swereg

MH Transport Östersund AB

559198-8943Aktiebolagreg. 2019

Taxi & transport
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Tandsbyn, Jämtlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

6 350 tkr

−9 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

575 tkr

−18 % mot föregående år

Soliditet

42 %

−1,6 p.e. mot föregående år

Anställda

6

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Långänge 110, 834 99 Tandsbyn

Postadress

Långänge 110, 834 99 Tandsbyn

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom logistik och försäljning samt bedriva transportverksamhet och fordonsförsäljning, förvaltning av fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20206 682 tkr599 tkr391 tkr
20216 261 tkr−151 tkr198 tkr
20246 994 tkr702 tkr667 tkr
20256 350 tkr575 tkr606 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 42,2 % – branschmedian 43,6 %

Vinstmarginal 9,1 % – branschmedian 5 %

Omsättningstillväxt −9,2 % – branschmedian 0,3 %

Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420212020
Nettoomsättning6 3506 9946 2616 682
Övriga rörelseintäkter13064177
Rörelseintäkter6 4807 0586 2796 690
Handelsvaror1 44283235930
Övriga externa kostnader5172 5592 2921 739
Personalkostnader3 7553 6243 8893 409
Av- och nedskrivningar99771313
Övriga rörelsekostnader07––
Rörelsekostnader5 8146 3496 4296 091
Rörelseresultat666708−151599
Ränteintäkter och liknande00––
Räntekostnader och liknande12700
Finansiella poster−91−6−0−0
Resultat efter finansiella poster575702−151599
Bokslutsdispositioner05163−163
Resultat före skatt57570712436
Skatt på årets resultat136152595
Årets resultat4395557341

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420212020
Materiella anläggningstillgångar26629590103
Finansiella anläggningstillgångar8313––
Anläggningstillgångar35030790103
Varulager493493152111
Kundfordringar6416793390
Kortfristiga fordringar701764681436
Kassa och bank448496122489
Omsättningstillgångar1 6421 7539551 036
Summa tillgångar1 9922 0601 0451 140
Aktiekapital50505050
Bundet eget kapital50505050
Balanserat resultat117621410
Fritt eget kapital556617148341
Eget kapital606667198391
Obeskattade reserver2962960163
Långfristiga skulder310502
Leverantörsskulder15519019446
Skatteskulder5058032
Kortfristiga skulder1 087992847584
Summa eget kapital och skulder1 9922 0601 0451 140

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420212020
Medelantal anställda6685
Föreslagen utdelning (tkr)––100–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420212020
Soliditet42,2 %43,8 %19 %45,7 %
Kassalikviditet106 %127 %95 %158 %
Rörelsemarginal10,5 %10,1 %−2,4 %9 %
Vinstmarginal9,1 %10 %−2,4 %9 %
Omsättningstillväxt−9,2 %–−6,3 %–
Avkastning på eget kapital72,4 %83,2 %3,5 %87,2 %
Omsättning per anställd1 058 tkr1 166 tkr783 tkr1 336 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (41)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar25 tkr25 tkr
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag13 tkr13 tkr
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden13 tkr13 tkr
Andra langfristiga fordringar71 tkr0
Arets resultat eget kapital439 tkr555 tkr
Byggnader mark045 tkr
Byggnader mark anskaffningsvarden051 tkr
Byggnader mark avskrivningar06 tkr
Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar51 tkr0
Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar02 tkr
Byggnader mark forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar6 tkr–
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat439 tkr–
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−555 tkr–
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning555 tkr–
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning500 tkr–
Forandring eget kapital totalt606 tkr667 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat439 tkr–
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning0–
Forandring eget kapital totalt utdelning500 tkr–
Forandring overavskrivningar05 tkr
Forslag disposition556 tkr–
Forslag disposition balanseras iny rakning556 tkr–
Forutbetalda kostnader upplupna intakter46 tkr70 tkr
Inventarier verktyg installationer266 tkr250 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden528 tkr412 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar262 tkr162 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar035 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop116 tkr88 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden omklassificeringar0−18 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar99 tkr75 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar028 tkr
Lager fardiga varor handelsvaror493 tkr493 tkr
Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar79 tkr0
Ovriga fordringar kortfristiga14 tkr15 tkr
Ovriga kortfristiga skulder530 tkr416 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut99 tkr92 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut3 tkr105 tkr
Periodiseringsfonder271 tkr271 tkr
Stallda sakerheter88 tkr493 tkr
Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall88 tkr493 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter255 tkr236 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –

  • MH Transport Östersund ABHuvudarbetsställe

    Långänge 110, 834 99 Tandsbyn

    Taxi & transport

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559198-8943

Registreringsdatum

15 mars 2019

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Östersund, Jämtlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Taxi & transport

  • SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
  • SNI 47.811 – Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler