Mia Viltok Studio AB
556896-5619Aktiebolagreg. 2012
Luleå, Norrbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
7 720 tkr
Resultat efter fin. poster
163 tkr
Soliditet
40 %
Anställda
9
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sandnäsetvägen 902, 975 94 Luleå
Postadress
Sandnäsetvägen 902, 975 94 Luleå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva dam- och herrfrisering, hudvård, make up och övrig skönhetsvård, viss caféverksamhet samt arbeta med konst, design och inredning samt äga och förvalta värdepapper och fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 3 040 tkr | 361 tkr | – |
| 2019 | 3 389 tkr | 391 tkr | – |
| 2020 | 3 411 tkr | 420 tkr | 1 069 tkr |
| 2021 | 4 491 tkr | 330 tkr | 1 242 tkr |
| 2022 | 5 864 tkr | 558 tkr | 1 486 tkr |
| 2023 | 5 911 tkr | 250 tkr | 1 527 tkr |
| 2024 | 6 842 tkr | −408 tkr | 1 368 tkr |
| 2025 | 7 720 tkr | 163 tkr | 1 417 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 39,6 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal 2,1 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt 12,8 % – branschmedian 2 %
Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 720 | 6 842 | 5 911 | 5 864 | 4 491 | 3 411 | 3 389 | 3 040 |
| Övriga rörelseintäkter | 272 | 31 | 71 | 99 | 29 | 36 | – | – |
| Rörelseintäkter | 7 992 | 6 873 | 5 982 | 5 962 | 4 520 | 3 447 | – | – |
| Handelsvaror | 1 134 | 900 | 760 | 806 | 600 | 493 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 311 | 1 218 | 1 073 | 1 143 | 1 007 | 508 | – | – |
| Personalkostnader | 5 181 | 4 937 | 3 812 | 3 405 | 2 521 | 1 988 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 169 | 179 | 86 | 41 | 61 | 37 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | 0 | 7 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 794 | 7 234 | 5 730 | 5 401 | 4 188 | 3 025 | – | – |
| Rörelseresultat | 198 | −361 | 252 | 561 | 332 | 422 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 6 | 14 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 37 | 54 | 16 | 3 | 2 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | −35 | −48 | −2 | −3 | −2 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 163 | −408 | 250 | 558 | 330 | 420 | 391 | 361 |
| Bokslutsdispositioner | −92 | 348 | −188 | −121 | −30 | −108 | – | – |
| Resultat före skatt | 71 | −60 | 63 | 437 | 300 | 312 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 22 | 0 | 21 | 117 | 66 | 69 | – | – |
| Årets resultat | 49 | −60 | 41 | 319 | 233 | 243 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 146 | 2 279 | 2 458 | 980 | 1 021 | 749 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 728 | 548 | 355 | 210 | 200 | 200 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 874 | 2 827 | 2 813 | 1 190 | 1 221 | 949 | – | – |
| Varulager | 434 | 457 | 436 | 356 | 382 | 258 | – | – |
| Kundfordringar | 52 | 34 | 17 | 9 | 20 | 12 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 344 | 341 | 294 | 189 | 298 | 54 | – | – |
| Kassa och bank | 744 | 711 | 675 | 1 458 | 698 | 852 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 523 | 1 510 | 1 405 | 2 003 | 1 378 | 1 164 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 397 | 4 337 | 4 218 | 3 193 | 2 599 | 2 112 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 318 | 1 377 | 1 436 | 1 117 | 959 | 775 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 367 | 1 318 | 1 477 | 1 436 | 1 192 | 1 019 | – | – |
| Eget kapital | 1 417 | 1 368 | 1 527 | 1 486 | 1 242 | 1 069 | – | – |
| Obeskattade reserver | 406 | 314 | 662 | 475 | 353 | 323 | – | – |
| Långfristiga skulder | 670 | 734 | 796 | 38 | 33 | 87 | – | – |
| Leverantörsskulder | 208 | 332 | 202 | 275 | 180 | 15 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 44 | 68 | 66 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 904 | 1 921 | 1 232 | 1 195 | 970 | 634 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 397 | 4 337 | 4 218 | 3 193 | 2 599 | 2 112 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 9 | 9 | 8 | 7 | 6 | 5 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 100 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 39,6 % | 37,3 % | 48,7 % | 58,3 % | 58,6 % | 62,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 57 % | 55 % | 79 % | 138 % | 103 % | 143 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 2,6 % | −5,3 % | 4,3 % | 9,6 % | 7,4 % | 12,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 2,1 % | −6 % | 4,2 % | 9,5 % | 7,4 % | 12,3 % | 11,5 % | 11,9 % |
| Omsättningstillväxt | 12,8 % | 15,7 % | 0,8 % | 30,6 % | 31,7 % | 0,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 3,5 % | −4,4 % | 2,7 % | 21,5 % | 18,8 % | 22,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 858 tkr | 760 tkr | 739 tkr | 838 tkr | 749 tkr | 682 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (53)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 80 tkr | 22 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 13 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 13 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden omklassificeringar | 13 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 685 tkr | 505 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 685 tkr | 505 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 180 tkr | 175 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 30 tkr | 43 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 30 tkr | 43 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | −12 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 18 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 49 tkr | −60 tkr |
| Byggnader mark | 1 410 tkr | 1 431 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 1 531 tkr | 1 531 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 122 tkr | 100 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 22 tkr | 22 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 49 tkr | −60 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 60 tkr | −41 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −60 tkr | 41 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 417 tkr | 1 368 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 49 tkr | −60 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 100 tkr |
| Forandring overavskrivningar | −58 tkr | 133 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −34 tkr | 216 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 394 tkr | 362 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 546 tkr | 489 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 152 tkr | 128 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden inkop | 57 tkr | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 24 tkr | 24 tkr |
| Forskott fran kunder | 59 tkr | 52 tkr |
| Forslag disposition | 1 367 tkr | 1 318 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 367 tkr | 1 318 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 180 tkr | 167 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 343 tkr | 487 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 733 tkr | 743 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 390 tkr | 257 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 22 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −32 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 133 tkr | 133 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 434 tkr | 457 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 436 tkr | 502 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 113 tkr | 140 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 478 tkr | 519 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 58 tkr | 58 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 670 tkr | 734 tkr |
| Periodiseringsfonder | 326 tkr | 292 tkr |
| Stallda sakerheter | 552 tkr | 554 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 552 tkr | 554 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 100 tkr | 960 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Mia Viltok Studio ABHuvudarbetsställe
Sandnäsetvägen 902, 975 94 Luleå
Frisör & skönhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556896-5619
Registreringsdatum
21 juni 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Luleå, Norrbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Frisör & skönhet
- SNI 96.210 – Frisörer och barberare
- SNI 47.811 – Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
- SNI 96.220 – Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- SNI 47.751 – Detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder
- SNI 85.599 – Annan övrig utbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.