MH Hold AB
559404-3449Aktiebolagreg. 2022
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
554 tkr
Resultat efter fin. poster
64 tkr
Soliditet
44 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hejargränd 2, 721 33 Västerås
Postadress
Hejargränd 2, 721 33 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 552 tkr | 529 tkr | 405 tkr |
| 2024 | 599 tkr | 575 tkr | 543 tkr |
| 2025 | 554 tkr | 64 tkr | 577 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 44 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 11,6 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −7,5 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 554 | 599 | 552 |
| Rörelseintäkter | 554 | 599 | 552 |
| Övriga externa kostnader | 7 | 7 | 5 |
| Rörelsekostnader | 7 | 7 | 5 |
| Rörelseresultat | 546 | 591 | 548 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 3 | 1 |
| Räntekostnader och liknande | 23 | 19 | 20 |
| Finansiella poster | −482 | −17 | −19 |
| Resultat efter finansiella poster | 64 | 575 | 529 |
| Bokslutsdispositioner | 100 | −143 | −50 |
| Resultat före skatt | 164 | 432 | 479 |
| Skatt på årets resultat | 130 | 89 | 99 |
| Årets resultat | 34 | 342 | 380 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 368 | 1 624 | 1 159 |
| Anläggningstillgångar | 1 368 | 1 624 | 1 159 |
| Kortfristiga fordringar | 88 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 25 | 8 | 66 |
| Omsättningstillgångar | 113 | 8 | 66 |
| Summa tillgångar | 1 481 | 1 633 | 1 224 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 518 | 176 | 0 |
| Fritt eget kapital | 552 | 518 | 380 |
| Eget kapital | 577 | 543 | 405 |
| Obeskattade reserver | 93 | 193 | 50 |
| Långfristiga skulder | 572 | 553 | 533 |
| Leverantörsskulder | 0 | 8 | 0 |
| Skatteskulder | 124 | 188 | 99 |
| Kortfristiga skulder | 239 | 344 | 236 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 481 | 1 633 | 1 224 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 44 % | 42,7 % | 36,3 % |
| Kassalikviditet | 47 % | 2 % | 28 % |
| Rörelsemarginal | 98,6 % | 98,7 % | 99,2 % |
| Vinstmarginal | 11,6 % | 96 % | 95,8 % |
| Omsättningstillväxt | −7,5 % | 8,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 5,9 % | 63,1 % | 93,8 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Agarintressen ovriga foretag | 916 tkr | 1 202 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden | 916 tkr | 1 202 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 459 tkr | – |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden inkop | 173 tkr | 287 tkr |
| Andelar koncernforetag | 6 tkr | – |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 6 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 6 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 446 tkr | 422 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 446 tkr | 422 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 276 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 300 tkr | 178 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 34 tkr | 342 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 34 tkr | 342 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −342 tkr | −176 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 204 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 342 tkr | 176 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 577 tkr | 543 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 34 tkr | 342 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 204 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 100 tkr | −143 tkr |
| Forslag disposition | 552 tkr | 518 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 552 tkr | 518 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 88 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 28 | 49 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 115 tkr | 148 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 572 tkr | 553 tkr |
| Periodiseringsfonder | 93 tkr | 193 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −459 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
MH Hold ABHuvudarbetsställe
Hejargränd 2, 721 33 Västerås
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559404-3449
Registreringsdatum
2 november 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.320 – Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.