MH System AB
556986-6477Aktiebolagreg. 2014
Torslanda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
5 tkr
Resultat efter fin. poster
−4 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Home
Jacketed Piping Systems Doppelrohrsysteme Flanges for Double Tubes Flansche für Doppelrohrleitungen Polymer Melt Lines Polymer-Schmelzeleitungen Double Tube Heat Exchangers Doppelrohr-Wärmeaustauscher Pipe Support Systems Rohrhalterungssysteme
mh-system.com
Adresser
Besöksadress
Inez Svenssons Väg 27, 423 50 Torslanda
Postadress
Inez Svenssons Väg 27, 423 50 Torslanda
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom verkstadsindustrin. Företaget ska vara en hjälpande hand åt andra industriföretag på den tekniska sidan av deras verksamheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 168 tkr | 45 tkr | – |
| 2017 | 104 tkr | 64 tkr | – |
| 2018 | 100 tkr | 51 tkr | 161 tkr |
| 2019 | 4 tkr | −13 tkr | 149 tkr |
| 2020 | 1 tkr | −10 tkr | 139 tkr |
| 2021 | 1 tkr | −10 tkr | 129 tkr |
| 2022 | 2 tkr | −13 tkr | 117 tkr |
| 2023 | 5 tkr | −4 tkr | 113 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −76,1 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 125,1 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 | 2 | 1 | 1 | 4 | 100 | 104 | 168 |
| Rörelseintäkter | 5 | 2 | 1 | 1 | 4 | 100 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 24 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 9 | 14 | 11 | 11 | 16 | 25 | – | – |
| Rörelsekostnader | 9 | 14 | 11 | 11 | 16 | 49 | – | – |
| Rörelseresultat | −3 | −11 | −10 | −10 | −11 | 51 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | −1 | 0 | −0 | −1 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −4 | −13 | −10 | −10 | −13 | 51 | 64 | 45 |
| Resultat före skatt | −4 | −13 | −10 | −10 | −13 | 51 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 11 | – | – |
| Årets resultat | −4 | −13 | −10 | −10 | −13 | 40 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 92 | 92 | 113 | 118 | 123 | 132 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 92 | 92 | 113 | 118 | 123 | 132 | – | – |
| Kundfordringar | 11 | 6 | 13 | 19 | 35 | 41 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 11 | 6 | 15 | 20 | 37 | 45 | – | – |
| Kassa och bank | 9 | 18 | 1 | 1 | 0 | 17 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 20 | 24 | 16 | 21 | 37 | 62 | – | – |
| Summa tillgångar | 113 | 117 | 129 | 139 | 160 | 194 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 67 | 79 | 89 | 99 | 111 | 71 | – | – |
| Fritt eget kapital | 63 | 67 | 79 | 89 | 99 | 111 | – | – |
| Eget kapital | 113 | 117 | 129 | 139 | 149 | 161 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 11 | 36 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 0 | −0 | 0 | 0 | 11 | 33 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 113 | 117 | 129 | 139 | 160 | 194 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 100 % | 99,9 % | 100 % | 92,9 % | 82,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | – | −2 435 000 % | 18 447 % | – | 328 % | 188 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −64,4 % | −479,1 % | −885,8 % | −843,4 % | −257,5 % | 51,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | −76,1 % | −541,5 % | −885,8 % | −855,8 % | −283,2 % | 51,5 % | 61,9 % | 26,8 % |
| Omsättningstillväxt | 125,1 % | 112 % | −3,2 % | −74,4 % | −95,6 % | −3,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −3,6 % | −10,8 % | −7,5 % | −7 % | −8,5 % | 24,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 92 tkr | 92 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 92 tkr | 92 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | – | 21 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −4 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −4 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 13 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −13 tkr | −10 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat fusionsdifferens | −1 | – |
| Forslag disposition | 63 tkr | 0 |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 63 tkr | 0 |
| Medel disponera | – | 67 tkr |
| Odefinierat begrepp monetart | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 92 | 796 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | −1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
MH System ABHuvudarbetsställe
Inez Svenssons Väg 27, 423 50 Torslanda
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556986-6477
Registreringsdatum
16 oktober 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.