Mi-Ni Fastighet i Ystad AB
556817-7652Aktiebolagreg. 2010
Ystad, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
604 tkr
Resultat efter fin. poster
78 tkr
Soliditet
17 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Södra Zinkgatan 9, 271 39 Ystad
Postadress
c/o Car Tech i Ystad Ab, Södra Zinkgatan 9, 271 39 Ystad
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning samt annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 945 tkr | 599 tkr | – |
| 2019 | 492 tkr | 137 tkr | – |
| 2020 | 524 tkr | 186 tkr | 504 tkr |
| 2021 | 516 tkr | 149 tkr | 620 tkr |
| 2022 | 516 tkr | 87 tkr | 690 tkr |
| 2023 | 538 tkr | 36 tkr | 734 tkr |
| 2024 | 576 tkr | 75 tkr | 791 tkr |
| 2025 | 604 tkr | 78 tkr | 854 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 17,3 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 12,9 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 4,9 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 604 | 576 | 538 | 516 | 516 | 524 | 492 | 945 |
| Övriga rörelseintäkter | 55 | 1 | 43 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 659 | 577 | 581 | 516 | 516 | 524 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 233 | 224 | 284 | 213 | 172 | 143 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 232 | 181 | 166 | 143 | 125 | 124 | – | – |
| Rörelsekostnader | 465 | 405 | 450 | 356 | 297 | 268 | – | – |
| Rörelseresultat | 194 | 172 | 132 | 160 | 219 | 257 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 116 | 98 | 96 | 72 | 70 | 71 | – | – |
| Finansiella poster | −116 | −97 | −95 | −72 | −70 | −71 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 78 | 75 | 36 | 87 | 149 | 186 | 137 | 599 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 20 | 0 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 78 | 75 | 56 | 87 | 149 | 186 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 16 | 18 | 12 | 18 | 32 | 40 | – | – |
| Årets resultat | 62 | 57 | 45 | 69 | 117 | 146 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 4 201 | 3 496 | 3 623 | 2 751 | 2 566 | 2 605 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 201 | 3 496 | 3 623 | 2 751 | 2 566 | 2 605 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 54 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 17 | 20 | 29 | 53 | 18 | 82 | – | – |
| Kassa och bank | 717 | 734 | 443 | 550 | 578 | 299 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 734 | 754 | 471 | 603 | 595 | 381 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 935 | 4 250 | 4 095 | 3 354 | 3 161 | 2 986 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 741 | 684 | 640 | 570 | 454 | 308 | – | – |
| Fritt eget kapital | 804 | 741 | 684 | 640 | 570 | 454 | – | – |
| Eget kapital | 854 | 791 | 734 | 690 | 620 | 504 | – | – |
| Långfristiga skulder | 3 861 | 3 263 | 3 168 | 2 415 | 2 345 | 2 276 | – | – |
| Leverantörsskulder | 13 | 10 | 12 | 122 | 5 | 6 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 19 | 40 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 221 | 196 | 193 | 250 | 196 | 205 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 935 | 4 250 | 4 095 | 3 354 | 3 161 | 2 986 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 17,3 % | 18,6 % | 17,9 % | 20,6 % | 19,6 % | 16,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 333 % | 385 % | 245 % | 242 % | 304 % | 185 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 32,1 % | 29,9 % | 24,4 % | 31 % | 42,4 % | 48,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 12,9 % | 13 % | 6,7 % | 16,9 % | 28,8 % | 35,4 % | 27,9 % | 63,4 % |
| Omsättningstillväxt | 4,9 % | 7,1 % | 4,3 % | 0 % | −1,6 % | 6,6 % | −47,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 7,3 % | 7,2 % | 6,1 % | 10 % | 18,8 % | 29 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 62 tkr | 57 tkr |
| Byggnader mark | 4 083 tkr | 3 296 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 6 167 tkr | 5 160 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 2 085 tkr | 1 864 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 807 tkr | 0 |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 200 tkr | – |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 221 tkr | 181 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 62 tkr | 57 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −57 tkr | −45 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 57 tkr | 45 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 854 tkr | 791 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 62 tkr | 57 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 804 tkr | 741 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 804 tkr | 741 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 118 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 130 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 12 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 130 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 12 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 3 861 tkr | 3 263 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 17 tkr | 20 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 20 tkr | 20 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 0 | 200 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 0 | 200 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | – | 54 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −200 tkr | – |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 3 861 tkr | 3 263 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 188 tkr | 166 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Mi-Ni Fastighet i Ystad ABHuvudarbetsställe
Södra Zinkgatan 9, 271 39 Ystad
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556817-7652
Registreringsdatum
6 september 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Ystad, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.