 12 840 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 29 988 tkr | 29 988 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 29 988 tkr | 29 988 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 030 tkr | 1 042 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
MH Formen 14 ABHuvudarbetsställe
Skärviksvägen 10, 182 61 Djursholm
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559039-9472
Registreringsdatum
9 december 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Danderyd, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.