Mia Edin AB
559181-2424Aktiebolagreg. 2018
Gällivare, Norrbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
52 tkr
Resultat efter fin. poster
1 tkr
Soliditet
73 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kraftstationsvägen 21, 982 38 Gällivare
Postadress
Kraftstationsvägen 21, 982 38 Gällivare
Verksamhetsbeskrivning
Sälja konsulttjänster inom verksamhetsutveckling och ledning, utbildning samt projektutförande.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 180 tkr | 454 tkr | – |
| 2020 | 945 tkr | 414 tkr | 340 tkr |
| 2021 | 1 383 tkr | 746 tkr | 585 tkr |
| 2022 | 980 tkr | 399 tkr | 626 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −48 tkr | 285 tkr |
| 2024 | 251 tkr | −8 tkr | 328 tkr |
| 2025 | 52 tkr | 1 tkr | 346 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 73,5 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 2,8 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −79,3 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 52 | 251 | 0 | 980 | 1 383 | 945 | 1 180 |
| Rörelseintäkter | 52 | 251 | 0 | 980 | 1 383 | 945 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 12 | 149 | 6 | 4 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 16 | 87 | 17 | 29 | 34 | 21 | – |
| Personalkostnader | – | 0 | 2 | 526 | 725 | 585 | – |
| Av- och nedskrivningar | 23 | 23 | 23 | 23 | 2 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 51 | 259 | 48 | 581 | 761 | 606 | – |
| Rörelseresultat | 1 | −8 | −48 | 399 | 622 | 339 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 0 | −0 | 124 | 75 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 | −8 | −48 | 399 | 746 | 414 | 454 |
| Bokslutsdispositioner | 275 | 64 | 114 | −100 | −155 | −84 | – |
| Resultat före skatt | 276 | 56 | 66 | 299 | 591 | 330 | – |
| Skatt på årets resultat | 58 | 14 | 16 | 58 | 97 | 55 | – |
| Årets resultat | 218 | 42 | 50 | 241 | 495 | 275 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 21 | 43 | 66 | 88 | 111 | 0 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 | – | – | 0 | 25 | 25 | – |
| Anläggningstillgångar | 27 | 43 | 66 | 88 | 136 | 25 | – |
| Kundfordringar | 0 | 5 | – | 0 | 81 | 273 | – |
| Kortfristiga fordringar | 16 | 45 | 32 | 43 | 81 | 273 | – |
| Kassa och bank | 429 | 593 | 588 | 1 250 | 1 426 | 854 | – |
| Omsättningstillgångar | 445 | 639 | 619 | 1 292 | 1 507 | 1 128 | – |
| Summa tillgångar | 471 | 682 | 685 | 1 381 | 1 643 | 1 153 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 78 | 235 | 186 | 335 | 40 | 15 | – |
| Fritt eget kapital | 296 | 278 | 235 | 576 | 535 | 290 | – |
| Eget kapital | 346 | 328 | 285 | 626 | 585 | 340 | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 275 | 339 | 453 | 353 | 198 | – |
| Långfristiga skulder | 57 | 51 | 49 | 48 | 49 | 1 | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 1 | 146 | 5 | – |
| Skatteskulder | 56 | 18 | 7 | 11 | 84 | 126 | – |
| Kortfristiga skulder | 69 | 28 | 12 | 254 | 657 | 613 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 471 | 682 | 685 | 1 381 | 1 643 | 1 153 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 290 | 200 | 0 | 390 | 200 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 73,5 % | 80,1 % | 80,9 % | 71,4 % | 52,6 % | 43,1 % | – |
| Kassalikviditet | 649 % | 2 251 % | 5 266 % | 510 % | 230 % | 184 % | – |
| Rörelsemarginal | 2,5 % | −3,3 % | −2 422 100 % | 40,8 % | 45 % | 35,9 % | – |
| Vinstmarginal | 2,8 % | −3 % | −2 412 400 % | 40,7 % | 53,9 % | 43,8 % | 38,5 % |
| Omsättningstillväxt | −79,3 % | 12 533 950 % | −100 % | −29,1 % | 46,3 % | −19,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 63,1 % | 12,9 % | 17,4 % | 38,6 % | 84,6 % | 81 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 980 tkr | 1 383 tkr | 945 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 6 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 6 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 6 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 218 tkr | 42 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 218 tkr | 42 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −42 tkr | −50 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 42 tkr | 50 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 275 tkr | 64 tkr |
| Forslag disposition | 296 tkr | 278 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 tkr | 78 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 290 tkr | 200 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | 245 | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag kapitalandel | 0,49 | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag rostrattsandel | 0,49 | – |
| Inventarier verktyg installationer | 21 tkr | 43 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 113 tkr | 113 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 92 tkr | 70 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 23 tkr | 23 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 16 tkr | 40 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 7 tkr | 5 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 57 tkr | 51 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 275 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Mia Edin ABHuvudarbetsställe
Kraftstationsvägen 21, 982 38 Gällivare
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559181-2424
Registreringsdatum
22 november 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gällivare, Norrbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- SNI 85.599 – Annan övrig utbildning
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.