MI fordonsteknik i Örebro AB
559088-7385Aktiebolagreg. 2016
Örebro, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
5 706 tkr
Resultat efter fin. poster
462 tkr
Soliditet
72 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Verkstadsgatan 8, 702 27 Örebro
Postadress
c/o Mi Fordonsteknik i Örebro, Verkstadsgatan 8, 702 27 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva reparation och service av fordon, försäljning av fordon och fordonstillbehör samt tvätt och rengöring av bilar och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 266 tkr | 70 tkr | – |
| 2018 | 1 191 tkr | 47 tkr | 141 tkr |
| 2019 | 1 871 tkr | −15 tkr | 126 tkr |
| 2020 | 1 908 tkr | 154 tkr | 239 tkr |
| 2021 | 2 207 tkr | 130 tkr | 334 tkr |
| 2022 | 3 074 tkr | 264 tkr | 544 tkr |
| 2023 | 4 948 tkr | 1 081 tkr | 1 402 tkr |
| 2024 | 6 455 tkr | 673 tkr | 1 799 tkr |
| 2025 | 5 706 tkr | 462 tkr | 1 863 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 72,2 % – branschmedian 49,1 %
Vinstmarginal 8,1 % – branschmedian 4,2 %
Omsättningstillväxt −11,6 % – branschmedian 2,7 %
Median för 6030 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 706 | 6 455 | 4 948 | 3 074 | 2 207 | 1 908 | 1 871 | 1 191 | 266 |
| Förändring av lager | – | −239 | 252 | 29 | 48 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 594 | 470 | 331 | 81 | 297 | 418 | 147 | 1 | – |
| Rörelseintäkter | 6 300 | 6 685 | 5 531 | 3 184 | 2 552 | 2 325 | 2 018 | 1 191 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 151 | 119 | 83 | 190 | 35 | – | – | – |
| Handelsvaror | 2 405 | 2 738 | 1 781 | 1 118 | 1 035 | 897 | 941 | 201 | – |
| Övriga externa kostnader | 1 134 | 1 064 | 1 162 | 630 | 383 | 309 | 511 | 708 | – |
| Personalkostnader | 2 226 | 1 974 | 1 312 | 1 035 | 740 | 858 | 534 | 185 | – |
| Av- och nedskrivningar | 66 | 81 | 66 | 51 | 74 | 72 | 47 | 49 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 3 | 9 | 2 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 830 | 6 010 | 4 449 | 2 918 | 2 422 | 2 171 | 2 033 | 1 144 | – |
| Rörelseresultat | 470 | 675 | 1 081 | 266 | 130 | 154 | −15 | 48 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | −0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 8 | 2 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | – |
| Finansiella poster | −8 | −2 | −1 | −2 | −0 | −1 | −0 | −1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 462 | 673 | 1 081 | 264 | 130 | 154 | −15 | 47 | 70 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −171 | – | – | 0 | −9 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 462 | 502 | 1 081 | 264 | 130 | 144 | −15 | 47 | – |
| Skatt på årets resultat | 97 | 105 | 223 | 55 | 35 | 31 | 0 | 10 | – |
| Årets resultat | 365 | 397 | 858 | 210 | 95 | 113 | −15 | 36 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 144 | 210 | 290 | 127 | 101 | 155 | 202 | 144 | – |
| Anläggningstillgångar | 144 | 210 | 290 | 127 | 101 | 155 | 202 | 144 | – |
| Varulager | 920 | 418 | 482 | 214 | 121 | 18 | – | – | – |
| Kundfordringar | 270 | 249 | 308 | 13 | 22 | 64 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 498 | 393 | 723 | 29 | 26 | 102 | 42 | 36 | – |
| Kassa och bank | 1 206 | 1 603 | 617 | 523 | 366 | 352 | 198 | 89 | – |
| Omsättningstillgångar | 2 624 | 2 414 | 1 821 | 766 | 513 | 472 | 240 | 125 | – |
| Summa tillgångar | 2 768 | 2 624 | 2 111 | 893 | 614 | 627 | 442 | 269 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 1 449 | 1 352 | 494 | 284 | 189 | 76 | 54 | 54 | – |
| Fritt eget kapital | 1 813 | 1 749 | 1 352 | 494 | 284 | 189 | 76 | 91 | – |
| Eget kapital | 1 863 | 1 799 | 1 402 | 544 | 334 | 239 | 126 | 141 | – |
| Obeskattade reserver | 171 | 171 | – | – | 0 | 9 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 143 | 192 | 252 | 108 | 73 | 100 | 56 | 19 | – |
| Skatteskulder | 57 | 228 | 170 | 0 | 7 | 19 | −4 | 26 | – |
| Kortfristiga skulder | 734 | 655 | 710 | 350 | 280 | 378 | 317 | 128 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 768 | 2 624 | 2 111 | 893 | 614 | 627 | 442 | 269 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 300 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 72,2 % | 73,7 % | 66,4 % | 60,9 % | 54,4 % | 39,3 % | 28,4 % | 52,3 % | – |
| Kassalikviditet | 232 % | 305 % | 189 % | 158 % | 140 % | 120 % | 76 % | 97 % | – |
| Rörelsemarginal | 8,2 % | 10,5 % | 21,9 % | 8,6 % | 5,9 % | 8,1 % | −0,8 % | 4 % | – |
| Vinstmarginal | 8,1 % | 10,4 % | 21,9 % | 8,6 % | 5,9 % | 8,1 % | −0,8 % | 4 % | 26,3 % |
| Omsättningstillväxt | −11,6 % | 30,5 % | 61 % | 39,3 % | 15,7 % | 2 % | 57,1 % | 347,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 19,6 % | 22,1 % | 61,2 % | 38,5 % | 28,5 % | 47,4 % | −11,9 % | 25,8 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 426 tkr | 1 614 tkr | 1 649 tkr | 1 025 tkr | 736 tkr | 636 tkr | 1 871 tkr | 1 191 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 365 tkr | 397 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 365 tkr | 397 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −397 tkr | −858 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 397 tkr | 858 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 300 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 863 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 365 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 300 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −171 tkr |
| Forslag disposition | 1 813 tkr | 1 749 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 813 tkr | 1 449 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 60 tkr | 58 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 43 tkr | 66 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 444 tkr | 619 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 402 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 23 tkr | 81 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 920 tkr | 313 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | – | 105 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 101 tkr | 144 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 219 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 118 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 43 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 167 tkr | 86 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 491 tkr | 227 tkr |
| Periodiseringsfonder | 171 tkr | 171 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 43 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
MI fordonsteknik i Örebro ABHuvudarbetsställe
Verkstadsgatan 8, 702 27 Örebro
Bilverkstad & fordon
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559088-7385
Registreringsdatum
5 december 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bilverkstad & fordon
- SNI 95.311 – Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- SNI 47.811 – Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
- SNI 47.820 – Detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.