Micam Invest AB
559187-0067Aktiebolagreg. 2018
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
65 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tångstavägen 19, 725 92 Västerås
Postadress
Tångstavägen 19, 725 92 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggverksamhet, förvaltning av fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 0 tkr | −41 tkr | – |
| 2023 | 0 tkr | 15 tkr | – |
| 2024 | 0 tkr | −820 tkr | 16 951 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 65 tkr | 17 002 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,5 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 60 | 48 | – | – |
| Rörelsekostnader | 60 | 48 | – | – |
| Rörelseresultat | −60 | −48 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | −1 000 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 125 | 227 | – | – |
| Finansiella poster | 125 | −773 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 65 | −820 | 15 | −41 |
| Resultat före skatt | 65 | −820 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 14 | 30 | – | – |
| Årets resultat | 51 | −850 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 013 | 8 013 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 013 | 8 013 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 838 | 940 | – | – |
| Kassa och bank | 12 238 | 8 071 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 13 076 | 9 011 | – | – |
| Summa tillgångar | 17 089 | 17 024 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 16 901 | 17 752 | – | – |
| Fritt eget kapital | 16 952 | 16 901 | – | – |
| Eget kapital | 17 002 | 16 951 | – | – |
| Skatteskulder | 44 | 30 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 87 | 73 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 17 089 | 17 024 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 350 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,5 % | 99,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 15 051 % | 12 415 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,3 % | −5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 13 tkr | 13 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 13 tkr | 13 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | – | 1 000 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 51 tkr | −850 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 51 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 850 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −850 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 17 002 tkr | 16 951 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 51 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 838 tkr | 898 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 3 000 tkr | 7 000 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 3 000 tkr | 7 000 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | 0 | −1 000 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 4 000 tkr | 2 700 tkr |
| Forslag disposition | 16 952 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 16 602 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 43 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 13 tkr | 13 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 30 tkr | 30 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Micam Invest ABHuvudarbetsställe
Tångstavägen 19, 725 92 Västerås
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559187-0067
Registreringsdatum
18 december 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.